V horku hrozí otravy ze zplodin plynových spotřebičů

Vedra zhoršují odtah komínem, spaliny se tak vracejí do místnosti, stoupá riziko otrav, sdělila ČTK mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, čichem ho nelze poznat. V těle vytěsňuje z buněk a tkání kyslík. Jako první napadá mozkové buňky, hrozí celoživotní poškození. Otrava postupuje velmi rychle - příznakem je červenání kůže, bolest hlavy, závratě, zvracení, poruchy zraku a dechu, bezvědomí.

První pomoc spočívá v rychlém přísunu čerstvého vzduchu, je nutno otevřít okna a důkladně větrat. Zachránci by dbát na své bezpečí, otrava hrozí i jim. Postiženého by měli vynést na čerstvý vzduch a zavolat tísňovou linku 155, kde jim dispečerka poradí s dalším postupem.

Otravám zabrání pravidelné odborné kontroly plyn ových spotřebičů a komínů, možností je také instalace čidla, které odhalí zvýšené množství oxidu uhelnatého v bytě.

Pro případ zásahů u otrav oxidem uhelnatým má pražská záchranka dva pulzní COmetry, které stanoví koncentraci jedovatého plynu a stupeň otravy pacienta, u sporných případů pacientů v bezvědomí potvrdí či vyloučí diagnózu a ochrání osádky před možnou intoxikací v zamořeném prostoru. Malé detektory by postupně měly dostat všechny zasahující osádky.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Tomas Dudacek
  Tomas Dudacek (anonym)

  Spalovanim zemniho plynu, ci Propan-Butanu nevznika CO...cili Oxid Uhelnaty, ale CO2 cili Oxid Uhlicity....Ten sice cloveka udusi, ale neotravi....Vratte se do zakladni skoly, tam se to uci....S pozdravem Toas Dudacek U.S.A.

  Srp 05, 2015
 • Obrázek uživatele Toas Dudáčku z U.S.A.,
  Toas Dudáčku z ... (anonym)

  vrať se do základní školy. Při nedostatečném tahu v komíně může vznikat nedokonalým spalováním plynu i CO - oxid uhelnatý, dost prudce jedovatý.

  Srp 05, 2015
 • Obrázek uživatele Mirek
  Mirek (anonym)

  Moje segra se priotravila minulej rok a povim vam zadna prdel to nebyla.

  Srp 05, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama