V ČR zabíjí jemný poletavý prach

Česká republika je mezi třemi zeměmi, kde se jemný polétavý prach nejvíce podílí na úmrtnosti obyvatel, za první Itálií a před třetím Polskem, říká nová studie barcelonského Ústavu globálního zdraví (ISG). V České republice podceňujeme zametání. Neuklizený štěrk, písek a zbytky soli po zimě škodí zdraví lidí i životnímu prostředí.

„Letošní zima opět po letech přinesla sněhovou nadílku a jarní úklid bude náročnější než v letech, kdy sněhu bylo méně,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher. „Na ulicích nyní leží velké množství posypového materiálu, soli štěrku a kamínků. Pokud se pečlivě neodstraní, přispěje ke vzniku polétavého prachu, který je pro lidské zdraví velmi škodlivý,“ dodává. 

Podle odborníků z citované studie by zlepšení ovzduší doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vedlo k poklesu počtu předčasných úmrtí.

Co je polétavý prach 

Takzvaný polétavý prach tvoří malé částice různých látek, které jsou tak lehké, že trvá velmi dlouhou dobu, než se usadí. Jedná se o drobné částečky, které lze vidět proti slunci. Polétavý prach je různě velký a také různě těžký, podle toho také trvá rozdílně dlouho, než se jeho částice usadí. Je tvořen většinou sírany, amonnými solemi, uhlíkem, některými kovy, dusičnany, případně i těkavými organickými látkami nebo polyaromatickými uhlovodíky. 

Nebezpečí polétavého prachu 

Včasné odklizení zimního posypu výrazně snižuje množství polétavého prachu v ovzduší. Silná automobilová doprava totiž posypové materiály ležící na komunikacích stále více rozmělňuje a víří v ovzduší. Takto rozvířený prach se významně podílí na celkovém množství polétavého prachu v ovzduší, některé údaje říkají, že až z jedné čtvrtiny. Pečlivý jarní úklid pak tento problém výrazně omezí. Velká prašnost vzniká i při různých stavebních pracích, při kterých nejsou dodržovány pravidla ohledně skladování a převážení stavebních materiálů

Pro lidské zdraví rozhodně není velké množství polétavého prachu ideální. Nejčastěji vyvolává astma a plicní choroby. Poletavý prach též dráždí oči a může vést k zánětům. U starších lidí pak může způsobovat cukrovku, vysoký krevní tlak a různá srdeční onemocnění

Jak na to, aby bylo čisto 

Ať už se jedná o jarní úklid městských či obecních komunikací nebo firemních prostor, vše tkví ve strategickém a systematickém přístupu k úklidu. Ten začíná u venkovních prostor, kde jsou vhodnými pomocníky větší či menší zametací stroje. „Profesionální péče o venkovní čistotu totiž zamezí nejen dalšímu víření zdraví škodlivého polétavého prachu, ale i zanesení nečistot do všech vnitřních prostor a následnému poničení vnitřních povrchů,“ uzavírá Lukáš Rom z Kärcher.

Pro záchyt prachu má velký význam i obecní zeleň 

Vyšší tráva, keře a stromy, zelené fasády vedle CO2, oxidů dusíku a přízemního ozónu pohlcují také jemný polétavý prach, který na sebe váže toxické látky a je zdrojem vážných onemocnění.
.

MK
    

 

    

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Máme v obci zcela špinavá auta, okna od prachu ze silnic. Uklízet se budou až koncem dubna, kdy již nebude hrozit nový posyp, protože jeden uklid stojí 100 tisíc.

  Bře 19, 2021
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  My máme mezi barákem a silnicí chodník a pruh s různými kvetoucími keři a musím říct, že od té doby nemám tak špinavá okna jako dřív.

  Bře 22, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Jemný prach je účinný proti hmyzu - správná velikost částic ucpe vzdušnice a hmyz se udusí (princip tzv. "prášku proti štěnicím", dříve velmi populární a z dnešního hlediska snad i ekologický).

  Bře 22, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Že by polétavý prach způsoboval cukrovku je hodně odvážná spekulace. Čím je toto tvrzení podloženo?

  Bře 26, 2021
 • Obrázek uživatele doktorka
  doktorka

  Jsou na to již studie- viz. https://scholar.google.cz/scholar?q=air+pollution+and+diabetes&hl=cs&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart

  Čer 09, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Těkavé organické látky se vypařují a žádný prach netvoří. Nebo jste snad někde viděli práškový benzín? Článek je blábol.

  Čer 09, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama