Vastu neboli indické feng shui

Feng shui a vastu tvoří harmonickou jednotu dvou doplňkových systémů bydlení podle jemných zákonů přírody. Oba systémy mají svůj význam, silné i slabé stránky a klíčové body. Feng shui se soustřeďuje hlavně na tok životní energie v domě, vastu si všímá vztahu domu k silám a energiím Země a vesmíru, jež na něj a na jeho obyvatele působí podle světových stran.

Vastu klade velký důraz na to, aby pozemek a dům, který na něm stojí, byly naplánovány v souladu s působením přírody. Védské spisy, které zahrnují i nauku vastu, analyzují hmotnou přírodu velice systematicky. V souvislosti s bydlením a výstavbou kladou důraz především na následující vzájemné vztahy: působení pěti elementů - země, voda, oheň, vzduch a éter - působení slunce v podobě tepla a světla, vliv klimatických jevů jako je déšť a vítr, působení zemského elektromagnetického pole a v neposlední řadě i vliv jiných planet naší sluneční soustavy.

Poznatky vastu spočívají na pěti základních principech:
1) učení o orientaci
2) plánování půdorysu - mandala vastu puruša
3) nauka o poměrech a mírách
4) šest vzorců védské architektury
5) charakter a estetická stránka budovy - čanda

Vytvořit obytný prostor znamená podle vastu stvořit vesmír. Živly spojují člověka s přírodou, zemí a vesmírem. Filozofie véd odvozuje pravidla každodenního života od kosmických zákonů. Proto vztah člověka a vesmíru reprezentuje i dům, chrám nebo město.

Tím, že si člověk vytvoří obytný prostor, postaví dům nebo obec, vytváří vesmír, který zahrnuje všechny aspekty, vlivy a živly velkého vesmíru a spojuje život v oněch souvislostech. Ve védské kultuře byla podle pěti živlů složena i lidská společnost ze sociálního hlediska a odpovídala přirozenému řádu, jenž je pozorovatelný všude ve vesmíru.

Povinností architektury je přenést tento kosmický řád nejdříve na zemský povrch, aby pak na jeho základě vytvořila životní a obytný prostor."

Článek zaslala Renáta Pekařová
Zdroj: Martin Schmieke - Vastu

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele pampalini
    pampalini (anonym)

    No, a to jsem si já hlupáček celou dobu myslel, že Feng shui je z ČÍNY!

    Říj 30, 2006

Přidat komentář

Reklama

Reklama