WHO: 99% lidí dýchá znečištěný vzduch

Drtivá většina lidstva, celých 99 procent, dýchá podle Světové zdravotnické organizace (WHO) znečištěný vzduch. V roce 2016 to bylo 92%. Každoročně kvůli tomu předčasně zemře více než sedm milionů lidí.

WHO to uvedla v dnes zveřejněné zprávě, o níž informuje agentura DPA.

"Je nepřijatelné, abychom po překonání pandemie (covidu-19) měli sedm milionů úmrtí, kterým lze předejít, a nespočet ztracených let života ve zdraví v důsledku znečištění ovzduší," uvedla Maria Neiraová, šéfka odboru WHO pro životní prostředí, změnu klimatu a zdraví. Stejně jako šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus se vyslovila pro rychlé snížení globální závislosti na fosilních palivech.

Model, z něhož zpráva vychází, je postaven na měřeních ve více než 6000 městech ve 117 zemích a datech ze satelitních záběrů. Zaměřuje se na znečištění polétavým prachem a oxidem dusičitým (NO2). Polétavý prach se může dostávat do plic a krve, komplikovat dýchání, poškozovat oběhový systém a vést i k mrtvici. Oxid dusičitý je spojován s problémy s dýcháním.

Světová zdravotnická organizace ve zprávě upozornila i na poměrně velké rozdíly v kvalitě ovzduší mezi bohatými a chudšími zeměmi. V zemích s vysokými příjmy obyvatel hodnoty pro polétavý prach dodržuje 17 procent měst, ve státech se středními a nízkými příjmy jen jedno procento.

ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Eva Čumrdová
  Eva Čumrdová (anonym)

  Víte co jsme dýchali za dobu 40 leté totality?

  Dub 14, 2022
 • Obrázek uživatele Re:klama
  Re:klama (anonym)

  Vážení diskutující, naše společnost vám nabízí ve slevě pro nízkopříjmové skupiny skvělé roušky pro střední třídu vynikající respirátory . Pro zvláště náročné máme celoobličové masky proti organickým i anorganickým plynům. Více na blabla re:S: pirát:or @@@ ..bz...

  Dub 14, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama