Recept na zdravý spánek aneb Co dělat, když nemůžete usnout

Někdo se uchyluje do světa snů a nadýchaných polštářů s radostí, pro jiného je spánek nutnou povinností nebo činností, kterou se mu nedaří naplnit. Poruchy spánku jsou totiž poslední dobou čím dál častější, a tak si mnoho lidí může o příjemném snění nechat pouze zdát. Jak můžete podpořit svůj spánek, aby byl kvalitní?

Stanovte si večerní rituál

Možná že patříte mezi fanoušky ranních rituálů, které máte spojené s meditací, dobrou snídaní a se šálkem kávy. Večer si však svou vlastní rutinu zasloužíte snad ještě o něco více. Pokud tedy toužíte po sladkém spánku, dejte si jasná pravidla, která budete v ložnici dodržovat. Prvním z nich pak může být odložení telefonu, tabletu či notebooku po šesté hodině večerní. Stejně tak můžete vypnout televizi a zasvětit večerní čas čtení nebo skleničce dobrého vína s partnerem. Určete si přesný čas a posloupnost aktivit, které před ulehnutím budete dodržovat, a uvidíte, že se vám bude usínat o něco snadněji.

TIP: Významnou roli v oblasti zdravého spánku hraje také postel. Nepodceňujte proto výběr kvalitní matrace ani postelové konstrukce. Neopomíjejte také volbu kvalitní a pohodlné přikrývky a polštáře.

Vypněte ty internety

Dle některých expertů mobily, počítače, televize a další elektronika do ložnice nepatří. Modré světlo vyzařované těmito přístroji stimuluje váš mozek a místo postupného vypínání myšlenek dochází spíše k jejich rozvíření. Stejně tak některé výzkumy ukazují, že i když máte telefon vedle sebe na nočním stolku, může to ovlivňovat váš spánek. Mozek, dokonale vycvičený k reakci na vyzvánění či upozornění na nově příchozí zprávu, je totiž stále v pozoru, a to mnohdy i během spánku. Zkuste proto svá zařízení nabíjet mimo ložnici a ve večerních hodinách nevyhledávejte ani žhavé informace na internetu.

Žádná těžká jídla před spaním

Není žádnou novinkou, že těžké jídlo před spaním může mít negativní dopad na kvalitu spánku. Organismus totiž večer nepotřebuje tolik energie, a pokud mu naložíte víc, než je schopen zpracovat, může mít s případným trávením obtíže. Jedná se zejména o tučná masa, smažené pochoutky, ale i cukrovinky. Zejména pak cukr, který funguje jako stimulant, vás může před spánkem zbytečně nabudit. Místo sladké tečky v podobě polárkového dortu tedy raději vsaďte na sladký spánek, kterého dosáhnete spíše střídmostí.

Přizvěte si na pomoc bylinky

Se spánkem vám mohou pomoci i různé bylinky. Jednou z nejznámějších je například meduňka, která má zklidňující účinky. Meduňku si můžete dopřát třeba v kombinaci s mátou v šálku lahodného bylinkového čaje.

Ne všechny bylinky však musíte nutně konzumovat. Zkuste využít sílu esenciálních olejů, jako třeba toho levandulového. Levandule má relaxační účinky, zklidňuje mysl a pomáhá s uvolněním stresu. Zařazením bylinek do každodenního života můžete podpořit klidný a harmonický spánek.

Reklamní sdělení

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama