Reklama

Krásný trávník nebo ekologická katastrofa?

Existuje-Ii nějaká věc, která umožňuje vystihnout naši posedlost pořádkem a úhledností, pak je to nakrátko sestříhaný trávník.

Existuje-Ii nějaká věc, která umožňuje vystihnout naši posedlost pořádkem a úhledností, pak je to nakrátko sestříhaný trávník.

Tento vynález počátku 20. století zpopularizovali v USA bohatí majitelé domů, kteří se toužili honosit touto tenkrát vrcholně moderní a zároveň noblesní záležitostí, spojovanou s badmintonem, tenisem a kroketem.

Aby trávníky měly ideální vzhled, tj. představovaly rovnou a homogenní zelenou plochu, je jim třeba věnovat velkou péči. Američané promrhají ročně 8 miliard dolarů na produkty a služby spojené s trávníky a nalijí či vysypou na ně 25 milionů kilogramů pesticidů a umělých hnojiv. Známým jevem se pak stávají maličké žluté vlaječky s nápisem "nebezpečné pro děti a zvířata", což vede některé odborníky k tomu, že tyto trávníky označují za "chemické". Předměstí velkých měst tak mnohdy přestávají být místy plnými klidu a míru, jimiž by být měla. Je tomu tak minimálně z toho důvodu, že zde ustavičně vrčí a ječí sekačky, travní vyžínače, zarovnávače okrajů trávníků a fukary na listí, jež jsou nutné k tomu, aby byl trávník náležitě upravený.

Odhlédneme-li od péče, kterou vyžadují, jsou trávníky ekologickou katastrofou. Nakrátko sestřihaná tráva má krátké kořeny a špatně drží vlhkost. To v prvé řadě znamená, že když není pravidelně zalévána, usychá a hyne. Kvůli zalévání trávníků o rozměru patnáct krát patnáct metrů naroste například v oblasti Bostonu váš měsíční účet za vodné a stočné o 100 dolarů.

Reklama

Z výše zmíněného faktu dále plyne, že v případě silného deště se voda náležitě nevsakuje do půdy. To vede k jejímu odtoku a souvisejícím problémům, jako jsou záplavy, eroze a šíření pesticidů, hnojiva dalších chemikálií, které jsou zapotřebí k tomu, abychom se zbavili obávaného řídkého trávníku či zelenohnědých míst. Tráva navíc není prakticky nijak užitečná pro ptáky a další obvykle vítané živočichy.

Zdroj: Eric Abrahamson, David H. Freedman - Báječný chaos, nakladatelství Dokořán

Reklama

Komentáře

jindra (Út, 4. 8. 2009 - 11:08)
Jako ve všem platí zlatá střední cesta. Trávník nehnojím a sekám jednou za cca 6 týdnů. Přerostlou džungli asi nikdo nechce, ale dřít jak magor každou sobotu a ještě tam lít jedy, to je pořádná magořina pro snoby.
Návštěvník (Út, 4. 8. 2009 - 14:08)
Jindro,máš pravdu.Ty trávníky jsou fakt pěkné
ale musím říct,že ,když každý víkend má člověk poslouchat zvuky sekaček.Jeden skončí,dva začnou.Je to nepříjemný.
Taky nevím,co to musí stát elektrika.
Prostě tento pokrok neuznávám.Neřeknu malý trávník před domem u vchodu s kytkama,ale lidi sečou lány.
Z (Út, 4. 8. 2009 - 14:08)
Autoři článků jsou hotová katastrofa:

1)

Existuje-Ii nějaká věc, která umožňuje vystihnout naši posedlost pořádkem a úhledností, pak je to nakrátko sestříhaný trávník.

Existuje-Ii nějaká věc, která umožňuje vystihnout naši posedlost pořádkem a úhledností, pak je to nakrátko sestříhaný trávník.

2)

To v prvé řadě znamená, že když ní pravidelně zalévána, usychá a hyne.

- To už by bylo asi moc, aby si to po sobě přečetl?
Bohouš (Út, 4. 8. 2009 - 16:08)
Tato americká móda se šíří kruhovitě od Prahy. Naštěstí na hory zatím ve větší míře nedorazila.
__g (Út, 4. 8. 2009 - 18:08)
mladí si chtějí postavit barák.
mají parcelu a tam už stojí BUNGALOV.

oni chtějí něco,jako vesnickou usedlost.
A toto monsrum bude vedle.
Podotýkám,že jsme na vesnici .
Návštěvník (Út, 4. 8. 2009 - 18:08)
vyrejpaji i pampelšky,sedmikrásky,broučci a koníci ,mandelinky,vše je zničeno.
Americká moda mě štve .Jaké tu lidi staví domy .Vůbec se do Čech nehoděj.
mm (Út, 4. 8. 2009 - 18:08)
Tahle syntetická doba se neudrží na věky až lidi přijdou na to co tyhle "moderní srandy" stojí práce i peněz. Je to už nerozum a hraní si nad lidi...
Síma (Út, 4. 8. 2009 - 18:08)
Ale divili byste se, jak již dokáží sousedi i u nás buzerovat, když má člověk pěticentimetrovou trávu. A to na vesnici. Každý týden holí trávník dohola.
Síma (Út, 4. 8. 2009 - 18:08)
A někteří již mají vše vybetované. Již je pampelišky netrápí.
Návštěvník (Út, 4. 8. 2009 - 19:08)
Naši sosedi taky holí a holí a my sekáme kosou.A to máme v okolí domu 10 takových rodin.Ještě,že je léto chvilku.
XY (Út, 4. 8. 2009 - 20:08)
Sekačky?
To je taky výmysl.
Stará Klabzubová (Út, 4. 8. 2009 - 22:08)
Jó svalnatí, opálení chlapi tančící s kosou, to se již dnes vidí málo. Všichni funí za sekačkou.
Magda (Út, 29. 12. 2009 - 12:12)
Naši sousedi loni použili nějakou chemii na pampelišky a hnojivo pro růst trávy, pak dali na trávník lezoucí batole. Dodnes má potíže s kůží a náběh na astma.
Petr (Út, 29. 12. 2009 - 20:12)
Vaše starosti bych chtěl mít.
Martin (Út, 12. 7. 2011 - 11:07)
supr článek
Mirka (St, 18. 5. 2016 - 11:05)
Náš soused seče pozemek každé 3-4 dny. Má to zřejmě jako nějakou formu psychoterapie, ale co my chudáci, kteří musíme stále poslouchat řev sekačky? Seče v týdnu, o víkendu přijedou lufťáci a řev je znova. Nyní protože prší, tak má nízkou zelenou travičku, ale nechci to vidět, pokud bude sucho jako loni. To se asi zblázní. No je svobodný, bezdětný, tak asi nemá nic lepšího na práci.
Tak je to (Čt, 19. 5. 2016 - 06:05)
Náš soused seče pozemek...Idiot. Stačí jednou týdně, či deset dní, podle podmínek. Domluvit mu, nebo po hubě.
ich (Čt, 19. 5. 2016 - 12:05)
A to mně se zase líbí trávníky neposekané. Jak to pěkně kvete a zkrátka živé. Posekat až když to chce lehnout. Posekané trávníky se mi nelíbí.
Jana (Čt, 19. 5. 2016 - 13:05)
A to mně se zase líbí...Mne se nelibi, kdyz je v travniku pouze trava, mam rada kdyz jsou tam sedmikrasky, popenec, jetelicek, bourky, pampelisky, stovik...
Hanka (Po, 23. 5. 2016 - 12:05)
Je škoda, když někdo zredukuje význam zahrady pouze na to, aby měl krásný trávník. Zahrada by měla sloužit k regeneraci člověka a k užitku člověka i zvířat. Kdysi jsem byla v jedné klášterní zahradě, kde ve vyšší trávě kvetly růže a plno dalších květin, lítali tam barevní motýli, bzučely včelky, v korkunách starých ovocných stromů, které stále bohatě plodily, i když je nikdo nestříhal, zpívali ptáci. No člověk si připadal skoro jak v ráji - byl tam úplně jiný vzduch i klima.
Psycholog (Čt, 26. 5. 2016 - 21:05)
Pravidelné sekáí trávníku a likvidace plevelu je kompenzace touhy po dokonalosti - život nemáte zcela pod kontrolou, je v něm plno nežádoucích faktorů, u kterých máte pocit, že je nemůžete změnit - ale sekání trávníku přináší uspokojení v tom, že něco dokážete ovládnout, z plevelem dokážete pomocí svého úsilí a chemie zatočit... Zkuste se někdy při sekání zamyslet, jak se do toho sekacího módu dostáváte...Jinak je to též podpořeno prodejci sekaček, herbicidů..., kteří dokázali vnutit lidem obraz, že hezká zahrada je pouze ta dokonale upravená, posekaná, zamulčovaná, bez kopřivy, pampelišky...jestli tam lítají motýli, žijí ještěrky obchodníky nezajímá...no a lidé rádi následují to, co je pokládáno za moderní...I když je trávník opravdu ekologickou katastrofou, tak takto to skoro žádný běžný člověk nebere, protože již žije pod hypnózou obchodníků, kteří vnutili společnosti ten hezký posekaný trávník...když někdo z této hypnózy procitne, tak často nemá odvahu pro změnu z důvodu, co by tomu řekli sousedé...toto jsou asi hlavní důvody toho, proč si dnes lidé týden a týden co týden stoupají za řvoucí stroje a plahočí se (často s vnitřním uspokojením - viz. první důvod) po zahradách a proč nakupují herbicidy, které prokazatelně ničí zdraví lidí.
Hanka a Psycho… (Po, 3. 10. 2016 - 23:10)
Pravidelné sekáí... sekáme trávník a máme na zahradě ještěrky, ježky, slepýše, pokud je vlhko tak i skokany - oba zeleného i hnědého, plno ptáků ve stromech hnízdí - šoupálek sýkorky a rehek, ptáci lezou po posekaném trávníku a hledají svoloč, asi žížaly po dešti, máme zahradu nejen s trávníkem ale záhony, máme suché zídky, v nich se drží právě slepýši a večer se obejví i ježek, pokud jsem si všumnul tak vedle u sousedky je to totéž, tak nevím kde berete ty informc o vysoké trávě a motýlech, nečetete náhodou od jehovistů , Probuďte se" ?
jo a to jsem zapomněl na motýly, letos se objevil Modrásek, na jaře každý rok Otakárek fenyklový,Okáči, Babočky a další. Bydlíme na okraji Prahy a máme tu víc zvěřr jk známý na Vysočině. Tak se laskavě proberte a koukejte s otevřenýma očima.
plození stromů (Ne, 23. 10. 2016 - 22:10)
Je škoda, když někdo... no to znám, pokud jsem střihal rodičům jabloně rodily krásná jablka, tak obrovské plody to se hned tak nevidí, ale když zahradu a dům převzala neteř, která tomu nerozumí, ostřihá jenou vlky a to ještě nechá 10cm dlouhé věšáky, má zemělskou školu - hnojařinu, o stromech nic neví, jsou tam malá jablíčka, koruny jsou tak husté že tam sotva prostrčíš ruku, jablíček je hodně ale strupovitá, já už ji to nemohu střihat, a tak vím že jablka se musí střihat,
Pavel (Ne, 23. 10. 2016 - 23:10)
To s těmi řvoucími sekačkami dávno už neplatí.
Dnes už jsou robotické sekačky. Sečou samy a tiše.
Nina (Po, 24. 10. 2016 - 00:10)
sekáme trávník a máme na...Já také bydlím na kraji města a máme tady víc klid a pohodu, než matka na vesnici. Kdybych měla jmenovat veškerou zvířenu, co tu máme, tak tu strávím hodinu. Ale minulý rok mě potěšilo, že k nám našli cestu sojky. I tady vyvedli mladé, což je prý celkem vzácné. Jsou legrační. Když byly mrazy a já zavěsila sýkorkám lojovou kouli, za chvilku přišli na to, jak na ní. Posadili se na větvičku a jedna hrábla nožičkou a tak si kouli přitáhla, druhou nožkou přidupla a už dlabali.


Trávník sekáme, ale nijak ho chemicky neošetřujeme. Bohužel příští rok asi budeme muset zasáhnout proti mechu.
Jestli víte nějakou radu, jak ekologicky šíření mechu zabránit, budu velice ráda.
Ouha (Po, 24. 10. 2016 - 07:10)
Já také bydlím na kraji...Pokud se ptáš, jak udržovat trávník, který v sezoně pouze sekáme sekačkou a nějaký ten plevel je jeho součástí, tak na jaře je dobré použít vertikutátor. Skvěle vyhrabe mech, ale je to prostě práce. Mech pochopitelně nezmizí navždy
mě to nebaví (Pá, 28. 10. 2016 - 00:10)
trávník roste nejvíc z jara až do konce června, tedy někde sekají 2x týdně, když chtějí pažit, někde se dá sekt jednou týdně ale může se sekt zhruba jednou za 14 dní, jakmile začnou vedra trávník už tak rychle neroste. je zajímavé nechat v trávníku menší kus neposekaný,a potom
Honza (Pá, 28. 10. 2016 - 08:10)
To s těmi řvoucími...Tak roboticke sekackyna venkov asibrzo nedorazi. Idylku zde bude asi furt rusit ten rev. Nas soused je schopen jit sekat dve hodiny prave, kdyz k nam prijde navsteva a usadime se na pergole.
svědek jehova (So, 5. 11. 2016 - 17:11)
Tak roboticke sekackyna... mě sejří když ve dvě hodiny přijde návštěva k sousedům a usadí se na pergole, řvou a řehtají se, tak vezmu sekačku a sekám abych jim to žvatlání zpříjemnil,
M. (Pá, 2. 6. 2017 - 18:06)
Již od dubna sousedi zuřivě sekají, hnojí a stříkají trávník. Teď již měsíc nepršelo, tráva začíná reznou a tak se trávníky začaly zuřivě zalévat. Ještě se napustí bazény. Pak začne docházet voda ve studních. Až budou mít všichni napuštěno, obec vydá zákaz napouštění bazénů a jakéhokoliv zalévaní zahrad. Úplnému vyschnutí studen a přistavení cisteren s vodou se již několik roků vyhýbáme o fous. A takhle si na vsi žijem.
M. (Čt, 10. 8. 2017 - 19:08)
Pokud by někdo chtěl vyměnit trávník za květinovou louku, tak zde může najít inspiraci: http://plantanaturalis.com/louky/
Tomáš (St, 13. 9. 2017 - 18:09)
Tak snad už se něco mění - http://praha.e15.cz/praha/novinky/mesta-zacinaji-zakladat-mestske-louky-pomohou-napriklad-se-suchem-1336301. Zatím kupodivu hlavně ve městech.
Marcela (Út, 16. 1. 2018 - 10:01)
Chtěla bych trávník přetvořit na louku s lučním kvítím? Jak mám nejlépe postupovat?
Robert (Út, 16. 1. 2018 - 16:01)
sekáme trávník a máme na...Tak je jasné, že pokud někdo má trávník normálních rozměrů a kromě toho má záhony, stromy, keře, skalky, tak to není žádná ekologická katastrofa a na takové zahradě může být pěkný život i pro různé živočichy. Na druhou stranu trávníky 100 a více m 2 bez jakéhokoliv stromu, květin atd. jsou pro přírodu úplně nanic - neposkytují nikomu potravu ani úkryt, nemají biodiverzitu. A že někdy jsou vidět pozemky i s tisíci metry, kde nic kromě trávy neroste. Navíc trávníky, kdy majitel nadmíru seče, pak stále dosévá, hnojí, zalévá jsou již opravdu přírodě nebezpečné.
Tom (So, 30. 6. 2018 - 08:06)
Je sobota, osm hodin rano a soused uz rve se sekackou... :-(
Luboš (So, 30. 6. 2018 - 09:06)
To víte ranní budíček=krásný trávníček.
Reklama