Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Studie: Stromy na ulicích snižují riziko depresí a spotřebu antidepresiv

Dříve provedené studie ukazují, že městský zelený prostor má pozitivní přínos pro lidi trpící duševními poruchami, ale většina z těchto studií byla založena na subjektivním hodnocení respondentů, což ztěžuje srovnání výsledků a zobecnění závěrů o účincích městského zeleného prostoru na duševní zdraví.

Interdisciplinární výzkumný tým UFZ, iDiv a Lipské univerzity se pokusil tento problém vyřešit pomocí objektivního ukazatele: předepsaných receptů na antidepresiva. Aby zjistili, zda konkrétní typ „každodenního“ zeleného prostoru - pouliční stromy sousedící s chodníky - může pozitivně ovlivnit duševní zdraví, zaměřili se na otázky, jaký počet a druh pouličních stromů a  jaká jejich vzdálenost od domova korelovaly s počtem předepsaných antidepresiv.

Vědci analyzovali data od téměř 10 000 obyvatel Lipska, města střední velikosti v Německu, kteří se zúčastnili studie zdraví LIFE-Adult probíhající na lékařské fakultě univerzity v Lipsku. V kombinaci s údaji o počtu a druhu druhů pouličních stromů v celém Lipsku byli vědci schopni identifikovat souvislost mezi recepty na antidepresiva a počtem pouličních stromů v různých vzdálenostech od domovů lidí. Výsledky byly kontrolovány pro další faktory, o nichž je známo, že souvisejí s depresí, jako je zaměstnání, pohlaví, věk a tělesná hmotnost.

Stromy bezprostředně kolem domu (vzdálené méně než 100 metrů) byly spojeny se sníženým rizikem předepisování antidepresiv. Tato asociace byla obzvláště silná u znevýhodněných skupin. Protože tyto sociální skupiny jsou v Německu vystaveny největšímu riziku předepisování antidepresiv, mohou pouliční stromy ve městech sloužit jako přírodní řešení dobrého duševního zdraví, píšou vědci. Současně mohou pouliční stromy také pomoci snížit „propast“ nerovnosti v oblasti zdraví mezi ekonomicky odlišnými sociálními skupinami. V této studii však nelze prokázat žádnou asociaci mezi druhem stromů a depresí.

Vysoká hustota pouličních stromů ve městech (například v centru Lipska) může pomoci zlepšit duševní zdraví i místní klima, kvalitu ovzduší a druhovou bohatost.

"Naše studie ukazuje, že každodenní příroda v blízkosti domova - biologická rozmanitost, kterou vidíte z okna nebo při chůzi, řízení, v práci, ve škole nebo  při nakupování - je pro duševní zdraví důležitá." Toto zjištění je obzvláště nyní v dobách  COVID-19, dodává Dr. Diana Bowler (iDiv, FSU, UFZ), analytička dat v týmu. A mohlo by to prospět nejen lidskému zdraví.

 „Navrhujeme, aby přidání pouličních stromů v obytných městských oblastech bylo řešením založeným na přírodě, které může nejen podporovat duševní zdraví, ale může také přispět ke zmírňování změny klimatu a ochraně biodiverzity,“ říká hlavní autorka Prof Aletta Bonn, která vede oddělení ekosystémové služby na UFZ, iDiv a Friedrich-Schiller-University Jena. "K vytvoření těchto synergických efektů nepotřebujete ani rozsáhlé drahé parky: více stromů podél ulic bude stačit. A to je relativně levné opatření.

Tento vědecký příspěvek může být základem pro plánovače měst, aby zachránili a případně zlepšili kvalitu života obyvatel, zejména v hustě obydlených oblastech a v centrálních městských oblastech,“ dodává profesor Toralf Kirsten z lipské univerzity.

Více info na: Street Trees Close to the Home May Reduce the Risk of Depression - Neuroscience News

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  ...lidé trpící duševním zdravím..." pak věřte autorovi článku, že je při smyslech...

  Led 29, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Pomocí statistických výzkumů lze dokázat cokoliv si autor zamane.

  Led 29, 2021
 • Obrázek uživatele Karolina
  Karolina (anonym)

  Jsme geneticky naprogramovani slyset sumeni listu, zpev ptaku, citit vuni spadaneho listi, byt chraneni prijemnym stinem pred slunecnimi paprsky...Kdyz to nemame, tak nase duse trpi.

  Led 29, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama