Škodliviny v produktech vám pomůže odhalit aplikace Scan4Chem

Chcete vědět, zda kupované zboží je nezávadné? Pomoci vám může nová aplikace Scan4Chem.

Zlepšit povědomí o toxických látkách ve výrobcích a zvýšit tlak na výrobce i prodejce je cílem aplikace Scan4Chem. Lidé se s její pomocí mohou zeptat výrobců na škodliviny ve zboží, kde složení nebývá uvedeno - například u oblečení či nábytku.

Podle Karolíny Brabcové, expertky Arniky na toxické látky, je zhruba o 200 látkách známo, že jsou toxické. Patří mezi ně karcinogeny, alergeny či látky poškozující nervovou soustavu. "Běžný spotřebitel si myslí, že spousta takových látek je ve zboží zkrátka zakázána. Není tomu tak, ten proces je do jisté míry zdlouhavý a nedokonalý," upřesnila expertka.

Podle Brabcové je někdy jejich použití zakázané, například při výrobě hraček, řada dalších produktů je však stále běžně obsahuje. "Jediná povinnost pro výrobce i prodejce je, že o těch látkách musí vědět a na požádání to sdělit spotřebiteli," upozornila Brabcová. To podle zákona musí učinit do 45 dnů. Odpověď nemusí zaslat jen v případě, že výrobek toxické látky neobsahuje.

Aplikace Scan4Chem, napojená na evropskou databázi, má povzbudit spotřebitele, aby se zajímali a ptali, co spotřební zboží obsahuje, i apelovat na výrobce. Použití je jednoduché. Stačí, aby člověk naskenoval čárový kód výrobku a skrze aplikaci odeslal dotaz přímo dodavateli.

Brabcová uvedla, že zkušenosti ze států, kde již aplikace běží, ukazují, že pokud výrobci o škodlivinách i zájmu nakupujících vědí, snaží se je do produktů spíše nedávat. Aplikace by se pak v budoucnu měla naplnit nejen dotazy a informacemi ohledně škodlivin ve zboží, ale i seznamem zdravotně nezávadných produktů. Ty by mohli do Scan4Chem dobrovolně nahrávat sami výrobci, což by zákazníkům umožnilo lepší orientaci a přehled.

Arnika na projektu spolupracuje s dalšími 19 evropskými organizacemi. Aplikace už byla představena v Německu, Lucembursku, Rakousku, Dánsku či Švédsku. Pro Android je zdarma dostupná na GooglePlay a pro iPhone i na AppStore.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama