V Praze žijí miliony potkanů

V pražské kanalizační síti žije několik milionů potkanů. Pravidelná deratizace udržuje jejich počet na přiměřené úrovni. Další ale žijí na povrchu okolo popelnic.

Pravidelná deratizace myšovitých hlodavců vyjde hlavní město v následujících čtyřech letech na 13 milionů korun, což je zhruba stejně jako v uplynulých letech. Hubení hlodavců pro metropoli provede společnost Apleko, která zvítězila ve výběrovém řízení. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Město mělo dosud smlouvu s firmou Martin Tupý–System UAU z roku 2009 a ročně zaplatilo za deratizaci necelé čtyři miliony.

Vybraná firma bude muset každoročně rozmístit minimálně 12.000 dávek jedu. Jedné dávce, tzv. deratizační jednotce, odpovídá plocha 1000 metrů čtverečních. Jed budou moci ve městě pokládat pouze proškolení zaměstnanci s platným osvědčením.

Vypsat zakázku se magistrát rozhodl loni v červenci. Důvodem je podle tehdejšího dokumentu schváleného radními revize dosavadní smlouvy s firmou Martin Tupý–System UAU. Původní smlouva je z roku 2009. "Vzhledem k tomu, že od podpisu smlouvy uplynulo více než 12 let, je více než nutné stávající smluvní vztah aktualizovat," stálo v materiálu.

Povinnost hubit škodlivé hlodavce je stanovena zákonem o ochraně veřejného zdraví. Náklady na deratizaci vyjdou letos, stejně jako loni, na 3,7 milionu. V loňském roce se při povrchové deratizaci použilo asi 12.200 kilogramů nástrah. Kilogram jedu odpovídá jedné tzv. deratizační jednotce, kterou je jeden dům. V kanalizaci bylo loni položeno 2975 kilogramů nástrah.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele miroslav
  miroslav (anonym)

  Na Podbabě kolem kontejnerů. Jsou oprsklí a nebojí se. Denně desítky.

  Pro 28, 2022
 • Obrázek uživatele Dagmar
  Dagmar (anonym)

  Břevnov, stejná situace

  Pro 28, 2022
 • Obrázek uživatele med věd
  med věd (anonym)

  Parlament, stejná situace...

  Pro 28, 2022
 • Obrázek uživatele Filip
  Filip (anonym)

  Pamatuji, jak na kolejích na Jířáku jich byli plné sklepy.

  Pro 28, 2022
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  V Chicagu proti potaknům využili útulkové kočky, které vypustili. Mne to přijde mnohem přirozenější než neustále potkany trávit. https://www.theguardian.com/us-news/2021/may/14/chicago-feral-cats-rat-crisis

  Pro 28, 2022
 • Obrázek uživatele Levandule
  Levandule (anonym)

  U nás to deratizace nestíhaji

  Pro 28, 2022
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Chudinky myšky.

  Led 02, 2023
 • Obrázek uživatele Oldo
  Oldo (anonym)

  Jsou uměle udržovány

  Led 16, 2023

Přidat komentář

Reklama

Reklama