Reklama

Děti jsou obklíčeny nebezpečným PVC

Greenpeace varuje rodiče malých dětí, aby nekupovali dětské výrobky z PVC, protože mohou obsahovat řadu nebezpečných chemických látek.

Podle nové studie organizace Greenpeace výrobky pro děti z PVC obsahují toxické přísady. Průzkum se týkal 54 výrobků pro děti z 20 zemí světa, včetně ČR. Analýzy prováděné renomovanými laboratořemi v USA a SRN prokázaly vysoký obsah toxických ftalátů v téměř všech výrobcích z měkčeného PVC. Řada vzorků obsahovala i další nebezpečné látky jako např. olovo, kadmium ne organické sloučeniny cínu.

 

Greenpeace vyzvalo ministra zdravotnictví Bohumila Fišera, aby okamžitě přijal opatření ke
stažení výrobků pro děti z PVC.

 

Nová iniciativa Greenpeace navázala na úspěšnou kampaň, která vyústila v zákaz nebezpečných hraček z PVC v řadě zemí světa. Studie sledovala obsah nebezpečných chemických látek ve výrobcích, které děti denně používají. Analyzovány byly např. lžičky, bryndáčky, podložky na přebalování kojenců, kalhotky, boty, pláštěnky, podlahové krytiny, tapety, závěsy atd.

 

"Výsledky studie Greenpeace prokazují, že děti jsou doslova obklíčeny výrobky z PVC, které obsahuji velice nebezpečné chemické látky. Tyto látky mohou vyvolávat rakovinu, narušovat sexuální vývoj, poškozovat ledviny a nervový systém," varoval MUDr. Miroslav Šuta z Greenpeace.

 

Reklama

Kampaň Greenpeace v České republice vedla koncem roku 2000 k tomu, ze řada významných obchodníků (KOTVA, TESCO) stáhla z prodeje
nebezpečné hračky z PVC. 

 

Od 27. února 2001 platí vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR, která prodej některých nebezpečných hraček z PVC zakazuje, jiné mají být označeny varovným nápisem. Tomu se však obchodníci mohou vyhnout, pokud zboží označí nenápadným nápisem "Nevhodné pro děti do 3 let". 

 

Přední český výrobce textilu, JITEX Písek a.s., se rozhodl pozastavit výrobu produktů obsahujících měkčené PVC. Firma tak reagovala na výzvu ekologické organizace Greenpeace, která objevila v kojeneckých kalhotkách "Sandra" od této firmy PVC folii s vysokým obsahem toxických ftalátů.

 

"Toxické látky obsažené v PVC představují zbytečné zdravotní riziko, zvláště pro děti. Výroba a likvidace PVC ohrožují nebezpečnými látkami životní prostředí a zdraví nás všech," uvedl MUDr. Šuta a dodal, že Evropský parlament již v dubnu vyzval k přijetí komplexní restriktivní politiky vůči PVC, ale čeští politici tuto výzvu bohužel doposud ignorovali. 

 Další informace: 

http://www.greenpeace.cz

 MUDr.Miroslav Šuta, koordinátor projektu "Toxické látky a zdraví",
tel: 02 / 24 32 96 67, fax: 02 / 311 22 89, mobil: 0603 / 443 140
e-mail: [email protected]

 

Václav Vašků, tiskový mluvčí, mobil: 0603/414 739

Reklama

Komentáře

fff (Pá, 2. 12. 2011 - 17:12)
Obklíčeny jsou především blbci!
Reklama