Krtek zahradníkem aneb Jak vám může krtek pomoci přetvořit zahradu

Na mnoha zahradách zavládlo zděšení. Sociální sítě se plní obrázky hnědých hromádek uprostřed trávníků a voláními o pomoc, radu, jak proti tomu zakročit. Co kdybyste projednou přestali proti krtkovi a proti přírodě bojovat, zkusili vzít krtka na milost a využít ho ku prospěchu své zahrady?

 

Krtek ja malý hmyzožravý savec, který žije v podzemních chodbách, jenž si vyhrabává velkými tlapami. Hloubí dva typy tunelů - těsně pod povrchem v době, kdy pátrá po samičkách. V hloubce 5 - 20 cm pak tunely, ve kterých žije a skladuje potravu. Živí se převážně bezobratlými živočichy, které vyhledává pomocí sluchu a čichu a vyhrabává je ostrým čumáčkem.

Čím vám může být krtek prospěšný?

Krtek místo vás zkypří a provzdušní půdu. Krtek většinou dělá krtince právě tam, kde je půda utužená. Největší zálibu má v trávnících. Do užitkové či okrasné části zahrad se vydává zejména tehdy, když je na trávníku rušen pravidelným řevem sekačky.

Krtek  vám pomůže  s přeměnou energeticky náročného a pro přírodu škodlivého monokulturního trávníku v polykulturní trávník, ve kterém budou mít zastoupení i bylinky a luční kvítí. Stačí si zakoupit speciální semennou směs lučního kvítí a na jaře do rozhrabaných krtinců vysázet. Bez zrytí trávníku je totiž velmi obtížné mezi trávu zasadit jakékoliv kvetoucí rostliny, jelikož je tráva potlačí. V současnosti je na trhu plno rozličných směsí lučního kvítí  - směsi prospěšné pro včely, motýly, venkovské louky, horské či zámecké louky i směsi vhodné pro trávníky, po kterých se hodně chodí.

Do krtinců můžete začít sázet letničky, trvalky, keře, zeleninu - cokoliv, co postupně promění vzhled vaší dosud pečlivě upravené zahrady v zahradu divočejší, ale přírodě bližší a prospěšnější. Nezasadíte-li nic, jen krtince na jaře rozhrnete, příroda si je časem osází sama pomocí podzemních výhonků a semen roznášených ptáky či větrem. Taková zahrada se pak stává velkým dobrodružstvím a přináší plno podnětů ke zkoumání a učení. Málokdy se stane, aby takto vysázené rostliny uhynuly - většinou vyroste to, co má na daném místě ideální pomínky či co je potřeba pro ozdravení sousedních rostlin.

Krtek vám též udrží pod kontrolou hmyz a slimáky. I když sám někdy svými chodbami může narušit kořeny rostlin, jde stále o menší škody, než by na rostlinách napáchali jiní přemnožení živočichové, kterými se krtek živí.

Krtince vám poskytnou kvalitní půdu do truhlíků.

Nezapomínejte, že zahrada, v jejíž půdě je život a chodbičky, dokáže více vsakovat a zadržovat vodu, což bude v budoucnosti velmi důležité a ceněné. Mrtvá půda bez života, zničená pesticidy, nebude mít žádnou hodnotu.

Tam, kde krtka opravdu nechcete, vysázejte řebčíky královské, aksamitníky, česneky…Nezaručí vám to, že se krtek na vaší zahradě neusadí, ale bude-li mít na výběr, bude se zdržovat od těchto rostlin dále.

Krtek se může stát skutečnou pohromou na zahradě, z které nemá úniku - např. je-li obehnána zdí s hlubokými základy. V takovém případě může dojít k přemnožení krtků na daném pozemku. Ani v tomto případě byste však neměli krtka hubit, ale pomocí pastí odchytit a vypustit v přírodě.

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (23)

 • Obrázek uživatele Miloslav Jandík
  Miloslav Jandík (anonym)

  Svatá pravda, českej černej krteček je na mojí zahrádce a loučce, výbornej zahradnickej pomocníček.

  Led 04, 2019
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Když je krtinců skoro jeden vedle druhýho tak se dá těžko mluvit o pomocníčkovy.A o hraboších nemluvě,na to všechno používám zvukové plašiče a krtinců je po skromnu.

  Led 04, 2019
 • Obrázek uživatele simon
  simon (anonym)

  nechávam ho na pokoji!

  Led 04, 2019
 • Obrázek uživatele Haha
  Haha (anonym)

  Krtka si dejte na vasi zahradu autore -torko. Kazdy ma pravo na hezkou zahradu dle svych predstav a krtince si pestujte vy.neminim si zvrtnout nohu na propadajici se hline po tom smejdovi, nepreju si aby mi vyziral zizaly, ktere kypri 100x lip nez ten zmetek. Chraneny neni, pokud se nejedna o plosne hubeni, takze doporucuji ho zabit. Jinak se ho clovek nezbavi. Adios

  Led 05, 2019
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  zahrada je kus prirody, ktery by si mel/a hajit a zvelobovat, nikoliv vrazdit jeho obyvatele - jestli nedokazes mit hezkou zahradu bez toho, aby si musel/a vrazdit, tak to je smutne.

  Led 05, 2019
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Krtka se týká zákon na ochranu zvířat proti týrání. Pokud by vám týrání bylo prokázáno, hrozila by vám podle Petra Stýbla z ČSOP pokuta od veterinární správy v maximální výši 50 tisíc korun... Aby usmrcení krtka bylo skutečně legální, musel by ho podle Petra Stýbla sprovodit ze světa veterinář pomocí smrtící injekce... A nebo by přímo v zákoně musel být určen způsob usmrcení a přesně vymezeny i jeho oprávněné důvody. "Rozrytí trávníku nebo záhonu by k nim ale zcela určitě nepatřilo. Těžko říct, proč najednou lidé u nás tolik bazírují na bezchybném anglickém trávníku, tradice to u nás není," nechápe motivaci lidí bojujících s krtky.... Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/krtek-vyhnani-za-zahrady-zabiti.A130402_134515_hobby-zahrada_mce

  Led 07, 2019
 • Obrázek uživatele verka
  verka (anonym)

  Člověk by tu hledal rozumné poučení o zdraví a ne o krtkovi. Ach ti "zdravotníci", jistě to mají placení za písmenka...čím dál horší úroveň už i tady.

  Led 07, 2019
 • Obrázek uživatele verka
  verka (anonym)

  Člověk by tu hledal rozumné poučení o zdraví a ne o krtkovi. Ach ti "zdravotníci", jistě to mají placení za písmenka...čím dál horší úroveň už i tady. Souhlasím s příspěvkem Haha jen s tím rozdílem, že nic bych nezabila a žádnému zvířeti nenadávám. Všecko se dá napravit přírodními prostředky a pro zvířecí tvorečky citlivě. Taky jsem mívala zahradu krtky a jejich krtinci zničenou a pro chůzi nebezpečnou, jak píše Hehe, nějak se přemnožili, že nepomáhaly žádné předražené pomůcky. Dlouho pak trvalo, než jsem trávník dala postupně do příjemného pochůzného a bezpečného stavu. Krtci jsou sice milí, krásní, ale na zahradě nadělají mnohonásobně víc škody než užitku.

  Led 07, 2019
 • Obrázek uživatele Sluníčko
  Sluníčko (anonym)

  Milá Věrko, i když tomu asi nebudeš věřit, tak vše souvisí se vším. A člověk, který bez vážného důvodu vraždí jiné živé bytosti, rozlévá si po zahradě jedy, prostě nemůže být zdravý. Pokud ty krtka umíš vyhnat ze své zahrady jinam přírodními prostředky, tak je to skvělé a můžeš se podělit o své zkušenosti. Ne každý to dokáže a pak nezbývá než se s tím smířit a třeba nějak využít. Já mám například v trávníku jahody. Před třemi roky jsem tři velké krtince rozhrabala a zásázela tam jahody s česnekem. Krtek se o té doby již neobjevuje a mne i dětem se jahody uprostřed trávníku líbí.

  Led 09, 2019
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Je zvláštní, že u nás na zahradě si krtek hromádky v trávníku nedělá, ale zato ničí zeleninu a porosty na záhonech. Vždy, když mi začnou usychat některé sazenice jahod, okurek a dalších včetně česneku, jsou podhrabané těmi "černými miláčky". Někdy je mi z jejich činnosti do breku. Každý rok mi ničí sazenice v pařeništi a na záhonech a fakt nevím, co s nimi dělat. A když potřebuji žížaly na ryby, tak můžu přerýt půl zahrady a najdu tak dvě. Myslím, že ti červíci jsou užitečnější než tunely od krtků. Dva jsem již během času odchytila a vnuci je donesli daleko od zahrad na louku. A mám dojem, že se jich vrátilo zpět mnohem víc.

  Led 09, 2019
 • Obrázek uživatele sardanapal*
  sardanapal* (anonym)

  Krtky povětšinou lovím a žeru . Navíc mi sviňa žere žoužaly , které trávníky a půdu prokypřují a svými výměšky hnojí daleko víc ... Prostě z krtka - zmrdka se stal chráněnec jež , ale škodí zcela stejně co chryzci ... Rozdíl je pouze v tom , že " domeček krtkův " dělá ony známé kopečky , v případě hryzců se propadáte ... Jo a krtka začli chránit po prvním večerníčku ...

  Led 09, 2019
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Máte si pořïdit plašiče,používám je několik let na velké zahradě a krtinců,tunely hrabošů a myší kterých bylo mraky jsou ty tam.

  Led 09, 2019
 • Obrázek uživatele sardanapal*
  sardanapal* (anonym)

  Jasně , ještě pak utrácet za baterie! Co mám zkušenost tak na hryzce platí jedna rostlina ...

  Led 09, 2019
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Hochu když chci mít zahradu v cajku a doma bez myší tak mi nic jiného nezbývá.Tak mi částka za baterie přiide směšná.

  Led 09, 2019
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Všechny "škůdce" udržíte pod kontrolou, když budete mít na zahradě psa, kočku, slepýše a užovku. Prostě živá přírodní zahrada je většinou v rovnováze. Proti klíšťatům jsou nápomocné slepice a kropenky.

  Led 10, 2019
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  To, že nemáte na zahradě žížaly určitě není tím, že vám je všechny sežral krtek. Žížal v půdě ubývá kvůli tomu, že nemají dostatek potravy - organických zbytků a listí a též při používání různých pesticidů, které je ničí. Pro zvýšení počtu žížal na své zahradě nechte na záhonech na podzim část plodin, dejde na záhony listí nebo přihoďte kávovou sedlinu či jiné organické zbytky. Vyvarujte se hlubokému přerývání záhonů. Výsadba jetelu či vojtěšky je též pro žížaly pozitivní.

  Led 11, 2019
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  Nebo zkusit prevenci, než krtek napáchá škodu, pomocí hnojiva, které ho odpuzuje, něco takového https://www.pasti.cz/travnikove-hnojivo-s-odpuzujicim-ucinkem-proti-krtkum-2-5kg/

  Zář 16, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Neexistuje žádný efektivní postup proti krtkům. Krtci v zahradě jsou holé neštěstí. Na 1300 m2 trávníku za noc 30-50 vyhrabaných hromad hlíny velikosti jednoho kýble. Odpuzovací hnojivo je jen marketingový tah, pokud by fungovalo, už by se dávno používalo. Jeho účinnost stejně nejde nijak objektivně posoudit.

  Zář 16, 2021
 • Obrázek uživatele Aleš
  Aleš (anonym)

  Moc děkuji za tento článek, krtci jsou užiteční, i když někteří lidé je nemají rádi.

  Zář 16, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama