Pravidla vůní: Zdokonalte svoji domácnost jednoduchými triky

Věděli jste, že čichový vjem dokáže do paměti vtisknout vzpomínku až 100x výrazněji než kterýkoliv z ostatních smyslů? Vůně mají na naše emoce velký vliv, proto si jimi v prostoru domácnosti, kanceláře i kdekoliv jinde můžeme celkem snadno navodit přesně takovou atmosféru, jakou potřebujeme.

Právě proto, že mají vůně vliv na naši psychiku, je důležité znát jejich vlastnosti. Zatímco některé nás utlumí, jiné naopak dodají energii. S tím je potřeba počítat při výběru vůně i její aplikaci v prostoru. Pojďme si uvést konkrétní příklady.

Těžká rána a náročné dny

Jste po ránu malátní a naprosto bez energie? Pak vás příjemně povzbudí citrusové vůně či rozmarýn. Během dne se můžete kdykoliv osvěžit vůní mandarinky, která zároveň zbavuje mysl tíživého stresu. Zimní deprese zažene vůně grepu.

„Energii a zároveň klid dodá také vůně růže,“ doporučuje Michaela Krištofová Hanusová ze společnosti Voňavé logo, v jejímž portfoliu je více než 90 různých druhů vůní pro domácnosti a další druhy prostor.

Pokud vás čeká práce nebo učení, provoňte prostor jehličím borovice či cedrovým dřevem, které vám napomůže lépe se soustředit. Kdybyste dostali „chuť“ na něco svěžejšího, koncentraci podporuje také máta peprná.

Nerušený odpočinek

Stejně jako se naše tělo neobejde bez spánku, měli bychom mu dopřát pravidelnou bdělou relaxaci. Ať už si lehnete na gauč, do vany, anebo se pohodlně rozvalíte v křesle, umocněte chvíli odpočinku některou ze zklidňujících vůní: bazalkou, levandulí, heřmánkem, meduňkou nebo cypřišem.

Pro chvíle vášně

Ne všechny večery toužíte strávit nerušeným odpočinkem. Jestli máte náladu na romantické chvíle s partnerem, provoňte ložnici vůní pačuli, afrodiziakální ylang-ylang, která zároveň působí proti nespavosti, nebo třeba santalovým dřevem.

Útulný domov

Nejen klasická aromata dřev, jehličí, květů a bylin, ale také vůně konkrétních pokrmů, mohou doplnit vaši domácnost. Voňavé logo nabízí například vůni jablečného koláče, čerstvých sušenek či kávy. Vůně dětského pudru či vanilky zase navozuje pocit bezpečí. Věřte, že návštěvám se nejspíš nebude chtít odejít.

Tip: Pokud vaše oblíbené vůně nikdy dlouhou nevydrží, zkuste jiný způsob aplikace. Pro domácí využití jsou ideální například tekuté vůně s rozprašovačem. „Jsou vhodné nejen k provonění ovzduší, ale také textilních materiálů - koberců, pohovek, závěsů a dalších. Tyto bytové vůně se stejně jako klasické parfémy v textilu udrží déle než ve vzduchu, čímž docílíte dlouhodobého účinku,“ radí Michaela Krištofová Hanusová Hanusová Michaela Krištofová Hanusová ze společnosti LORIKA CZ.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama