Reklama

Bazální stimulace aneb příjemné prostředí léčí

Vytvořit pro pacienta vlídné a co nejpříjemnější prostředí, to je jedna z uznávaných ošetřovatelských metod, jak dosáhnout toho, aby se nemocný lépe cítil. To působí příznivě i na jeho zdravotní stav. Z tohoto konceptu vychází bazální stimulace, což je souhrn ošetřovatelských metod, které zlepšují komfort pacienta.

    Podle lektorky bazální stimulace Karolíny Friedlové pomáhá bazální stimulace při poraněních mozku, mrtvici či kómatu. Osvědčila se u pacientů s Alzheimerovou demencí i lidí po úrazech. Zkušenosti z Německa či Rakouska, kde se běžně užívá, ukazují, že zkracuje pobyt pacientů v nemocnici. Řada lidí se po úraze vrátila do běžného života.

    Při bazální stimulaci dává zdravotník nemocnému podněty, které přispívají k obnově paměťových stop v mozku a celkové rehabilitaci. K tomu se osvědčily masáže a koupele. Stimulace se děje i při běžné péči, jako je rehabilitace, očista, podávání stravy či vyprazdňování.

    Při koupeli dostává pacient jednoduché informace prostřednictvím doteků. To mu umožní pocítit vlastní tělo a uvědomit si sebe sama. Masáž dokáže zklidnit agresivní pacienty. Srovná frekvenci dechu, který se v rozčilení zrychlil.

    Bazální stimulace vychází z faktu, že i člověk v kómatu si zachovává schopnost vnímání alespoň některých ze svých smyslů. Díky tomu s ním lze také komunikovat. Zdravotníci musejí věnovat pozornost sebemenší reakci, signálem může být změna rytmu dýchání, tvorby potu, pohnutí hlavou či mrknutí.

Reklama

    Koncept bazální stimulace vytvořil před třemi desítkami let německý lékař a speciální pedagog Andreas Frölich, aby ulehčil komunikaci s postiženými dětmi a péči o ně. Děti mohly komunikovat prostřednictvím doteků a speciálních masáží a na základě jednoduchých podnětů.

    Bazální stimulace se užívá v zařízeních, kde se léčí lidé fyzicky a mentálně postižení. Uplatnila se v intenzivní péči, v zařízeních pro seniory, ústavech sociální péče či v hospicích.

    Metoda je rozšířena v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Nizozemsku, Belgii, Francii a Španělsku. V Česku byla zařazena do výukových plánů zdravotnických škol; semináře absolvovalo na 2000 zdravotních sester, ošetřovatelů, lékařů, psychologů či ergoterapeutů.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

m.batka (Ne, 13. 8. 2006 - 08:08)
syn 43 let je měsíc v komatu,jsme přesvědčeni,že tato stimulace by mu pomohla.Prosím sdělte nám kde se provádí v severomoravském kraji.Děkuji.
m.batka (Ne, 13. 8. 2006 - 12:08)
Dodatek: uvítáme každou další radu a prosíme o pomoc a sdělení jak by bylo možno synovi pomoci-je po úraze el.proudem- jeden měsíc v komatu,leží na ARO,je stabilizován.Děkuji za pochpení a snahu pomoci
PhDr. Jaromir Adamik (Po, 17. 11. 2008 - 19:11)
Manzelka je po 3. CMP jiz 5. mesic. Take ma
Alzheimerovu chorobu, nekomunikuje, nepolyka, je spava a reaguje na silnejsi stimul. Pridrzim-li vicka nahore rukama, diva
se na mne, pozoruje mne i okoli. Krome pece
v LDN Paseka navic praktikuji bazalni stimula-ci a pasivni rehabilitaci, coz ji spolu s velmi dobrou peci osetrujici lekarky a sester pomaha. K rehabilitaci polykani pou-zivam lizatko, cukr a take logopedicke techniky [tlak pod bradou a na horni patro] a
masaze. Jeji stav se v 5. mesici lepsi jen
velmi pomalu a kolisave. Ptam se, jakou lze
obecne stanovit prognozu vyvoje jejiho postizeni ? Ve Finsku udajne vynalezli protei-nove injekce KDL, v Cine pouzivaji by-
linny lek na lecbu demence "gastrodine compound granule", ktery ma schopnost vyraz-
neho zlepseni dusevnich funkci i po mrtvici.
Zatim mi na tyto me otazky nikdo v CR neodpovedel a cas nauprosne leti.
Špaček Martin (Ne, 1. 4. 2007 - 17:04)
Dotaz:Dobrý den,můj otec prodělal před 5 lety mozkovou příhodu a následně o rok později embolku,chodí,mluví-nevzpomíná si,ale na všechny slova,zajímá mě jak tento stav může trvat,jestli se dá zlepšit,i když pacient nemá zájem a musí se do všeho nutit,díky za odpověd.
Eva Konečná (St, 9. 5. 2007 - 13:05)
Prosím o sdělení, jaký lék u difuzního axonálního poškození lze s úspěchem použít a jaké zařízení se speciálně zabývá pacienty s apalickým syndromem ?
Marcela Janečkova (Út, 7. 8. 2007 - 19:08)
Dobrý den,
reaguji na Vas komentar. Difuzní axonální poškození mozku je těžké poranění mozku u kterého jsou přetrhány nervové drahy - axony - spojující jednolivé mozkové bunky. Bohuzel na axonální poranění mozku zádný zázracný lék neexistuje. Následky postižení lze ale významne zredukovat adekvátní rehabilitací. Tu provadejí např. na Klinice rehabilitačního lékařství v Praze na Albertově. Opet bohuzel v CR není zádná specializovaná jednotka pro osoby s apalickým syndromem. Na albertove nabízejí intenzivní neurorehabilitaci, avsak pouze na 6 týdnu a pro pacienty ve stabilizovaném stavu.
Marcela Janečková
Sdružení Cerebrum2007-Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin.

Více informací o poranění mozku lze od září najít na www.cerebrum2007.cz

Hodne síly a stestí
MJ
Marcela Janečkova (Út, 7. 8. 2007 - 19:08)
dobrý den,

od září by měl být v provozu internet. portál sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin Cerebrum2007, zkuste se podivat na jejich stranky na www.cerebrum2007.cz nebo je i vhodná knízka Jak úspěšně pečovat o pacienty s demencí od Jitky m. Zgola - je to sice pro alzhaimra, ale mluvi tam hlavne o kognitivnich poruchach - pameti, pozornosti, náhledu, iniciaci a emocionálních problémech po poranení mozku.
S pozdravem
MJ titiccaca"yahoo.co.uk
Lenka (Čt, 14. 7. 2011 - 19:07)
Můj bratr je už přes dva měsíce ve vegetativním stavu,což znamená že dýchá sám,vše funguje kromě mozku.Má poškozenou mozk.kůru,po zástavě srdce která trvala 20 minut.Prosím poradte jak postupovat v léčení.Slyšela jsem o bazální stimulaci.Je nějaká šance na částečné uzdravení a hlavně nabytí vědomí? Děkuji.
kristýna (St, 21. 3. 2012 - 16:03)
prosím vás, chtěla bych se zeptat jaké jsou šance na uzdravení u 18 ti letého chlapce? po autonehodě? nikde jsem se to nedočetla děkuji [email protected]
centrum @ eva… (Út, 19. 6. 2012 - 13:06)
Můj bratr je už přes dva...Dobrý den Lenko.
Můj muž je již měíc v podobném stavu jako
Váš bratr. Ráda bych kdybyste mi sdělila
Vaše skušenosti.
Děkuji
EVA
Lucie J. (Čt, 7. 11. 2013 - 12:11)
Dobrý den, jsem zdravotnický asistent a zajímalo by mě jestli je možné absolvovat nějaký kurz či školení kde získám certifikát a oprávnění profesionálně používat bazální metodu... Děkuji za odpověď a přeji hezký den ( [email protected] )
Reklama