Poslanci dali přednost jadernému průmyslu před občany!

Poslanci se rozhodli zvýhodnit silné energetické společnosti provozující jaderné elektrárny na úkor ostatních obyvatel.

Mimo jiné rozhodli o tom, že:

 • obce, sousedé i ostatní veřejnost nemůže spolurozhodovat o umístění či výstavbě jaderné elektrárny nebo hlubinného úložiště jaderných odpadů, jediným účastníkem má být nadále pouze žadatel, tedy v případě jaderné elektrárny elektrárenská společnost.
 • je zachován nedostatečný přístup k potřebným informacím a dokumentům o zajištění jaderné bezpečnosti.
 • provozovatel jaderné elektrárny zaplatí za veškeré škody v případě jaderné havárie maximálně 6 miliard korun. Nebude-li tyto prostředky mít (pojištěn je jen do výše 1,5 miliardy korun), uhradí je za něj stát, ale tím vše končí. Takovéto omezení odpovědnosti za škodu je v českém právním řádu bezprecedentní.
 • možnost odškodnění za poškození zdraví po jaderné havárii je příliš krátká - pouze tří roky od doby, kdy se poškozený o události dozvěděl a nejpozději deset let od takové havárie. Dávky ozáření obyvatel po případném úniku radioaktivních částic přitom mohou způsobit dlouhodobé zdravotní dopady, jež se projeví po více letech i desetiletích.

Pozměňovací návrhy ve prospěch veřejnosti podpořili poslanci KDU-ČSL a Unie svobody, naopak strany ohánějící se názvem občanské hlasovali proti občanům. U poslanců ODS je zarážející, že podpořili nerovnost v podnikání omezením odpovědnosti za škodu.


Zdroj: Edvard Sequens, Calla, - www.ecn.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele František
  František (anonym)

  Odpovězme si! Proč si nás, občany, stále více poslanci křivé dohody berou za rukojmí? Co z toho (za to)mají? A co bude s námi? Jak dlouho jim to ještě budeme trpět?

  Říj 29, 2001
 • Obrázek uživatele Básník
  Básník (anonym)

  Ten jaderný průmysl je tady pro občany, abychom za pár let nemuseli nakupovat elektřinu za přemrštěné ceny ze zahraničí. Jaderná energie je ekologicky nejčistší!

  Zář 16, 2009
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Souhlaím s básníkem, je to momentálně nejlepší řešení.

  Zář 16, 2009
 • Obrázek uživatele Já
  Já (anonym)

  A čemu se divíte? Ty šílené jihočeské matky nevyrobí ani jednu kw energie jenom plácají hubama na prázdno!!!

  Zář 16, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama