Reklama

Výchova dětí ve sterilním prostředí vede k alergiím

V Česku za poslední roky výrazně přibyl počet alergiků. Lékaři odhadují, že každý třetí člověk je alergický. Podle odborníků za to z velké části může přecitlivělá výchova dětí, které vyrůstají téměř ve sterilním prostředí. V dospělosti se poruchy imunitního systému a alergie projevují v ledvinových onemocněních.

„Alergie je stav přecitlivělost na určitou látku a její podstata je porucha imunitního systému. Přehnaná péče rodičů o čisté až sterilní prostředí a úzkostlivé chránění dětí před špinavýma rukama způsobuje, že lidský imunitní systém se stává nefunkčním a tělo náchylné na různé látky,“ upozorňuje na současný trend výchovy mladých rodičů lékař Stanislav Šurel z Hemodialýzy v Boskovicích a dodává, že pokud rodiče nenechají děti v jejich raném věku setkat se se zvířecími chlupy, rozkvetlými rostlinami a dalšími možnými alergeny, jsou na cestě k oslabení imunitního systému dítěte. Imunitní systém se totiž dotváří do pěti let věku dítěte. 

U neléčených alergiků může dojít k chronickému selhání ledvin. Imunitní systém má několik velmi důležitých funkcí: chrání tělo před viry, parazity a mikrobi, udržuje pořádek v těle a rozeznává, co je pro tělo prospěšné. „Součástí imunitního systému jsou buňky, také složky potravy, ale i pylová zrnka a neškodní mikrobi ve střevě. Pokud dojde k porušení některé z částí imunitního systému, tělo reaguje infekcí nebo alergií,“ popisuje lékař Stanislav Šurel.

Imunitní systém je provázaný s fungováním ledvin, které jsou pro člověka nezbytné. Při autoimunitních onemocněních dochází k napadání různých orgánů, často ledvin. „Při neléčení onemocnění ledvinových klubíček může dojít k vývoji chronického selhání ledvin. Alergici bohužel stále berou na lehkou váhu zátěž svých ledvin,“ říká lékař Šurel a zároveň vybízí alergiky k otestování své krve a moči.

Reklama
Reklama

Komentáře

Iva (Út, 28. 2. 2012 - 08:02)
na tohle musím reagovat, to je teda blbost... Mám doma alergika-astmatika a první co nám alergolog řekl bylo vyvarovat se kontaktu s alergeny. V té době jsem o tom ještě moc nevěděla a diagnoza u 3 letého dítěte mi přišla hodně tragická. Po 9 letech jsem v obraze, dítě se nevyhýbá naprosto ničemu, vede normální život skoropuberťáka. Jediné co jsem změnila byl doktor, protože jsem měla dost toho, že mi syn připadal jako pokusný králík, kterému měnil dýchače a tabletky. A to podotýkám, že za celou dobu do 12 let měl astmatický záchvat 4x. Když jsem panu doktorovi se zmínila o bylinkách a alternativní medicíně, díval se na mě jak na idiota. Teď máme paní doktorku, která na ty alternativy přírodních léků taky slyší. Syn postupně v mimo alergických obdobích vysazuje léky a je v pohodě. Jediné riziko ledvinových onemocnění je z těch léků a kortikoidů, které do našich dětí cpou.
Marek (Út, 28. 2. 2012 - 09:02)
Když už někdo je alergik, musí se vyvarovat alergenům, ale normální zdravé děti se mají s přírodníma alergenama setkat co nejdříve (pyl, prach, zvířata).
Max (St, 29. 2. 2012 - 06:02)
Co se nepoužívá pomalu odumírá, tudíž pokud nejsme vystaveni alergenům, dojde časem k vymizení schopnosti se s nimi vypořádat. Není vhodné z prostředí malého dítěte odstraňovat alergeny, pokud to není nezbytné.
60-sátka (St, 29. 2. 2012 - 06:02)
Tolik mi je a rozhodně jsem v mládí nevyrůstala ve sterilním prostředí. Asi vás to pohorší/ i mně dnes/,ale tehdy se lidi koupali jednou týdně.Doma se chodilo občas i v botech atp..Alergik jsem stejně.Nejen já, v mém věku je alergiků dost.A doby našeho dětsví nebyly o sterilním prostředí.
Jak píše Iva, je to hodně o lékaři.Syn mé dcery byl astmatik,bral stále nové léky, dýchátka a často marodil.Do změny lékařky. Dnes to v něm "spí"..Nebere nic,jen má doma něco pro případ nouze.A narodil se s tím.Neměl čas se zkazit ve sterilním prostředí.Doma žil v naprosté čistotě,ale venku si hrál se psy a lítal špinavý jako čuně:-)Myslím si,že doktoři moc nevědí a tak se snaží obluzovat a vymýšlet nesmysly.A já sama se zatím léčím bez chemie.
Reklama