Koberec v interiéru: Zvolte ten správný

Koberce v interiéru jsou pro své pozitivní vlastnosti nestárnoucí klasikou. Volíte-li však koberce celoplošné, jejich výběr má několik pravidel. Jaká to jsou a co je pravdy na mýtech, které koberce provází?

Proč zvolit celoplošný koberec jako hlavní podlahovou krytinu?

Druhů podlahových krytin je nespočet a každá má své pro a proti. A přestože nelze jednoznačně říci, která podlahová krytina je ta nejlepší, srovnáte-li požadavky na estetiku a zároveň funkčnost, celoplošné koberce se již desítky let drží na prvních příčkách. Jejich výhodou je jednotný a často luxusní vzhled místnosti, minimální nároky na kvalitu podkladu, vysoké užitné vlastnosti, zlepšení akustiky v místnosti a příjemný pocit při chůzi. Zároveň mají i výborné tepelně-izolační vlastnosti a oproti přesvědčení většiny jsou vhodné pro alergiky. Nehromadí totiž prach a jednoduše se udržují. Zároveň nejsou ani vhodným prostředím pro roztoče, přestože se jedná o široce rozšířený mýtus, který může někoho od nákupu celoplošných koberců odradit.

Druhy koberců

Před nákupem koberce je vhodné seznámit se s rozdělením koberců podle nejčastěji užívaných kritérií. To vám pomůže zorientovat se v prodejně a prodejcům klást ty správné otázky, které by vás na základě vašich preferencí a požadavků měly zajímat. Nejrozšířenějším rozdělením koberců je rozdělení podle materiálu, přičemž se můžete setkat s koberci z přírodních materiálů a s koberci z materiálů syntetických. Mezi ně patří především polyamid, polyester, polypropylen a polyakryl. Hlavní výhody koberců ze syntetických materiálů jsou především nízké výrobní náklady, a tedy i neporovnatelně nižší cena. Přitom mají dobré antistatické vlastnosti, snadno se s nimi manipuluje, mají sytější odstíny a tvarovou stálost. Dále se můžete setkat s dělením podle techniky výroby a také s dělením podle konstrukce nášlapné plochy. To by vás mělo zajímat zejména, budete-li koberec pokládat do více zatěžovaných místností, kam je vhodnější umístit koberce smyčkové.

Kde koberec pořídit

Při koupi koberce doporučujeme navštívit obchodníky, kteří se na jejich prodej specializují. V prodejnách působí profesionálové z oboru, kteří vám jsou připraveni pomoci nejen, co se technických dotazů týče, ale také v případě, že byste potřebovali pomoci s výběrem té vhodné barvy a vzoru. Využít můžete i možnosti profesionální pokládky.

Kdy celoplošný koberec nepořizovat

Máte-li v domácnosti zvířecí mazlíčky, je vhodné zvolit kusový koberec v kombinaci s jinou podlahovou krytinou. Zvířecí chlupy není jednoduché z koberce dostat, a tak je poté tato podlahová krytina podstatně náročnější na údržbu. U koberců však máte jistotu, že jej váš miláček nepoškrábe drápky. O vhodnosti tohoto materiálu se ale raději poraďte s odborníky. Pokud se obáváte, že by Vám domácí mazlíčci koberec poničili, můžete zvolit velmi odolný vinyl.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Přemýšlím o pořízení koberce do dětského pokojíčku. V současné době tam děti mají jen plovoučku a přijde mi to proto takové neútulné. Hledala jsem nějaký vhodný pro holčičky a zamilovala se do tohoto https://www.hezkydetskynabytek.cz/detsky-nabytek/doplnky/koberec-lady-133x190-cm.html , ale přijde mi cena 3 tis. Kč za koberec 1,3 x 1,3 m dost vysoká, nemyslíte? Když mě se tak hrozně líbí. Holky mají celkově pokojíček laděný do růžovo-bílé barvy, takže by se tam krásně vyjímal.

  Dub 12, 2018
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Koberec do děc. pokoje? NIKDY.!! Vytřu a vím, že mám čisto.

  Dub 12, 2018
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Já nejsem zastánce koberce v bytě. Přijde mi to dost nepraktické. Drží prach a nepořádek. Máme jen pár malých koberců, například v obýváků pod sedačkou. Jinak máme v celém bytě plovoucí podlahu se kterou jsme spokojení. Vybíral nám ji http://www.pwinterier.cz/ , který nám pomáhal byt zařídit, když jsme se stěhovali.

  Pro 10, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama