Lidé mohou žádat o peníze na opravy starých olověných rozvodů

Lidé mohou do konce března požádat ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) o dotace na výměnu olověných rozvodů vody za nové. Obce a obyvatelé starých činžovních a rodinných domů mohou už čtvrtým rokem získat od státu 20.000 korun na byt. ČTK to řekla Dagmar Polová z plzeňského magistrátu, podle níž mělo loni zájem o státní podporu hodně Plzeňanů.

"Internetová žádost je velmi jednoduchá," uvedla Jarmila Baláková z MMR. Loni vydalo ministerstvo 12 milionů Kč, letos má zatím vyčleněno deset milionů. Zájemci budou moci výhledově využít evropské programy, zejména integrovaný operační program na regeneraci a zateplování domů v sídlištích, jehož výzva ale ještě nebyla vyhlášena.


Podle směrnice Evropského společenství z roku 1998 musí být veškeré olověné rozvody pitné vody vyměněny do konce roku 2013. Podle informací ČTK mělo být původně z MMR na letošní rok vyčleněno 20 milionů korun, ale kvůli rozpočtu byla podpora omezena.


Podle náměstka primátora Vladimíra Duchka se Plzeň spoléhala na to, že se dotace budou rok od roku zvyšovat. Olověné rozvody vody se budovaly od konce 19. století až do roku 1950. V Plzni a okolí mohou být až ve 30.000 bytech. Baláková uznala, že bytů je hodně a peněz na ně není mnoho. Zatím ale byla uspokojována veškerá poptávka.


"Mnoho lidí se domnívá, že olověné rozvody vydrží stovky let, což není pravda. Praskaly nám a crčela z nich voda. Díky dotacím jsme je vyměnili," řekla majitelka činžovního domu v Nerudově ulici.


Program není moc veřejně známý. O peníze žádá vlastní bytu, domku nebo společenství vlastníků. Podmínkou je, že se musí vyměnit trubky v tzv. stoupačkách v celém vchodě. K žádosti je nutné připojit rozbor vody, který potvrdí, že obsahuje vyšší obsah olova, než povoluje hygienická norma, tedy nad deset mikrogramů v litru. Pro Plzeň funguje laboratoř speciálních anorganických analýz při Zdravotním ústavu.


"Loni se nám tu hlásila spousta lidí. Žádali nás o spolupráci a my jsme jim pomáhali," řekla Polová. V prvních letech fungování žádali všichni prostřednictvím magistrátu, od loňska každý vlastník bytu sám.


Město si loni nechalo opravit tři bytové domy a dostalo na ně 460.000 korun. Soukromníci v Plzni podali loni šest žádostí na výměnu rozvodů ve 32 bytech a získali od státu 640.000 Kč.


Václav Prokš - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama