Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!

Na jaké pracovní pomůcky mají zaměstnanci nárok

Desítky tisíc pracovních úrazů ročně a více než dva miliony dnů, které lidé stráví na neschopence. To je důsledek benevolentního přístupu českých firem i zaměstnanců k bezpečnosti práce. Zkušenosti odborníků navíc ukazují, že mnozí pracovníci netuší, na jaké osobní ochranné pracovní prostředky mají od zaměstnavatele nárok.

Výbavu si pořizují ze svého, mnohdy pod hrozbou neoprávněné pokuty. V momentě, kdy chtějí podat zaměstnanci stížnost, neví, na koho se mají obrátit.
Nepořizujte si ochranné pracovní prostředky ze svého
Jestliže pracujete v rizikovém prostředí, zaměstnavatel má povinnost zajistit vám různé ochranné prostředky - například respirátory, protihluková sluchátka, svařovací kukly, ochranné oděvy, brýle nebo rukavice. Zvláště pak, pokud se pohybujete v pracovním prostředí, kde vám hrozí bezpečnostní rizika, jež nemůže zaměstnavatel zcela odstranit. „Pokud vám podnikatel ochranné pracovní prostředky nepředal, požadujte nápravu.  Vaší povinností ani není si tuto výbavu pořizovat z vlastních prostředků, i když vás k tomu podnikatel vybídne. V případě, že tento pokyn neuposlechnete, zaměstnavatel vás za to nemůže pokutovat. Firma rovněž nesmí nahrazovat osobní ochranné pracovní prostředky žádnou finanční kompenzací,“ upozorňuje Jiří Tuháček ze společnosti Kimberly-Clark Professional.
Stížnost na zaměstnavatele můžete podat k inspektorátu práce
Je běžnou praxí, že mnozí podnikatelé nechtějí navyšovat své náklady o dodatečné výdaje za nákup, údržbu a obnovu ochranných pracovních prostředků. Zaměstnanci jsou pak nuceni používat například roušky, rukavice, brýle nebo helmy na samé hranici životnosti. „Jestliže se domníváte, že vám zaměstnavatel neposkytl ochranné prostředky v odpovídající technické kvalitě nebo je nepředal vůbec, můžete se obrátit na odborovou organizaci a podat stížnost. Celou záležitost lze připomínkovat rovněž u oblastního inspektorátu práce. Pokud se vám v práci stal úraz v důsledku porušení předpisů zaměstnavatele, je možné tuto věc řešit i soudní cestou,“ říká Jiří Tuháček ze společnosti Kimberly-Clark Professional.
Pozor na povinné školení k bezpečnosti práce
Povinností zaměstnavatele je rovněž proškolení zaměstnanců v oblasti ochrany a zdraví při práci. Pokud pracujete například na staveništi nebo jiném rizikovém prostředí, firma je povinna vás seznámit s možnými riziky, odpovídající organizací práce i pracovními postupy. Jestliže přicházíte do firmy jako nový zaměstnanec, musíte projít předepsaným vstupním školením. Opakovaná školení se pak týkají všech zaměstnanců, kteří musí být pravidelně informováni o předpisech i problematice bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Pozor. Školení k bezpečnosti a ochraně zdraví je současně závazné i pro vás. Pokud se na něj nedostavíte, může to zaměstnavatel interpretovat jako pracovní nekázeň a rozvázat s vámi pracovní poměr.
 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Saša
  Saša (anonym)

  Ochranné pomůcky Do daleka vykřikují,POZOR,ZDE JE NE BEZPEČNO!TAKOVÉMU LOTRU ZAMĚSTNAVATELI JE NEJLÉPE ODOLAT,ŠETŘIT,A ZŮSTAT DOMA.INTERNETY,MOBILY A VAŠE KDÁKÁNÍ STOJÍ MOC VAŠICH PLÍŠKŮ,ZVANÝCH VÁMI PENÍZE!VAŠE FASÁDY KSICHTŮ VAŠICH VÁS STOJÍ MNOHO.AUTO MÍT NEMUSÍTE,KDYŽ BUDETE SEDĚT DOMA,OTOP SI V LÉTĚ MÍSTO VYCHCANÝCH SOULOŽÍ OBSTAREJTE S NÍM ZADARA,ČISTÍCE LESY,NELEZTE K DOKTORŮM,STEJNĚ JE POMLOUVÁTE,ŽE NIC NEUMÍ,TAK JE NEPODPORUJTE.NEMÁTE-LI PARTNERA A JSTE ŽENA,BYDLETE V JEDNÉ MÍSTNOSTI,NEMĚJTE TELEVIZI,RÁDIO,KOLO,KNIHY,NEKUPUJTE NOVINY,KURVY VYCHCANÉ A PENÍZE NEBUDETE POTŘEBOVAT.JÁ TO MÁM TAKY TAK!!

  Srp 18, 2013
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Ochranné pomůcky Do daleka...Hmmm. Vidím, že Bohnice dostaly vycházku.

  Srp 18, 2013
 • Obrázek uživatele Dita
  Dita (anonym)

  To kecáte,proč nemít všechno,já sem spokojená,závidíte,nebo ste línej lempl.

  Srp 24, 2013
 • Obrázek uživatele Ema
  Ema (anonym)

  Strašné mně bolej nohy,ste teda doktorka,nebo co?

  Srp 24, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama