Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Nebezpečné chemické výpary v domácnosti. Vyvarujte se jim!

Řada výrobků pro domácnost, od barev a nátěrů po nábytek a koberce, uvolňuje chemické výpary. Na svoji ochranu dodržujte několik jednoduchých pravidel.

Nekupujte nábytek z dřevěných kompozitních materiálů, jako je dřevodrť, dřevotříska nebo překližka. Tyto materiály jsou většinou vyrobeny za použití těkavých organických látek. Případně nábytek nalakujte netoxickým lakem, abyste zabránili unikání výparů, nebo ho před instalací nechte týden stát na dobře větraném místě.

Dávejte přednost přírodním materiálům před syntetickými. Ze syntetických pěn a tkanin většinou unikají těkavé organické látky (VOC). 

Používejte nízkotoxické čisticí prostředky nebo zkuste používat pomůcky, které neobsahují žádné chemické látky, například hadříky z mikrovlákna. 

Kupujte hygienické potřeby, kosmetiku a parfémy které neobsahují chemikálie ani syntetické vůně. 

Vyhýbejte se aerosolovým sprejům a lakům na vlasy, které vypouštějí snadno vdechnutelný jemný poprašek. Používejte kuličkové deodoranty a spreje a jiné výrobky s pumpičkou. 

Nestříkejte parfémy ani spreje v místnostech, kde trávíte hodně času, například v ložnici. 

Potřebujete-li se zbavit nepříjemného zápachu, zvolte některý z přirozených způsobů místo chemického osvěžovače. Skvělé účinky má například eukalyptový nebo melaleukový (tea tree) olej. 

Když stavíte nebo renovujete, věnujte pozornost výběru materiálů. Používejte přírodní materiály a barvy, laky a nátěry vyrobené na rostlinné bázi. 

Při nákupu barev, odstraňovačů starých nátěrů, lepidel, paliva a jiných chemických produktů kupujte jen tolik balení, kolik skutečně potřebujete, a neskladujte tyto produkty v domě. V případě, že je musíte mít po ruce, uložte je na dobře odvětrané místo, nejlépe venku.

Nekupujte výrobky obsahující rozpouštědla. Prostředky na bázi rozpouštědel používejte jen v dobře větraných prostorech, nejlépe venku.

Při nákupu nového koberce si zvolte výrobek z přírodních vláken a kladeče poproste, ať na jeho připevnění použije místo chemického lepidla mechanické prostředky.

Přestaňte kouřit, zakažte kouření v domě.

Nepoužívejte jedy, spreje a repelenty proti škůdcům. Používejte nechemické bariéry (desky, sítě) a insekticidy na rostlinné bázi (např. pyrethrum).

 

Zdroj: Žijeme v souladu s přírodou, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama