Poslední možnost nechat změřit radon v domech

Obyvatelé Ústeckého kraje budou mít letos poslední možnost si ve svých bytech nechat zdarma změřit množství radonu. Jeho vysoké koncentrace mohou způsobit rakovinu plic.

Ústecký kraj, který se na organizaci měření podílí, proto obyvatele především 38 nejrizikovějších oblastí v regionu vyzval, aby se do programu zapojili. Podle mluvčí kraje Nadi Kocábkové v některých z těchto lokalit lidé zájem mají, v jiných ale měřicí zařízení nikdo umístěno nemá.


V Ústeckém kraji mezi lokality s vyšším rizikem radonového záření patří především oblast Krušných hor a Šluknovského výběžku. V roce 2006 tam technici rozmístili 600 detektorů, předloni jich bylo 275 a loni 441. Největší počet detektorů se loni podařilo umístit v Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku, Zbrašíně na Lounsku, Krupce na Teplicku a Petrovicích na Ústecku.


Radonový program, který koordinuje Státní úřad pro jadernou bezpečnost, se v zemi uskutečňuje už od roku 1999. Je určen pro objekty, ke kterým bylo vydáno stavební povolení do konce února 1991. V rodinných domcích nebo bytech se měří vždy dvěma detektory, které se rozmístí v přízemí nebo obytném suterénu a prvním patře.


V případě, že jsou naměřené hodnoty výrazně vyšší než normy platné pro nové objekty, je žadateli nabídnut další postup, v rámci kterého má nárok na státní dotaci na snížení radonového rizika až 150.000 korun. Obyvatelé v objektech s radonem si mohou ve svých domech realizovat některá opatření také svépomocí. Odborníci doporučují utěsnění trhlin, prostupů a otvorů v kontaktních konstrukcích a zabránění proudění vzduchu ze sklepa do vyšších podlaží utěsněním stávajících nebo osazením nových dveří.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama