Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Kvalita vody ze studní

...není centrálně sledována, pouze odhadována. V roce 1994 byl proveden průzkum na 125 studnách okresu Plzeň-jih. Při srovnání výsledků analýz s celým rozsahem ČSN 757111 nevyhovovala normě ani jedna studna. Nejčastějším výsledkem bylo, že norma je překračována ve 3-7 ukazatelích v jedné studni.

S využitím řady dalších lokálních sledování dospěl Státní zdravotní ústav Praha (1999) k tomuto kvalifikovanému odhadu: Zdravotně rizikových je asi 70 % studní. Tento odhad se týká cca 800 tisíc studní veřejných, neveřejných i soukromých, kterými je na území ČR zásobováno cca 1,44 miliónu spotřebitelů.


Odhad je nižší než dosud udávaných více než 95 % studní nevyhovujících normě. To proto, že autoři při hodnocení nevycházeli striktně ze znění normy, ale do úvah zahrnuli i skutečnou závažnost jednotlivých ukazatelů kvality studniční vody. Autoři studie zároveň zdůrazňují, že tento snížený odhad není důvodem k uspokojení zvláště v době, kdy řada majitelů studní obnovuje jejich provoz.

Základním předpisem pro uživatele budoucích i stávajících studní je ČSN 755115 "Studny individuálního zásobování vodou" (1993). Zdařilým komentářem k této normě, ale i návodem k řadě dalších činností kolem studní je čtivá příručka MUDr. Františka Kožíška "Studna jako zdroj pitné vody" (SZÚ,1998). Technologické postupy a zařízení k nápravě kvality studniční vody se však bohužel v této jinak velmi zdařilé příručce omezují pouze na desinfekci. Opomíjí se tak skutečnost, že řadu kontaminantů (dusičnany, železo, mangan, organické znečištění atd.) zpravidla nelze odstranit prostým uvedením studny do řádného stavu či desinfekcí vody.

Příručka by měla být k dispozici na všech OHS zdarma, případně ve Státním zdravotním ústavu, Šrobárova 48, 100 42 Praha 10 - Vinohrady u paní Císařové (budova 11, 1. patro dveře 136, tel.:02/67 08 25 77)



Autor: Ing. Václav Michek

Autor je vodárenský technolog, zakládající člen Československé asociace vodárenských expertů a pracuje ve firmě Aqua Aurea.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

  • Obrázek uživatele Macek Josef
    Macek Josef (anonym)

    Prosím pomozte. Bydlíme s rodinou v malé vesničce na rodinném domě. Bohužel jsme odkázáni na vlatní studnu, protože místní vodovod nebyl a asi v brzké(dlouhé) budoucnosti nebude vybudován. Nechal jsem si udělat rozbor vody v laboratoři. Bylo mě zděleno, že voda obsahuje bakterie, pachy a disičnany které přesahují limit jednou tolik. Prosím o pomoc jak tento problém vyřešit pokud ho lze vůbec vyřešit. Děkuji moc. S pozdravem Macek Josef.

    Říj 28, 2007
  • Obrázek uživatele Mona
    Mona (anonym)

    Proti bakteriím se dá do studně lít koloidní stříbro.

    Říj 28, 2007
  • Obrázek uživatele Petr Jug
    Petr Jug (anonym)

    Dobrý den pane Macku, pokud by jste chtěl tuto věc vyřešit, existuje na to zařízení AQUEL 400, které je v současné době nejlepší technologie na úpravu "pitné"vody, více na www.aquel.net naebo na tel 777 240 959

    Črv 11, 2008
  • Obrázek uživatele Pavel Černý
    Pavel Černý (anonym)

    Dobrý den pane Macku a další, které trápí podobný problém. V současné době je nejlepší a nepřekonanou technologií v Česku i ve světě zařízení AQUEL - pro studny A400. V případě vašeho zájmu kontaktujte : 602167147, případě piště na email : os.sport"email.cz

    Čer 01, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama