Reklama

Nebezpečné vypalování trávy

Tato zastaralá metoda "jarního úklidu" v sobě skrývá mnoho nebezpečí a i z hlediska ochránců přírody je tato činnost velice škodlivá.

 

Nejen, že tento způsob není při zmlazování trávy nikterak účinný, navíc zahynou tisíce rostlin, brouků, savců a leckdy i ptáků. Při vypalování se oheň často rozšíří do různých křovin, roklí nebo na porosty kolem vodních toků. Tím dochází k ničení přirozených hnízdišť a úkrytů živočichů. Při vypalování zahyne také mnoho zajíčků z březnových vrhů. Důsledky vypalování jsou však ještě mnohem vážnější. V plamenech zahyne také velké množství užitečného hmyzu, zejména slunéček. Ta totiž přezimují právě u země v trsech travin. Bohužel hmyz pro nás škodlivý / i když je to v rámci ekologie relativní pojem, neboť užitečnost či škodlivost určuje člověk a ne příroda / jako různé mouchy a můry, přezimují mnohem hlouběji, takže mu oheň nemůže uškodit. Tragické však také je, že oheň ničí čmeláky přezimující v mělkých myších dírách, kde se vypalováním udusí.

Že mohou vzniknout také materiální škody, je každému jasné. Často jsme i svědky toho, že uhoří osoby, jež i přes právní zákaz trávu vypalují. I přesto, že je každoročně nesmyslnost tohoto počínání vysvětlována, někteří, především starší občané toho nedbají. Neuvědomují si přitom, že se vystavují finančnímu postihu a pochopitelně i nebezpečí ohrožení života.

Chtěli bychom tedy apelovat na rozumně myslící spoluobčany, aby od nesmyslného vypalování trávy upustili, raději trávu vyhrabali na hromadu a odvezli na skládku. Výsledek bude jistě o mnoho lepší a to nejen pro přírodu.

Reklama

Zdroj: econnect

Reklama

Komentáře

Palič (Po, 25. 10. 2010 - 19:10)
Co se dá dělat s hromadama listí jiného než pálit?
Simona (Ne, 12. 11. 2017 - 21:11)
Co se dá dělat s hromadama...Dat na zahon - zetleje a pohnoji, zaroven chrani pudu pred vysousenim. Dat na kompost. Nahrabat ke stromum jako ochranny mulc...
M. (Út, 14. 11. 2017 - 10:11)
http://pestujzeleninu.cz/haldy-shrabaneho-listi-prikryjte-s-nim-zahony/
Přeci (Út, 14. 11. 2017 - 11:11)
Co se dá dělat s hromadama...Vypálit!Když je taková bída na ovoce.
Reklama