Potahy matrací - nové trendy pro zdravou ložnici

Rozvoj technologií přinesl potahové materiály s antibakteriální úpravou, které dovedou například během noci vyrovnávat a udržovat klima v konstantní teplotě 37 °C. Tato funkce je založena na složitém mechanismu, při němž se gelové mikročástice pevně přimknou ke struktuře vlákna a slouží jako "úschovna" vlhkosti. Samoregulační systém během spánku pečuje o teplotu a vlhkost. Pokud spáč pociťuje horko, prostřednictvím vlhkosti uvolněné a odpařené z vlákna jej matrace automaticky ochladí a zabrání přehřátí těla. Při pocitech chladu zase teplotu zvýší.

Na potahy matrací se používá také luxusní vlákno ze srsti kašmírských koz, které žijí v extrémně vysokých a chladných polohách. Jejich ručně vyčesávaná vlna je velmi teplá, lehká a jemná, kašmírová textilie je prodyšná a zajišťuje regulaci teploty a odvod tělesné vlhkosti. Vlněná vlákna v zimě příjemně hřejí, v létě díky kombinaci s viskózou jemně chladí.


Potahoviny s takzvanou 3D mřížkou představují moderní typ technické textilie. 3D úplet je ze 100% polyesteru, je antialergický, perfektně elastický a jednoduše tvarovatelný. Díky dokonalé ventilaci zabraňuje absorpci vlhkosti, čímž eliminuje výskyt roztočů a plísní a vytváří optimální mikroklima lůžka.


K nejstarším a nejznámějším způsobům ochrany před houbami a bakteriemi patří textilie s obsahem stříbra, jehož vlastností se využívá také v potravinářství a ve zdravotnictví. Stříbrné ionty (Ag+) blokují enzymy přenášející kyslík, deaktivují sirné proteiny a obsazují buněčnou membránu, díky eliminaci bakterií dochází také k neutralizaci nežádoucích pachů z potahu (například pachu potu).

Potahová tkanina s vůní levandule je
osvědčeným pomocníkem při problémech s nespavostí, stresem, depresemi či bolestmi hlavy. Mikrokapsle s vůní a přírodními esenciálními oleji se
postupně uvolňují do okolního prostředí, neutralizují nežádoucí pachy,
chrání kůži před množením škodlivých
mikroorganismů a působí proti zánětům. Vdechování levandule urychluje
léčbu chřipky, angíny a bronchitidy.
V létě má potah schopnost odhánět
nepříjemný hmyz, jako jsou komáři nebo mouchy.


Potah ze speciálního materiálu Intense for woman (na straně matrace určené pro partnerku) díky směsi rostlinných extraktů (mimo jiné z červených papriček) zvyšuje cirkulaci krve a poskytuje pocit tepla. Na straně pro partnera (Intense for man) obsahuje rostlinné extrakty například z břízy, které pomáhají absorbovat teplo a tělo ochlazují.


Textilie s obsahem acetátového vlákna zase podporuje tvorbu kyslíku, ničí plísně, roztoče a ostatní nežádoucí mikroorganismy.

Antibakteriální vlastnosti má i potah vyrobený s přísadou jemného bambusového vlákna s hygroskopickými účinky.


Zdroj: Alena Mullerová - Welnnes jako životní styl, nakldatelství Era

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Linda.now
  Linda.now (anonym)

  Zajímavý článek, ale chybí mi tu zmínka i o ovčí vlně, která ja taky vynikající a má stejné vlastnosti jako srst kašmírských koz. Tady ji mimochodem přímo prodávají: http://www.novy-textil.cz/chranice-matrace-ovci-vlna

  Led 10, 2012
 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  My máme na matraci taky potah, moc pěknej a jsem s ním maximálně spokojená, jmenuje se milostné psaní - do ložnice jako dělané :) http://www.matrace-best.cz/cs/eshop/doplnky-k-postelim/potah-matrace-3.html

  Čer 30, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama