Nebezpečné vypalování trávy

Tato zastaralá metoda "jarního úklidu" v sobě skrývá mnoho nebezpečí a i z hlediska ochránců přírody je tato činnost velice škodlivá.

 

Nejen, že tento způsob není při zmlazování trávy nikterak účinný, navíc zahynou tisíce rostlin, brouků, savců a leckdy i ptáků. Při vypalování se oheň často rozšíří do různých křovin, roklí nebo na porosty kolem vodních toků. Tím dochází k ničení přirozených hnízdišť a úkrytů živočichů. Při vypalování zahyne také mnoho zajíčků z březnových vrhů. Důsledky vypalování jsou však ještě mnohem vážnější. V plamenech zahyne také velké množství užitečného hmyzu, zejména slunéček. Ta totiž přezimují právě u země v trsech travin. Bohužel hmyz pro nás škodlivý / i když je to v rámci ekologie relativní pojem, neboť užitečnost či škodlivost určuje člověk a ne příroda / jako různé mouchy a můry, přezimují mnohem hlouběji, takže mu oheň nemůže uškodit. Tragické však také je, že oheň ničí čmeláky přezimující v mělkých myších dírách, kde se vypalováním udusí.

Že mohou vzniknout také materiální škody, je každému jasné. Často jsme i svědky toho, že uhoří osoby, jež i přes právní zákaz trávu vypalují. I přesto, že je každoročně nesmyslnost tohoto počínání vysvětlována, někteří, především starší občané toho nedbají. Neuvědomují si přitom, že se vystavují finančnímu postihu a pochopitelně i nebezpečí ohrožení života.

Chtěli bychom tedy apelovat na rozumně myslící spoluobčany, aby od nesmyslného vypalování trávy upustili, raději trávu vyhrabali na hromadu a odvezli na skládku. Výsledek bude jistě o mnoho lepší a to nejen pro přírodu.

Zdroj: econnect

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Palič
  Palič (anonym)

  Co se dá dělat s hromadama listí jiného než pálit?

  Říj 25, 2010
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  Co se dá dělat s hromadama...Dat na zahon - zetleje a pohnoji, zaroven chrani pudu pred vysousenim. Dat na kompost. Nahrabat ke stromum jako ochranny mulc...

  Lis 12, 2017
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  http://pestujzeleninu.cz/haldy-shrabaneho-listi-prikryjte-s-nim-zahony/

  Lis 14, 2017
 • Obrázek uživatele Přeci
  Přeci (anonym)

  Co se dá dělat s hromadama...Vypálit!Když je taková bída na ovoce.

  Lis 14, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama