Reklama

Krtek zahradníkem aneb Jak vám může krtek pomoci přetvořit zahradu

Na mnoha zahradách zavládlo zděšení. Sociální sítě se plní obrázky hnědých hromádek uprostřed trávníků a voláními o pomoc, radu, jak proti tomu zakročit. Co kdybyste projednou přestali proti krtkovi a proti přírodě bojovat, zkusili vzít krtka na milost a využít ho ku prospěchu své zahrady?

 

Krtek ja malý hmyzožravý savec, který žije v podzemních chodbách, jenž si vyhrabává velkými tlapami. Hloubí dva typy tunelů - těsně pod povrchem v době, kdy pátrá po samičkách. V hloubce 5 - 20 cm pak tunely, ve kterých žije a skladuje potravu. Živí se převážně bezobratlými živočichy, které vyhledává pomocí sluchu a čichu a vyhrabává je ostrým čumáčkem.

Čím vám může být krtek prospěšný?

Krtek místo vás zkypří a provzdušní půdu. Krtek většinou dělá krtince právě tam, kde je půda utužená. Největší zálibu má v trávnících. Do užitkové či okrasné části zahrad se vydává zejména tehdy, když je na trávníku rušen pravidelným řevem sekačky.

Krtek  vám pomůže  s přeměnou energeticky náročného a pro přírodu škodlivého monokulturního trávníku v polykulturní trávník, ve kterém budou mít zastoupení i bylinky a luční kvítí. Stačí si zakoupit speciální semennou směs lučního kvítí a na jaře do rozhrabaných krtinců vysázet. Bez zrytí trávníku je totiž velmi obtížné mezi trávu zasadit jakékoliv kvetoucí rostliny, jelikož je tráva potlačí. V současnosti je na trhu plno rozličných směsí lučního kvítí  - směsi prospěšné pro včely, motýly, venkovské louky, horské či zámecké louky i směsi vhodné pro trávníky, po kterých se hodně chodí.

Reklama

Do krtinců můžete začít sázet letničky, trvalky, keře, zeleninu - cokoliv, co postupně promění vzhled vaší dosud pečlivě upravené zahrady v zahradu divočejší, ale přírodě bližší a prospěšnější. Nezasadíte-li nic, jen krtince na jaře rozhrnete, příroda si je časem osází sama pomocí podzemních výhonků a semen roznášených ptáky či větrem. Taková zahrada se pak stává velkým dobrodružstvím a přináší plno podnětů ke zkoumání a učení. Málokdy se stane, aby takto vysázené rostliny uhynuly - většinou vyroste to, co má na daném místě ideální pomínky či co je potřeba pro ozdravení sousedních rostlin.

Krtek vám též udrží pod kontrolou hmyz a slimáky. I když sám někdy svými chodbami může narušit kořeny rostlin, jde stále o menší škody, než by na rostlinách napáchali jiní přemnožení živočichové, kterými se krtek živí.

Krtince vám poskytnou kvalitní půdu do truhlíků.

Nezapomínejte, že zahrada, v jejíž půdě je život a chodbičky, dokáže více vsakovat a zadržovat vodu, což bude v budoucnosti velmi důležité a ceněné. Mrtvá půda bez života, zničená pesticidy, nebude mít žádnou hodnotu.

Tam, kde krtka opravdu nechcete, vysázejte řebčíky královské, aksamitníky, česneky…Nezaručí vám to, že se krtek na vaší zahradě neusadí, ale bude-li mít na výběr, bude se zdržovat od těchto rostlin dále.

Krtek se může stát skutečnou pohromou na zahradě, z které nemá úniku - např. je-li obehnána zdí s hlubokými základy. V takovém případě může dojít k přemnožení krtků na daném pozemku. Ani v tomto případě byste však neměli krtka hubit, ale pomocí pastí odchytit a vypustit v přírodě.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Miloslav Jandík (Pá, 4. 1. 2019 - 14:01)
Svatá pravda, českej černej krteček je na mojí zahrádce a loučce, výbornej zahradnickej pomocníček.
Návštěvník (Pá, 4. 1. 2019 - 17:01)
Když je krtinců skoro jeden vedle druhýho tak se dá těžko mluvit o pomocníčkovy.A o hraboších nemluvě,na to všechno používám zvukové plašiče a krtinců je po skromnu.
simon (Pá, 4. 1. 2019 - 18:01)
nechávam ho na pokoji!
Haha (So, 5. 1. 2019 - 00:01)
Krtka si dejte na vasi zahradu autore -torko. Kazdy ma pravo na hezkou zahradu dle svych predstav a krtince si pestujte vy.neminim si zvrtnout nohu na propadajici se hline po tom smejdovi, nepreju si aby mi vyziral zizaly, ktere kypri 100x lip nez ten zmetek. Chraneny neni, pokud se nejedna o plosne hubeni, takze doporucuji ho zabit. Jinak se ho clovek nezbavi. Adios
nakobyl (So, 5. 1. 2019 - 18:01)
a což zabít tebe,chaizle. Ta příroda s krtkem tu byla dříve než tvůj debilní trávník i žížaly
Návštěvník (Čt, 17. 3. 2022 - 22:03)
nakobyl dej si pozor na zobák, mohl bys přes něj dostat, trávník není debilní, ale tvůj mozek je vylágrovanej. Dřív se používal na krtka karbit. Zahrádkaři když měli na zahrádce krtince, vyhrabali opatrně zeminu z díry, hezky ji očistili, dovnitř dali karbit a ten polili vodou, díru zakryli, stačilo botou, plyn co se vytvořil se valil chodbičkou, potom nohou uvolnil díru a dovnitř hodil zapálenou sirku. To byla šleha, z díry vyletěl plamen, rána a krtek byl nadranc. Jo karbit už asi v drogeriích nevedou, to je škoda, já jsem používal dýmovnici s pirimorem. on to je prostředek na mšice do uzavřeného prostoru - skleník a podobně. Dýmovnice zapálená zastrčená do krtince, všude okolo šel lehký dým, krtka už jsem neviděl. Jo tahkle to vypadalo u Verdunu, jenže tam použili chlor.
Honza (So, 5. 1. 2019 - 23:01)
zahrada je kus prirody, ktery by si mel/a hajit a zvelobovat, nikoliv vrazdit jeho obyvatele - jestli nedokazes mit hezkou zahradu bez toho, aby si musel/a vrazdit, tak to je smutne.
Monika (Po, 7. 1. 2019 - 09:01)
Krtka se týká zákon na ochranu zvířat proti týrání. Pokud by vám týrání bylo prokázáno, hrozila by vám podle Petra Stýbla z ČSOP pokuta od veterinární správy v maximální výši 50 tisíc korun...

Aby usmrcení krtka bylo skutečně legální, musel by ho podle Petra Stýbla sprovodit ze světa veterinář pomocí smrtící injekce...

A nebo by přímo v zákoně musel být určen způsob usmrcení a přesně vymezeny i jeho oprávněné důvody. "Rozrytí trávníku nebo záhonu by k nim ale zcela určitě nepatřilo. Těžko říct, proč najednou lidé u nás tolik bazírují na bezchybném anglickém trávníku, tradice to u nás není," nechápe motivaci lidí bojujících s krtky....Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/krtek-vyhnani-za-zahrady-zabiti.A130402_134515_hobby-zahrada_mce
Dr. Fr, Jedlička csc (So, 19. 3. 2022 - 05:03)
Moniko co píšeš za hlouposti. Krtka zabíjí skoro každý zahrádkář, kterému se objeví na zahrádce. Kde není žalobce není soudce. Na takové vyhlášky sere pes. Pokud má někdo za zahradou luka, kde žijí krtci, tak občas se stane že mu zajedou do zahrádky. My naštěstí takové štěstí nemáme a krtci nás neobtěžují, věř že jsem ale připraven. Mám heslo Nepohrabou! Do krtka stačí jen lehce kopnout a je mrtvý, kdo mi prokáže že jsem na něho omylem šlápnul? Když mu bouchne patrona v díře s plynem, houby mi dokážou, plyn není vidět a rychle se rozkládá, krtek si čichne jednou a je kaput. Kdo myslíš že mi dokáže úmyslné zabití?
Návštěvník (Po, 9. 12. 2019 - 14:12)
ty si ale pitomá
verka (Po, 7. 1. 2019 - 13:01)
Člověk by tu hledal rozumné poučení o zdraví a ne o krtkovi. Ach ti "zdravotníci", jistě to mají placení za písmenka...čím dál horší úroveň už i tady.
verka (Po, 7. 1. 2019 - 13:01)
Člověk by tu hledal rozumné poučení o zdraví a ne o krtkovi. Ach ti "zdravotníci", jistě to mají placení za písmenka...čím dál horší úroveň už i tady. Souhlasím s příspěvkem Haha jen s tím rozdílem, že nic bych nezabila a žádnému zvířeti nenadávám. Všecko se dá napravit přírodními prostředky a pro zvířecí tvorečky citlivě. Taky jsem mívala zahradu krtky a jejich krtinci zničenou a pro chůzi nebezpečnou, jak píše Hehe, nějak se přemnožili, že nepomáhaly žádné předražené pomůcky. Dlouho pak trvalo, než jsem trávník dala postupně do příjemného pochůzného a bezpečného stavu. Krtci jsou sice milí, krásní, ale na zahradě nadělají mnohonásobně víc škody než užitku.
Sluníčko (St, 9. 1. 2019 - 09:01)
Milá Věrko, i když tomu asi nebudeš věřit, tak vše souvisí se vším. A člověk, který bez vážného důvodu vraždí jiné živé bytosti, rozlévá si po zahradě jedy, prostě nemůže být zdravý. Pokud ty krtka umíš vyhnat ze své zahrady jinam přírodními prostředky, tak je to skvělé a můžeš se podělit o své zkušenosti. Ne každý to dokáže a pak nezbývá než se s tím smířit a třeba nějak využít. Já mám například v trávníku jahody. Před třemi roky jsem tři velké krtince rozhrabala a zásázela tam jahody s česnekem. Krtek se o té doby již neobjevuje a mne i dětem se jahody uprostřed trávníku líbí.
Michal (Čt, 16. 9. 2021 - 08:09)
Nebo zkusit prevenci, než krtek napáchá škodu, pomocí hnojiva, které ho odpuzuje, něco takového https://www.pasti.cz/travnikove-hnojivo-s-odpuzujicim-ucinkem-proti-krtkum-2-5kg/
! (Čt, 16. 9. 2021 - 20:09)
Neexistuje žádný efektivní postup proti krtkům. Krtci v zahradě jsou holé neštěstí. Na 1300 m2 trávníku za noc 30-50 vyhrabaných hromad hlíny velikosti jednoho kýble. Odpuzovací hnojivo je jen marketingový tah, pokud by fungovalo, už by se dávno používalo. Jeho účinnost stejně nejde nijak objektivně posoudit.
Marta (St, 9. 1. 2019 - 17:01)
Je zvláštní, že u nás na zahradě si krtek hromádky v trávníku nedělá, ale zato ničí zeleninu a porosty na záhonech. Vždy, když mi začnou usychat některé sazenice jahod, okurek a dalších včetně česneku, jsou podhrabané těmi "černými miláčky". Někdy je mi z jejich činnosti do breku. Každý rok mi ničí sazenice v pařeništi a na záhonech a fakt nevím, co s nimi dělat. A když potřebuji žížaly na ryby, tak můžu přerýt půl zahrady a najdu tak dvě. Myslím, že ti červíci jsou užitečnější než tunely od krtků. Dva jsem již během času odchytila a vnuci je donesli daleko od zahrad na louku. A mám dojem, že se jich vrátilo zpět mnohem víc.
Monika (Pá, 11. 1. 2019 - 12:01)
To, že nemáte na zahradě žížaly určitě není tím, že vám je všechny sežral krtek. Žížal v půdě ubývá kvůli tomu, že nemají dostatek potravy - organických zbytků a listí a též při používání různých pesticidů, které je ničí. Pro zvýšení počtu žížal na své zahradě nechte na záhonech na podzim část plodin, dejde na záhony listí nebo přihoďte kávovou sedlinu či jiné organické zbytky. Vyvarujte se hlubokému přerývání záhonů. Výsadba jetelu či vojtěšky je též pro žížaly pozitivní.
Návštěvník (Po, 14. 3. 2022 - 15:03)
nemáte pravdu ......Vyvarujte se hlubokému přerývání záhonů...... ,,,,,,Při rytí je třeba zarývat např zelené hnojení , dále žížaly potřebují vlhko. Letos je sucho a žádné žížaly nejsou. Pokud bylo normální počasí , stačilo zarýt hnůj nebo zelené hnojení a bylo dostatek žížal pro krtka i pro slepice.
zahrad. (Út, 15. 3. 2022 - 07:03)
Píšete že je sucho a žížaly nejsou, žížaly jsou, ale zajedou do hloubky, pokud je dlouho sucho je dobré na záhon občas nalít vodu - čistou bez chemie, třeba z mytí podlahy. Pokud někdo má větší mísy na květiny a ponechává v nich půdu přes zimu, tak zrovna nyní je půda suchá, chce to do mísy nalít vodu a udržovat vlhkost právě pro žížaly! Oni to ocení, mám ve všech mísách doslova líheň žížal, malé žížalky, celé chuchvalce žížalek! Kdo umí, ten rozumí. Mám dostatek žížal pro kosy i rybáře, slepice a krtka nemáme.
Anežka (Út, 15. 3. 2022 - 20:03)
Taková trocha vody z mytí podlahy mně nespasí. Jediné místo, kde se drží žížaly je kompost asi 3x2m. Mísy na zahradě jsou asi malé, je třeba si uvědomit že existuje příroda pole atd. Žížaly z mísy by těch pár slepic sežralo tak za den. Ve studni už týdny není žádná voda. Krtky bohužel zabijí kočky. Ty musím mít, protože je všude hrabošů a potkanů. Dělá mně to sucho velkou starost.
Venca z Buřta … (St, 16. 3. 2022 - 12:03)
Kočky jsou užitečný, protože je to nejkrásnější zvířátko na světě, všechny kočkovité jsou krásné, horší je to s tím chytáním myší a rejsků. hryzce tu naštěstí nemáme, Viděl jsem kocoura že chytil motýla a sežral ho, viděl jsem jak chytá divoké včely a žere je, včelky žijí ve stráni, čmeláka se kocour bojí. Jinak na zahradě krtek nemá co dělat, kocour je těžko bude chytat, neví ani že existuje, vůbec ho nevidí a těžko ho bude dobývat z půdy. Žížaly mají rády rostlinné zbytky, ovoce, šlupky od brambor, ale když je nemají vyrovnají se s kořínky, není pravda že ubývají suchem, jen se stahují do hloubky. Také zahradníci když jsou na podzim žížaly na povrchu, říkají že bude teplá zima - ze zkušenosti vím že žížaly jsou jeden den nahoře, sázím a dělám jamku, zahlédnu je. Druhý den poklesne teplota a začne mrznout a žížaly sjedou dolů, takže ani toto neplatí, zahradníci dost často kecaji! někteří ani neví jaký je rozdíl mezi půdou, zeminou a hlínou, Třeba v tevevizi kecá odborník a neustále říká hlína. Hlína je milý pěstitele mrtvá, nejsou v ní bekterie a organické látky. Hlína je dobrá na vymazání kamen, nebo vyrobu cihel. Naopak Zemina, půda, substrát - je živý organismus, měl by obsahovat humus, rozkládající se části rostlin, žížaly a bakterie, je to jasný!
Anežka (St, 16. 3. 2022 - 14:03)
Že kočka žere motýla jsem dosud neviděla, ale žerou noční motýly, ti většinou škodí, včel se kočky bojí, protože máme několik úlů, asi dostaly pár žihadel. Neznám kočku, která by nechytala myši krtky atd. Krtka chytají kočky asi podobně jako myši. Kočka si čichne k díře nebo se do ní podívá - nevím, strčí do ní pracku a když má štěstí vytáhne myš. Když je sucho žížaly sjedou dolů, kde mají málo potravy. Snažím se jim potravu zapravit do půdy zarytím, bohužel hluboko to nezvládám, takže žížaly mají málo. Když je sucho, žížaly se stočí do klubíčka, když nezaprší hynou.
geolog (St, 16. 3. 2022 - 14:03)
Nemáš pravdu, některé hlíny obsahují humus např. aluviální. Cihlářská hlína vyniká i jako úrodná zemědělská půda. Více na wiki.
Návštěvník (St, 16. 3. 2022 - 22:03)
Dobře nemám pravdu, chtěl bych vidět tu aluviální půdy, jakou dá úrodu, jak dlouho vydrží rodit, jeden půdoznalec zúrodnil půdy v Maďarsku - pustu, po několika letech skončili s obděláváním, protože se půdy sama zasolila.
Návštěvník (St, 16. 3. 2022 - 23:03)
Dobře nemám pravdu, chtěl bych vidět tu aluviální půdy, jakou dá úrodu, jak dlouho vydrží rodit, jeden půdoznalec zúrodnil půdy v Maďarsku - pustu, po několika letech skončili s obděláváním, protože se půdy sama zasolila.
sardanapal* (St, 9. 1. 2019 - 17:01)
Krtky povětšinou lovím a žeru . Navíc mi sviňa žere žoužaly , které trávníky a půdu prokypřují a svými výměšky hnojí daleko víc ... Prostě z krtka - zmrdka se stal chráněnec jež , ale škodí zcela stejně co chryzci ... Rozdíl je pouze v tom , že " domeček krtkův " dělá ony známé kopečky , v případě hryzců se propadáte ... Jo a krtka začli chránit po prvním večerníčku ...
Návštěvník (St, 9. 1. 2019 - 18:01)
Máte si pořïdit plašiče,používám je několik let na velké zahradě a krtinců,tunely hrabošů a myší kterých bylo mraky jsou ty tam.
sardanapal* (St, 9. 1. 2019 - 18:01)
Jasně , ještě pak utrácet za baterie! Co mám zkušenost tak na hryzce platí jedna rostlina ...
Návštěvník (St, 9. 1. 2019 - 19:01)
Hochu když chci mít zahradu v cajku a doma bez myší tak mi nic jiného nezbývá.Tak mi částka za baterie přiide směšná.
Marie (Čt, 10. 1. 2019 - 10:01)
Všechny "škůdce" udržíte pod kontrolou, když budete mít na zahradě psa, kočku, slepýše a užovku. Prostě živá přírodní zahrada je většinou v rovnováze. Proti klíšťatům jsou nápomocné slepice a kropenky.
Návštěvník (Čt, 10. 1. 2019 - 10:01)
Psa jsem měl,na krtky neměl vliv.Kočku mít nemůžu pro alergii.A zbytek je na přïrodě co tam připutuje.
Aleš (Čt, 16. 9. 2021 - 20:09)
Moc děkuji za tento článek, krtci jsou užiteční, i když někteří lidé je nemají rádi.
! (Pá, 17. 9. 2021 - 15:09)
Dotaz: komu jsou krtci užiteční? Mně rozhodně ne.
Návštěvník (Po, 14. 3. 2022 - 15:03)
Mně jsou užiteční.
Karolína (St, 16. 2. 2022 - 16:02)
Tak letos mi krtek udělal na zahradě jen pár decentních krtinců. Trochu jsem se bála, protože před rokem jsem na zahradě našla hnízdo asi s pěti malými krtečky. Kdo ví, co se s nimi stalo, možná si je podala kočka nebo se odstěhovali někam do luk.
L. (St, 16. 2. 2022 - 17:02)
A já si říkám, kde se mi ti krtci na zahradě pořád berou, když vy je na té své chováte:)
verka (Po, 14. 3. 2022 - 09:03)
Ne
Kumurtanos (Po, 14. 3. 2022 - 10:03)
Gjfphogofpgodiflzlgfigo
Leoš (Po, 14. 3. 2022 - 18:03)
Krtek mi letos na zahradě udělal asi jen 5 hromádek - zarovnal jsem je a počkám, co v nich vyroste. Anglický trávník nepěstuju.
pěstitel (Út, 15. 3. 2022 - 07:03)
Co je to za pitomost, že krtek zlepšuje strukturu půdy, jasně že chodbičkami provzdušňuje zeminu, to je tak vše, ale požírá žížaly, které vytváří humus. Ničí a likviduje zeleninu, na zahrádce ho nepotřebuji. Krtek není užitečný! Krtky na zahrádce nemám, ani v sousedních zahradách nejsou. Jsou na nedaleké louce, jediné k čemu jsou krtci dobří jsou jejich krtince, vybírám si ty dobré s pěknou zeminou a použiji je na výsevy. Pesticidy nepoužívám, vylepšuji půdu kobližky od koně, kompostované zbytky zeleniny, ovoce a listí. Zásadně nezarývám zbytky z rajčat a košťálovin - choroby! Dobrá je nať z mrkve, zbytky salát, listy červené řepy, javoru, habrů, lípy - ne ořech! Prostě ať si každý dělá to své, někdo krtky miluje, já je nemiluji, ale nevraždím - nemám je, ale kdyby byly nakopal bych jim prdel, miluji kočky a jejich hrabání, než položí kočka kabel udělá čtyři i více jamek, tím kypří půdu a šetří síly mé :-)) Ne kočka na záhon také nepatří, ale když už tam přejde nic vážného nezničí. To jsou horší experti malý parchanti.
hajný Jezevec (Út, 15. 3. 2022 - 07:03)
Náhodou dobrý na krtky jsou vlci, teď se objevily u nás, nechal jsem otevřené zadní vrata na louku a měli jste vidět. vlci hrabaly a lovili krtky! Jakpak se ládovaly. Dobrej taky čáp černý, tam tu žije na nedalekém rybníce, lítá na pozemek a čeká až krtek začne hrabat, mámte vidět jak zobákem klovne a vytáhne toho černýho hajzla.
Červená Karkulka (Út, 15. 3. 2022 - 11:03)
Hajný a kde žiješ? Vlci lovíci krtky, to je jak z pohádky.
hajnej (Út, 15. 3. 2022 - 15:03)
Karkulko, kulový je ti po tom, kde žiju, stejně když ti tu napíšu jméno osady budeš koukat jako vejr na nový vrata. V pohádkách může být krtek zahradníkem, je to moc vzdálené skutečnosti. Každopádně názory těch co tvrdí že tu žížaly a krtci už byly dřív než trávník, tak ti ať jdou do prdele! to bychom si mohli nechat klovat do fasády ptáky, do vody ve studni srát čokly. Prostě a jednoduše krtky zabíjím, jejich na světě dost, na vlhkých půdách jsou jich stovky, a nějaký soudy, týrání s tím jděte do řitě, kde není žalobce není soudce.
Bandaska (Út, 15. 3. 2022 - 15:03)
Mlátím krtky pořádnou těžkou palicí, je dlouhém topůrku. Krtek hrabe pravidelně každou sudou hodinu, počkám na něho a když vyjede pod krtinu a sere mi tam hlínu, podrýpnu ho lopatou a je venku, na zemi je trouba nemotorný, ani nemůže pořádně chodit, majznu ho palicí a je to! Někdy za den umlátím 15 krtků. Máme vidět jaký bordel udělají, každý normální hospodář mlátí krtky.
Anežka (Út, 15. 3. 2022 - 20:03)
Mně krtci na zahradě nevadí. Nemám anglický trávník. Líbí se mně louka s květinami. Na zahradě nechávám i kopřivy - protože mám ráda motýly babočky paví oko, admirál, kopřivová. Bohužel ptáci je asi sežerou.
Šáblej (St, 16. 3. 2022 - 13:03)
Krtek je praštěj, když hledá samičku v dírách, jak mu tam může samička spadnout, měl by udělat otevřenou jámu, nebo rozvěsit sítě. Je videt že to zvířátko není domácí miláček, ale nebezpečný predátor, v jeho dírách si může někdo zlomit hnátu. Nedejčertu že by třeba do díry šplápnul slon.
Nerik (Čt, 17. 3. 2022 - 00:03)
Ok
kirek (Čt, 17. 3. 2022 - 15:03)
Je mi jedno, jestli kočka žere myši, loví motýle, důležité je že mám každý rok pořád úrodu rajčat, paprik, nakládaček, cibuli, ředkve, brambor, důležité je že přes celé léto živí rodinu moje malinká polnost - záhon, trávník taky máme není zrovna gohofogo - anglický, ale kočky se po něm prochází a mají nás rády.
Emil ze Slap (Čt, 17. 3. 2022 - 15:03)
Krtky nakopnu až letí ke vratům, venku na ulici ho zakousne Harik starý báby Šlapáčkový. Máte vidět jak krtek piští, když letí, říkám mu vole dej ty pacičky od sebe ať se ti lépe letí.
Karel (Čt, 17. 3. 2022 - 15:03)
No u nás na chatě a na chalupě většinou krtka zakousne náš vlčák. Otec pak dá krtka do popelnice. A pokud na té zahradě ten vlčák stále běhá, tak další krtek na té zahradě není, neboť mu vadí ty otřesy, které vlčák vydává při běhání
Reklama