Reklama

Jak zajistit dobrý vzduch v obytné místnosti

V místnostech ve kterých žijeme či pracujeme může docházet k hromadění zdraví nebezpečných látek. Bolest hlavy, únava, podráždění dýchacích cest jsou většinou prvními příznaky, že s naším obytným prostorem není vše v pořádku. Pro zlepšení kvality vzduchu se dá udělat mnohem víc než občas vyvětrat.

1. Nekuřte v obytných místnostech. Vedle rakovinotvorných polycyklických aromatických uhlovodíků, které vznikají při nedokonalém spalování u doutnající cigarety, hromadí se v cigaretovém kouři i další škodlivé látky jako nikotin, dehet, formaldehyd a další asi 4000 potencionálně nebezpečných látek..

2. Vlhkost vzduchu by měla být mezi 30 až 60 procenty. Při vyšší vlhkosti vzniká nebezpečí kondenzování vody a tvorby plísní. Při nízké vlhkosti vzduchu mohou vznikat zdravotní potíže ( suché sliznice - škrábání v krku, pálení očí?)..

3. Teplota místnosti by měla být kolem 20 stupňů. Dlouhodoběji by neměla klesnou pod 16 stupňů, neboť vzniká opět nebezpečí kondenzace a podpory tvorby plísní.

4. Kompletní výměna vzduchu by se v ideálním případě měla konat každé 2 hod. Raději větrejte krátce a častěji s doširoka otevřeným oknem. Ti, co bydlí či pracují uprostřed města, by neměli větrat v dopravní špičce, ale raději večer a v noci.

Reklama

5. Je též potřeba zajistit cirkulaci vzduchu za velkými kusy nábytku. Odstup 2-5 cm od zdí je minimum. Zabrání se tak tvorbě nebezpečných plísní.

6. Renovujte své obytné prostory zřídka a pokud možno v létě, kdy se dá zajistit důkladné větrání. Lepidla, laky, barvy a tapety jsou typickým zdrojem formaldehydu. Formaldehyd je bezbarvý plyn, který způsobuje alergie, dráždí sliznice a zvětšuje riziko rakoviny.

Autor: tj

Reklama

Komentáře

Ivanka (St, 3. 1. 2007 - 15:01)
Vše co uvádíte, dodržujeme, ale přesto můj muž trpí bolestmi hlavy má stále rýmu a píská mu v uchu.Doktoři nic nezjistili, tak stále trpí. Našla by se pomoc?
Zdenek (So, 27. 1. 2007 - 18:01)
Jsem na tom stejne jak Vas muz.Ucpany nos,bolesti hlavy a sucho v ustech.Uz jsem vyzkousel snad vse a nic.A tak se ptam,najde se pomoc?
Iveta (So, 1. 9. 2007 - 14:09)
Můj 4 a půl letý syn trpí posledních 5 dní bolestmi hlavy.Bydlíme v rodinném domu na vsi v podkroví.Větrám 8 hod denně,vlhkost 48,jiné zdravotní problémy nemá.Poraďte.děkuji
? (St, 18. 7. 2012 - 07:07)
Vy jste ventilaci MUSEL objednat? Kdo vám to nařídil?
Barbora Hrdinová (Čt, 19. 7. 2012 - 15:07)
www.vetrejte-usporne.cz tam se dozvíte o tom jak větrat efektivně a levně.
Linda (Ne, 9. 9. 2012 - 14:09)
Dlouho jsem trpěla alergiemi a nakonec i doktor mi doporučil výměnu polštáře. Koupila jsem proto tento a jsem spokojená. http://www.prikryvky-deky.cz/polstar-san-diego-1-1-kg-88
hyzeng (Po, 23. 3. 2015 - 12:03)
Alergie jde zmírnit, když máte doma čerstvý vzduch http://www.vzdusin.cz/Cisticka-Winix-U300-3264
chalupari (St, 18. 7. 2012 - 06:07)
Shodneme se, že nejdůležitější je dobré větrání.... Podívejte se na crystalair.cz ! Volal jsem tam s dotazem a rovnou jsem si tu ventilaci musel objednat. Chlapík mi rovnou nabídnul i zabudování pylového a prachového filtru do systemu. Paráda vzdoušek, fakt křišťálek.
Reklama