Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Podlahové krytiny a tapety z PVC mohou vyvolávat alergie i astma

Všech osm testovaných vzorků podlahových krytin a tapet z měkčeného polyvinylchloridu (PVC), které nechalo ekologické hnutí Arnika testovat, obsahovalo nebezpečné ftaláty.

Na tiskové konferenci to řekl předseda Arniky Jindřich Petrlík. Výsledek podle něj vede k přesvědčení, že by se tyto materiály rozhodně neměly objevovat ve vybavení zdravotnických zařízení nebo dětských pokojů.

    Test zjišťoval v tapetách a podlahových krytinách přítomnost šesti ftalátů užívaných jako změkčovadel jinak nepoddajného PVC. Pohybovala se od 4,85 do 17 procent.

    Lidé stejně jako zdravotnická zařízení sahají po PVC podle Petrlíka především proto, že je levnější než jiné materiály. Problém je však podle Jiřího Kristiána z Arniky v tom, že ftaláty nejsou v PVC chemicky vázány, uvolňují se do ovzduší a stávají se součástí prachu, který děti vdechují, a tak jsou příčinou alergických reakcí a nakonec mohou vést k astmatickým onemocněním.

    “Malé děti jsou tak ohroženy nejvíce, a proto si myslíme, že by se PVC nemělo objevovat především ve vybavení čekáren a ordinací pediatrů a dětských oddělení nemocnic. Stejně tak ho nedoporučujeme rodičům používat pro úpravu dětského pokoje,“ radí Kristián.

    Uvolňování toxických ftalátů do okolního prostředí a jejich přítomnost v prachu prokázal už dřívější průzkum Arniky na deseti vzorcích odebraných v různých prostorách. Největší koncentrace obsahovaly vzorky prachu ze školní jídelny z podlahovou krytinou z PVC a ze zubařské ordinace s nábytkem s potahy z PVC a s řadou přístrojů s kabely s PVC izolací.

    Výsledky výzkumu Arnika podle Petrlíka využije k jednání s nemocnicemi i jinými zařízeními, které pracují s dětmi, aby ovlivnila výběr podlahových krytin a tapet. Kristián doporučuje tapety papírové a podlahové krytiny například z korku.

    Arnika upozorňuje, že výrobci mají podle evropského nařízení povinnost o přítomnosti toxických ftalátů ve svých výrobcích spotřebitele informovat a to včetně jejich dopadů na zdraví.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Kromě ftalátů (jejichž toxicita je sporná a nejasná) navrhuji též zrušit prodej rohlíků, protože při ukousnutí a spolknutí velkého kusu může dojít k udušení konzumenta.

  Dub 03, 2012
 • Obrázek uživatele Vyliž
  Vyliž (anonym)

  si prdel, dealere, co strkáš svoje reklamy do všech diskusí.

  Dub 03, 2012
 • Obrázek uživatele Guy
  Guy (anonym)

  A co teprve takové PET lahve! PET= polyetylen tereftalát. Samozřejmě že je levnější než sklo a lidské zdraví nestojí za zlámanou grešli v porovnání s obrovskými zisky super-hyperbyznysu.

  Dub 06, 2012
 • Obrázek uživatele PetraD
  PetraD (anonym)

  Dobrý den je problémem i staré lino v bytě, které jsme tu nechali a zakryli kobercem všude kromě kuchyně (tam je nové lino)? Je koberec lepší než PVC podlaha, i když se v něm drží nečistoty? Do příštího bydlení by se mi líbil ten korek...

  Kvě 18, 2012
 • Obrázek uživatele PetraD
  PetraD (anonym)

  A co teprve takové PET......co ty PET lahve? je prokázáno uvolňování těch látek do tekutiny uvnitř? A ostatní plasty? Moje mamka se bojí všech plastů, my nemáme doma mikrovlnku (kde najdu jestli vážně škodí?). Nechci žít ve strachu z nemocí, stačí jiné druhy obav z budoucnosti (práce apod.)

  Kvě 19, 2012
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Paracelsus: Jen dávka to dělá, aby věc nebyla jedem. Takže když budete plasty, mikrovlny, E-přísady do potravin atd. používat jen v rozsahu, pro který jsou určeny, nic se vám nemůže stát. Uzení, grilování, lihoviny, cigarety a stres mají na člověka mnohem horší dopad než neprokázané vlivy ftalátů a mikrovlnného záření.

  Kvě 21, 2012
 • Obrázek uživatele Línej vole!
  Línej vole! (anonym)

  Pet lahve máš mít na háku,zaměstnáš jima mnoho soukmenovců!kupuj jen pivo ve skle.je v něm jedna setina vaší pivní podagry!

  Srp 30, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Pivo piju jedině točený v hospodě nebo ve skleněných flaškách.

  Srp 30, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama