Lidé mohou změnit svět: V Austrálii na nátlak zákazníků a enviromentálních skupin snížily firmy o 80% používání igelitových sáčků

Za pouhé tři měsíce přešla Austrálie z Doby plastové do Doby obnovitelné. Dva největší australští provozovatelé supermarketů se rozhodli zrušit plastové sáčky na jedno použití. Díky tomu v zemi poklesla jejich spotřeba o neuvěřitelných 80%. Do přírody se nedostalo 1,5 miliardy plastů.

 

První se k tomuto ekonomicky odvážnému kroku rozhodla společnost Woolworths, která zakázala sáčky na jedno použití 20. června; její největší konkurent, společnost Coles, ji následoval o týden později. Podle australské agentury AAP vedl obě firmy k tomuto kroku roky trvající tlak enviromentálních skupin i zákazníků. Zpočátku zákazu se objevila i spousta kritiky, ale netrvalo dlouho a lidé změnu přijali.

Žádná ze společností nezaznamenala větší pokles tržeb, který by naznačoval, že se zákazníci přesunuli ke konkurenci, která zatím plastové sáčky nabízí.

Tato iniciativa supermarketů také pomohla připravit cestu pro menší podniky a maloobchodníky, aby zavedly podobné zákazy. Některé podniky podle zástupce Národního maloobchodního sdružení uvedly, že jim míra spotřeby plastových sáčků až na 90%.

Autor: MK

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Verka
  Verka (anonym)

  Informace v článku nejsou přesné a ráda bych toto uvedla na pravou míru. Žiji v Sydney a plastové sáčky na jedno použití jsou ve všech supermarketech, a tedy Coles i Woolworths dále zdarma k dispozici. Supermarkety pouze přestaly k nákupu dávat plastové nákupní tašky zdarma. Jednalo se o plastové nákupní tašky ze slabého plastu. Proti tomuto opatření se vzedmula velká vlna protestů od zákazníků a tak se supermarkety Coles a Woolworths rozhodly, že místo slabých plastových tašek budou po omezenou dobu zákazníkům zdarma dávat k nákupu plastové tašky ze silnějšího plastu. Tyto tašky jsou dle mého názoru pro životní prostředí ještě horší, než ty slabé plastové tašky. Nyní již supermarkety tyto silnější plastové tašky zdarma k nákupu neposkytují, ale zákazníci si kupují jednu tašku za cenu 15 centů. Nejsem si jista, jak přírodě prospěje to, že místo tašek ze slabého plastu teď zákazníci používají tašky ze silného plastu...

  Pro 20, 2018
 • Obrázek uživatele sardanapal*
  sardanapal* (anonym)

  Silný plast - tenký plast ... Žijeme v době plastové ... Ale co chcete dál ? Zničit všechny lesy ?

  Pro 20, 2018
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Nejde o žádnou kachnu, spotřeba jednorázové sáčků v zmíněných supermarketech výrazně klesla a inspirovala další. Ano lidi si museli začít kupovat silnější (stále plastové) tašky . Tyto tašky však mohou použít víckrát nebo je využít jako pytel na odpadky či aby ušetřili, je to dovode k tomu, že si začnou nosit síťovky. Bohužel dnes nejde něco zakázat naráz, jelikož na výrobě plastů se podílí hodně firem s mnoha zaměstnanci. Asi by to byl velký šok, kdyby všichni měli naráz přijít o práci. Jde však o to začít postupně věci měnit. A nejvíc to mohou měnit spotřebitelé.

  Led 01, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama