Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Přehnaná hygiena napomáhá alergiím

Než si přinese malého človíčka z porodnice, snaží se každá čerstvá maminka vypulírovat byt do vysokého lesku. Žádné smítko nesmí ohrozit život a zdraví jejího potomka. A pečlivě dbá o to, aby tomu tak zůstalo i poté, co je v batolecím i vyšším věku. Tato jinak chvályhodná snaha je ale rozporu se zjištěními amerických dětských lékařů, kteří dospěli k závěru, že přehnaná hygiena novorozencům a kojencům spíš škodí.

Vysoké množství speciálních bakteriálních substancí, které se běžně vyskytují v každé domácnosti, totiž chrání děti před mnohými alergiemi. Čím více je v okolním prostředí takzvaných endotoxinů, tím je menší pravděpodobnost, že se u nich rozvinou například dětské ekzémy.

Výsledky studie, kterou vypracovali pediatři z bostonské dětské nemocnice pod vedením Wandy Phipatanakulové a uveřejnili v odborném časopise Pediatrics, shrnují poznatky z průzkumu čtyř stovek dětí, u nichž je alespoň jeden z rodičů celoživotně postižen astmatem nebo jiným druhem chorobné přecitlivělosti.

Pediatři pochopitelně nedoporučují, aby v domovech zavládla špína a hospodyňka zcela rezignovala na úklid.

"Bude však zapotřebí ještě dalších zkoumání, než budeme moci dát konkrétní rady, jak spolehlivě vyřešit otázku účinné hygieny," uvedla Wanda Phipatanakulová.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele rud
  rud (anonym)

  Pája má pravdu. Ale tady je asi fakt každá mamina vydesinfikovaná propagací úchylné frigidky Dr. Suralové, která leze lidem na záchody a ukazuje je na kameru :-)))

  Srp 02, 2004
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  proč myslíš,že je to blábol?Protože na to přišli v Americe?Povím ti něco z vlastní zkušenosti.Naši známí opatrovali své děti tak,že jim div nedezinfikovali chodník,po kterém šly.Děti od malička neustále nemocné. Naše mamka se s námi tak nehýčkala,a nepoznali jsme nemoc,o alergii nemluvě.

  Črv 28, 2004
 • Obrázek uživatele Jan Novák
  Jan Novák (anonym)

  Asi byste se chtěli vrátit do doby epidemií moru, cholery... Lidé by umírali po tisících denně, i víc, a nikdo by nestíhal uklidit tuny hnijících mrtvol v ulicích. To by se Vám jistě líbilo!

  Říj 06, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama