Mladí zaměstnanci se brání přesčasům v práci

Ochota zaměstnanců českých firem pracovat přesčas se každým rokem snižuje. V posledních pěti letech většina zaměstnanců svoji práci hodnotí jako nepříjemnou. A nejvíce ženy pod 35 let. Mladá generace už začíná vzdorovat a svoji nespokojenost dává nadřízeným najevo.

Podmínky si klade i u pracovních pohovorů. Výsledky přináší průzkum mezi více než 6500 zaměstnanci českých firem o průměrném věku 35 let. Profily zaměstnanců společnost Engage Hill nasbírala v letech 2008 - 2012 v rámci projektu Balance Management.

Práce jako taková, bez ohledu na věk a pohlaví, je pro zaměstnance stále motivujícím prvkem. Od roku 2008 ji ale hodnotí stále častěji jako nepříjemnou. Na to, zda pro nás práce je či není příjemná, má největší vliv klima na pracovišti, konkurenční prostředí a podmínky k práci. Významnou roli za posledních 5 let samozřejmě hraje i propouštění. ?V rámci stejné pracovní doby jsme nuceni zvládnout více práce, narůstá i zodpovědnost. Hlavní zlom nastal v roce 2010, kdy u nás vrcholila ekonomické krize. V jejím důsledku se rozvinulo i neetické jednání zaměstnanců, kteří začali více jednat ve svůj prospěch, na úkor firmy i kolegů.

Průzkum potvrdil, že dnes už většina lidí nestíhá svoji práci v klasických 40 hodinách za týden. To, co kdysi dělali dva, dnes už musí zvládnout jeden až jeden a půl zaměstnance. Přibývají pravidla a administrativa, ubývá kreativita a potěšení z práce. „Při déle trvajícím tlaku pak už není možné dělat práci s radostí a těšit se z ní. Lidé se cítí spíše jako stroje na vydělávání peněz, než jako kreativní pracovníci s vlastní přidanou hodnotou,“ konstatuje Filip Brodan, ředitel společnosti Engage Hill.

Mladší generace však začíná „vzdorovat“. Nejvíce se vnímání přesčasů ?změnilo u zaměstnanců pod 35 let, a zejména žen. Ještě před pěti lety jim přesčasové hodiny tolik nevadily, dnes už je hodnotí jako nepříjemné.

Zaměstnanci pod 35 let si mnohem více hlídají work-life balance a nezakrývají to. Při odpracování více hodin, než mají ujednáno v pracovní smlouvě, ihned požadují odměny či náhradní volno. Dokonce i u přijímacích pohovorů se nestydí přiznat, že všechen svůj osobní život nehodlají obětovat pouze práci. Pro generaci čtyřicátníků už je většinou nemyslitelné, aby si při přijímacích pohovorech kladli takové podmínky.

Dvacetiletí se už nezdráhají potenciálnímu zaměstnavateli přiznat, že nebudou pracovat na úkor svého osobního života. Otevřeně říkají, že si chtějí udržet své koníčky, vztahy a kamarády. „Starší generace“ je překvapena, kde zcela nezkušení absolventi pří prvním pohovoru berou takovou drzost. Jejich změna postojů k přesčasům a work-life balance je však velmi důležitým signálem pro celou společnost. Věřím, že se dnešním dvacátníkům podaří vyvážit pracovní a osobní život lépe, než jejich rodičům,“ popisuje Egita Renovica, HR ředitelka společnosti Engage Hill.

Zato pro zaměstnance starší 35 let se každodenní přesčasy staly stereotypem. Zejména to platí pro muže. A to i přesto, že za ně většinou nedostávají příplatky ani náhradní volno. Dokonce už to ani jako „práci přesčas“ nevnímají. Nejmarkantnější je to u větších mezinárodních společností, kde dnes téměř nenajdete manažery pracující pouze 40 hodin týdně.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (32)

 • Obrázek uživatele mlml
  mlml (anonym)

  proto se to v celé Evropě sype a všchno je horší, než bylo. Proto bude životní úroveň evropanů za 15 let mít jen 60% úrovně ve Spojených státech. Socialismus v kapitalistickém světě :o(

  Led 16, 2014
 • Obrázek uživatele 99999
  99999 (anonym)

  proto se to v celé Evropě...Áno,treba makať od navidím do nevidím.Dokedy sa nájdu takí,čo budú makať za dvoch,nezamastnanosť bude vysoká.Zamestnávatelia obľubujú takých to ľudí.Veď načo bude platiť dvoch,keď stačí len zaplatiť jedného-odvody,dane....

  Led 16, 2014
 • Obrázek uživatele Verča
  Verča (anonym)

  proto se to v celé Evropě...ml,mladí se celkově práci brání

  Led 16, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Práci se brání každý. Nejlepší je nakrást si 40 miliard a pak se nechat "zvolit" do parlamentu a být za vodou.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele Makej,ať můžu jet lyžovat do Alp
  Makej,ať můžu j... (anonym)

  A co takhle druhá stránka věci,kdy zaměstnavatel nutí své zaměstnance dělat přesčasy(pomalu v té práci i bydlet),nutí dělat zaměstnance svátky(které neplatí a pouze napíše do výplatní pásky aby byl krytý před úřady),neplatí příplatky za soboty,neděle,to vše si nechává za nehty,lidem platí i tak almužnu-plat v rozmezí 11000 až 13000 hrubého,chová se,jako že by ti lidé měli být šťastní,že u něho jsou a on když příjde na besedu se zaměstnanci,kteří ho požádají,jestli by nepřidal alespoň pětikorunu k výplatě na hodinu,tak odvětí:"Pánové,pokud se Vám to nelíbí,jděte do hajzlu,já jsem finančně nezávislý(samozřejmě z té zlodějiny,jak ty lidi okrádá kudy chodí)."! To by jste rádi asi dělali u takového zlodějského židáka přesčasy?Srali by jste na to,a pracovali jen tak,aby se neřeklo.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  A co takhle druhá stránka...Vidíš jen jednu stranu mince. majitel musí za vás platit sociální, zdravotní, musí z něčeho poplatit materiál, energie, pronájmy atd. Á propos, když se ti nechce dělat pod někým, zkus si podnikat. Uvidíme, jestli vůbec vyděláš na suchou kůrku.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Vidíš jen jednu stranu...Já současně dělám i podnikám. Oboje má svoje. Zaměstnanci hodně času proflákají, i když se to netýká přímo vás. Já dělám u jedné firmy 8 let, z toho se vystřídali 4 ředitelé. Při každé změně polovina lidí zhruba vypadne. V drtivé většině případů ti, kteří dělali hovno. Za čas se ovšem objeví známí nového ředitele, kteří opět dělají hovno. A tak to jde pořád dokola. V soukromém podnikání je to jinak. Pořád musíte přesvědčovat nablblé zákazníky, aby si kupovali vaše zboží.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele ehm
  ehm (anonym)

  Vidíš jen jednu stranu...Ty blbečku a ty bys dělal za 53,kč na hodinu v Praze a byl spokojeně okrádanej?Nedivím se,že drtivá většina lidí nechce už pod soukromníkama dělat.Kdyby mě zvedl výplatu byť jen o korunu na hodinu a platil ze zákona všechny píplatky jak má,nemohl by se asi prohánět po Praze na motorce a dělat ze sebe světáka.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele ehm
  ehm (anonym)

  A když jsme u toho zdravotního a sociálního,tak na něm by se úřady vyřádily. Ale jinak máš pravdu,zkusím asi podnikat:vždyť na dnešní krizi a strachu lidí o práci se dají vydělávat miliony.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele A
  A (anonym)

  další křivárna těch slavných podnikatelů je že čekáš na ten žold co ti má dát s měsíčním i dvouměsíčním spoždění a párkarát to bylo i tři měsíce kdy jsem neviděl ani korunu.A aby taky jo když podnikatel lije svoje milióny svojí dcerušce a ta za ně kupuje v praze byty a pak je střelí dráž a rejžuje,takovej parazit lidí.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele ehm
  ehm (anonym)

  další křivárna těch...Souhlasím s tebou.U nás navíc,ten náš podnikatelek má nejradši,kdybys řekl,že chceš platit část výplaty na ruku a nebo vůbec načerno,to je šťastnej.A když zjistí,že máš rodinu,nebo řada mých kolegů exekuci,tak skáče radostí,protože si s tebou dělá co chce.Naopak na mladé a svobodné je raději slušný,protože by se mu na to vysrali,ale jen po dobu zkušební doby,pak i jim ukáže.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Ty blbečku a ty bys dělal...Proč blbečku? Proč tedy nezměníš práci, když se ti to nelíbí? Brečíš tady na špatném hrobě. Faktem zůstává, že na ty lépe placené pozice musí mít člověk kvalifikace. A když je holt nemá, tak ať buď dožene vzdělání, nebo ať hledá jinde, nebo ať je rád, že je rád. A jinak, vím moc dobře, o čem mluvím. Ano, já podnikám. 53,-/hod. nedávám ani prodavačkám tady v Jižních Čechách, natož v Praze. Pokud ty jako chlap zaměstnaný v hl. městě děláš jen za takovou mzdu, je to přinejmenším hodně zvláštní a nezní mi to příliš důvěryhodně. I když, co já vím...s tou motorkou jsii mi připomněl jednoho klobásáře z Phy, co má opravdu hodně podivné praktiky...takže co já vím.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  další křivárna těch...Existuje i cosi jako inspektorát práce. V Praze jej máte v Kladenské ulici. 1+ právní poradna při Úřadě práce na Žižkově v Žerotínově ulici.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele ehm
  ehm (anonym)

  Ty asi nevíš,že na jedno místo i v praze je plno lidí,a většinou když odpovíš na inzerát,tak ti ani neodepíšou.P.S.O vzdělání mi nemluv:mám výuční list,maturitní vysvědčení i vysokoškolský diplom,vše poctivě absolvované,navíc dfělám ještě jednu VŠ.A přesto si někdy při hledání práce připadám jako na trhu s otroky.A v Praze je těžká konkurence

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Ty asi nevíš,že na jedno...Vím to moc dobře a chápu. Je to těžká doba.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele ehm
  ehm (anonym)

  Tak vidíš,mzdu by mě zvedl,ale musel bych přistoupit na část mzdy na ruku a to já neudělám,navíc mám už těch podvodů u soukromníků plné zuby a pokouším se najít místo ve státním sektoru nebo ve velké společnosti.Navíc ten náš nám odmítá dávat výplatu na účty,aby se nepřišlo na podrazy,ale do obálek.A vidíš,že i lidi se vzděláním z různých škol mají problém sehnat lepší práci.A já mám rodinu a proto držím hubu a pokouším se něco najít.Mohl bych ho udat,ale neudělám to,to nemám v povaze.mě postačí,když si něco najdu,vezmu zápočťák,eldp a jiné papíry,zmizím a v klidu na něj zapomenu.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Tak vidíš,mzdu by mě...A co výplatní pásky, je to tam v pořádku? Nebo vám je nedává vůbec? Platí za zaměstnance sociální a zdravotní pojištění?

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele ehm
  ehm (anonym)

  Výplatní pásky dostáváme,zdravotní a sociální pojištění je hrazeno-dokonce i svátky tam jsou pouze napsané(ale nezaplacené),to jen aby byl krytý před úřady.Jinak drtivá většina lidí u něj zdaňuje jen částku do 10000,kč a zbytek na dlaň a ti se mají dobře a platí je lépe a můžou být přitom třebas i negramotní.Já jelikož daním cellou mzdu,tak mi to nezvedne ani o pětník,i kdybych se na hlavu stavěl a řekne mi,což už mi řekl se smíchem:"Jděte do hajzlu!"

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Výplatní pásky...Psal jsi o svém vzdělání, takže to vypadá, že jsi schopný člověk a něco umíš. S tím by nešlo rozjet nějaký projekt, podnikání? Já začínala s pár korunama- a dovolím si zdůzaznit, že poctivě a stále poctivě. Je to lepší, než hrbit hřbet, event. žebrat o práci a s někým se handrkovat. Na to, co píšeš, bych vážně neměla nervy a konflikt by byl nevyhnutelný.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele ehm
  ehm (anonym)

  Podnikání jsem nikdy nezkoušel,nemám na to kapitál,navíc se bojím bankrotu,dělal jsem různé práce.Na stavbě dělníka,dělníka v chemickém průmyslu,později když jsem studoval,tak i v kancelářích.Něco na svých 36 let už mám taky za sebou.Navíc i vté Praze je někdy člověk nucen brát každou opičárnu,když nechce být v evidenci ÚP,má rodinu a dojíždí.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele ehm
  ehm (anonym)

  P.S.A omlouvám se,že jsem tě v úvodu našeho rozhovoru nazval blbečkem,to z rozčílení a navíc jsi žena.takže ještě jednou,příjmi mou omluvu.Navíc z těch příspěvků lze vyčíst,že budeš zřejmě z jižních Čech,tam jsem sloužil na vojně-mám na to hezké vzpomínky.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele Verča
  Verča (anonym)

  P.S.A omlouvám se,že jsem...Co tam poslat kontrolu ? Budeš bez práce ?

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  P.S.A omlouvám se,že jsem...Jo, v pohodě, chápu to. Po těch zkušenostech se ani nedivím. Ať se ti daří a máš víc štěstí.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele ehm
  ehm (anonym)

  Děkuji ti-a vše dobré mezi námi.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele ehm
  ehm (anonym)

  Co tam poslat kontrolu...Ne-posílat na něj kontrolu nebudu-i když by ho možná odvedli v poutech za ty podvody.Neudávám-mě stačí,když mi něco vyjde a sbohem a nebudu chtít o něm slyšet.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Na takového hajzla bych tedy kontrolu poslala a ještě z toho měla radost. On také nepřemýšlí nad tím, že se k lidem chová hnusně. V tomhle případě platí na hrubý pytel hrubá záplata! Pokud se zmetky nezatočíme, budou se k nám chovat čím dál hůř! Jedu teď pracovně do Anglie, tak jsem zvědavá jak to funguje tam. Myslím, že takovéhle sviňárny tam zaměstnavatelé nedělají. To je fakt možné jen na východě. Brity jsem měla za šéfy a chovali se vždycky slušně. Přesčasy sice také nezaplatili, ale po čase nám zvedli plat a poděkovali za nasazení.

  Feb 18, 2014
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Na takového hajzla bych tedy...Kontrolu tam poslat může, ale je třeba si uvědomit, že v případě neúspěchu by mu hrozil paragraf za křivé obvinění.

  Feb 18, 2014
 • Obrázek uživatele abcd
  abcd (anonym)

  Kontrolu tam poslat může,...Pokud je obvinění pravdivé, nemusí se bát. Můj muž byl také nucen podat podnět k prošetření, bývalý zaměstnavatel mu do papírů napsal, že celá léta dělal jen za částku lehce přes 3000,- Kč, přitom měl smlouvu na 8000,- a něco. To, že ho takto vedl, by se nikdy nedověděl, pokud by výpověď nedal. navíc mu dluží ještě 6000,- Kč z výplaty a nedal mu do pořádku papíry. Když jsme jeho bývalého šéfa upomínali, sliboval několik měsíců, že to dá dopořádku. Ale prd. Teď mu tam naběhne kontrola a zanedlouho navíc proběhne soud, aby se dalo vše dopořádku. Postup nám doporučili přímo na úřadě práce, jinak bychom se práva nedomohli.Nikomu se nechce do takových opletaček, ale když není jiná možnost, co naplat. Šéf je nyní podezřelý z krácení daně atd., je tam toho dost a hrozí mu dost nepříjemné sankce.

  Feb 18, 2014
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Pokud je obvinění...Je asi správně se nejprve poradit s právníkem na úřadu práce. Tam je právník, který je vám k dispozici a myslím, že je i zadarmo. Mimo to, asi tam mají své zkušenosti. Nebo se můžete obrátit na vaší právní pojišťovnu (např.DAS). Ale jít do toho soukromě bych asi nedoporučoval. Jednak utratíte za právníka dost peněz, které vám nikdo nevrátí a nesmíte zapomenout, že i zaměstnavatel bude mít právníka také. Takže stručně řečeno, jedinou cestou je tedy ten úřad práce anebo ta pojišťovna.

  Feb 19, 2014
 • Obrázek uživatele abcd
  abcd (anonym)

  Je asi správně se nejprve...Do toho jde člověk soukromně tak jako tak. Právník na ÚP poradí, pomůže sepsat lejstra, to samé pak na inspektorátu, dál si musí člověl oběhat pojišťovny, jestli má vůbec zaplacenou sociálku a zdravotní poj. A pak ještě kopie zaslat všude, i na finanční. Na soud donést a sám se hájit. Ale má v ruce papíry a výsledky vyšetřování. Nepoctiví zaměstnanatelé spoléhají na to, že nikdo nebude chtít takovou anabázi podstoupit, že je to běh na dlouhou trať a každý nad tím raději mávne rukou, než aby se tím zabýval. to nám řekli všude. Ale manželovi jde o mnoho odpracovaných let, teď zjistil, že skoro zadarmo, nemá žádné papíry v pořádku, údaje jsou zfalšované a např., jsme se až z těch cárů dověděli takové perličky, jako že každý rok pár měsíců v roce vůbec údajně nepracoval, když makal, tak že pracoval nanejvýš 4 hodiny denně. Jo, věděli jsme, že šéf podvádí tak, že muž neměl nárok na dovolené, nikomu jí nechtěl proplácet, tak to ještě skousl, protože byl rád, že měl nějaké místo. Ale tohle, to netušil nikdo. :-(

  Feb 19, 2014
 • Obrázek uživatele jánošík
  jánošík (anonym)

  je to správné 1 je zdraví potom práce a zaměstnavatel může být rád že na něho někdo dělá doby kdy zaměstnavatel byl otrokářem jsou pryč jen ti otrokáři ,rozuměj kaloskonáboženská mafie vedená tim uslintaným dědkem ti budou už dohledné době také

  Lis 20, 2014
 • Obrázek uživatele jánošík
  jánošík (anonym)

  Je asi správně se nejprve...zadarmo nám dělníkům nikdy nepomůže jen podnikatelům jak nás i stát okrást více matku se 3dětmi okradou,a samiproti vůli celého národa si zvyšují platy poslanci ,kteří mají dostatečné platy aby nezdechli,obyčejný občan kterého 25 let okrádají toho nechají zdechnout se slovy at je vydět že občan který pracuje se musí míti líp jak člověk který nepracuje ,hlavně že je demokracie ,nás je 95%a ti co nás okrádají těch je jen 5%

  Lis 20, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama