Zateplení domů může vést ke zvýšení radonu

Zateplení domů může v interiérech zvýšit koncentraci škodlivin včetně nebezpečného radonu. Upozornili na to odborníci z Asociace inspektorů nemovitostí (AIN). S tímto problémem se při měřeních setkávají prý stále častěji.

Podle inspektorů se dokonalým utěsněním domu sice sníží náklady na vytápění, ale zároveň i výměna vzduchu. Lidé by proto měli víc větrat, případně pokud žijí v domech na území s vysokým radonovým rizikem, nechat si změřit obsah radonu v bytě, řekl dnes ČTK předseda AIN Radim Mařík.

    “Pokud uživatelé těsnost nových oken nevyváží zvýšením intenzity větrání, mohou si přivodit vážné zdravotní komplikace,“ řekl Mařík. Pronikání radonu z podloží do budovy by měla bránit protiradonová izolace, ochrana domu by se ale podle odborníků měla řešit individuálně.

    Pro obyvatele České republiky představuje podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) radon v budovách nejvýznamnější zdroj ionizujícího záření. Vdechování vysokých koncentrací radonu významně zvyšuje riziko plicní rakoviny. Vzhledem ke svému půdnímu podloží má Česko v porovnání s ostatními státy jedny z nejvyšších koncentrací radonu v budovách. Radon může do domů vnikat ze země netěsnostmi v konstrukci staveb, z podzemní vody a z nevhodného stavebního materiálu.

    Podle SZÚ se odhaduje, že ročně zemře v ČR v důsledku vysoké koncentrace radonu okolo 900 lidí na zhoubné plicní onemocnění. Je to asi 16 procent ze všech úmrtí na plicní nádory. Pronikání radonu do domu se může snížit, v minulosti umožnil stát bezplatným měřením vyhledat rizikové stavby a na ozdravná opatření i přispíval. V ČR je podle odhadů překročena koncentrace radonu ve více než 60.000 budovách, převážně v rodinných domech.

    Kromě radonu z podloží ho mohou obsahovat i starší stavební materiály. V současné době jsou již nastavena přísná pravidla pro kontrolu obsahu rádia ve stavebních materiálech pro všechny výrobce i dovozce. Změřit radon a nebezpečné látky by si měli nechat především lidé, kteří žijí ve starších domech postavených například z rynholeckého škvárobetonu či poříčského plynosilikátu.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele jg
  jg (anonym)

  hajzli zateplovací

  Dub 01, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Naprostá blbost. Koncentrace radonu ve vzduchu nesouvisí se zateplením, ale s intenzitou větrání.

  Dub 01, 2014
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Naprostá blbost. Koncentrace...Dyť jo, zateplenej panelák se musí hodně větrat kuli radonu a kuli plísním.

  Dub 01, 2014
 • Obrázek uživatele Dotaz
  Dotaz (anonym)

  Co je to kuli? Nějaký čínský poskok nebo tak něco?

  Dub 01, 2014
 • Obrázek uživatele Kuli
  Kuli (anonym)

  Co je to kuli? Nějaký...Znamená jdi do prdele, když nemáš co říct k tématu.

  Dub 01, 2014
 • Obrázek uživatele Anna!
  Anna! (anonym)

  Ano,to je ten pravý jed,jed,kterým protkáváš vše kolem sebe,filcko.je to tak!JDI do prdele!

  Zář 09, 2014
 • Obrázek uživatele Prosím
  Prosím (anonym)

  o upřesnění, kdo má jít do prdele a kdo ne. Z textu to není jasné.

  Zář 09, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Fakt dobrý, ještě něco přidej.

  Zář 09, 2014
 • Obrázek uživatele vyliž mi prdel
  vyliž mi prdel (anonym)

  Fakt dobrý, ještě něco...Mrdko!

  Zář 10, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama