Největší současný rizikový faktor pro zdraví je znečištěné ovzduší

Za 400.000 předčasných úmrtí Evropanů v roce 2016 mohlo špinavé ovzduší. Vyplývá to ze zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). Novější data nejsou k dispozici. Téměř každý obyvatel EU, který bydlí ve městě, je navíc vystaven úrovni znečištění, která přesahuje příslušné limity.

"Znečištění vzduchu je v současné době největším rizikem pro zdraví lidí," píše se v dokumentu. Jeho autor Alberto González Ortiz uvedl, že počet nebezpečných částic v ovzduší evropských měst se sice snížil, neklesá ale podle něj dostatečně rychle. "Ještě jsme nedosáhli standardů Evropské unie a samozřejmě jsme ještě vzdáleni standardům Světové zdravotnické organizace (WHO)," dodal Ortiz.

Unijní předpisy v současnosti požadují, aby členské státy vyhodnocovaly různé ukazatele úrovně znečištění ovzduší, především v městských oblastech, a podnikly opatření, pokud jsou příslušné meze překročeny.

Předloni například 16 z 28 zemí EU - mezi nimi Francie, Belgie, Nizozemsko, Španělsko, Německo a Británie - nahlásily minimálně jeden případ vyšší koncentrace oxidu dusičitého, než je celounijní průměr za rok. Tato škodlivina se do atmosféry uvolňuje například z výfuků aut a působí potíže hlavně v městských aglomeracích.

Důležité pro zlepšení kvality městského vzduchu je tedy podle Ortize omezení počtu aut.

"Když bojujeme proti znečištění vzduchu, bojujeme zároveň proti změnám klimatu a proti hluku, a za zdravější životní styl, čímž získají všichni," uvedl Ortiz.

Zdroj: ČTK/REUTERS

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Josef Čáp
  Josef Čáp (anonym)

  V automobilové dopravě bylo již uděláno hodně opatření - snížení emisí a hlavně zákaz antidetonátorům s obsahem Pb. Doufám, že brzy dojde i k větší podpoře v pořizování elektromobilů, ev. v kombinaci se spalovacím motorem. Záleží i na tlaku na poslance, jak se vláda pochlapí. EU je o pořádný krok (skok) před ČR. S ovzduším jsme také hodně pokročili, jenže... Jenže postavit dost vysokou zeď na straně PLR asi hned tak nedokážeme, natož postavit průhledný stan třeba přes celou ČSR ve výši cca 2-300 metrů :)) Chemtrails je smutnou realitou a kdo se nestará o své vnitřní prostředí, ten choří 2-3 x víc než svědomitý občan. Není nad to mít dostatek znalostí i zkušeností, nebo si najít schopného terapeuta alias "šarlatána". Jen málokterý lékař vám dokáže dobře poradit a není to ani v jeho zájmu, natož v zájmu farmaceutů. Stačí se zamyslet proč asi.!!!

  Lis 26, 2019
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  U nás v obci, když se stavěla kanalizace, tak téměř dva roky byl neustále všude prach. Štěrk a další prašný materiál se skladoval nezajištěn uprostřed návse, převážen byl tak, že se sypal z náklaďáků. Auta rozhodně nejezdily doporučenou rychlosti 30km/hod. Zničené asfaltové silnice, kde asfalt již pod vrstvou bahna nebyl vidět, nikdo neuklízel. Když zafoukal vítr, nebylo vidět na pár metrů. Lidi měli alergii na prach, děti kašel, domy zničené fasády, kdo chtěl mít čisté auto, musel ho mít denně. Možná, že kdyby se dodržovaly platné zákony ze stavebního zákona, tak by to vypadalo jinak. Bohužel lidi na venkově jsou ještě zvyklí vše přetrpět a tak se někdy i obrátili proti těm, co chtěli chránit jejich zdraví a majetky.

  Lis 27, 2019
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Naprosto souhlasím. Čistý vzduch je pro lidské zdraví velice důležitý. Já osobně bydlím ve městě, kde toho čistého vzduchu bohužel moc není. Proto také často rád jezdím na hory. Například doma mám ale čistý vzduch prakticky pořád. Může za to hlavně rekuperační jednotka od https://rekuperace-aldes.cz/ kterou jsem si nedávno pořídil.

  Dub 13, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama