Reklama

Zdravé sladkosti bez cukru: Ovesná kaše s rozinkami

Tradiční ovesná kaše je velice jednoduchá svojí přípravou a pro své výživné vlastnosti by měla být zařazována do našeho jídelníčku častěji. Pro oslabenou slinivku je velmi vhodná jako ranní pokrm.

 

Ingredience na 1 porci:

50 g jemných ovesných vloček

500 ml vody

Reklama

20-40 g sušeného ovesného nápoje (popř. sójového i jiného)

kvalitní mletá skořice

mletý fenykl

med, slad nebo javorový sirup

15-20 g bio rozinek sultánek

trošku oříšků nebo mandlí

 

Jemné ovesné vločky dáme vařit do vody společně s malou hrstkou rozinek.Vaříme tak 3 minuty a pak přimícháme sušený ovesný nápoj, mletý fenykl a skořici. Kaši promícháme a po rozpuštění sušeného mléka nalijeme na talíř.

Před podáním kaši na povrchu posypeme ještě skořicí, osladíme medem nebo javorovým sirupem, jak kdo má rád.

Tuto kaši můžeme také připravit jako fermentovanou, když večer zalijeme odvážené množství ovesných vloček vodou a necháme přes noc při pokojové teplotě. Rozinky také namočíme do trošky vody a necháme nabobtnat. Ráno vše slije?“ dohromady, přivedeme k varu a přimícháme sušený ovesný nápoj a odstavíme. Nevaříme.

Při namočení ovesné vločky vlivem fermentačních procesů změknou a zesládnou a není je potřeba vařit, ale jenom prohřát. Tímto postup si zachovají více vitamínů.

Hotovou kaši sypeme skořicí, mletým fenyklem a osladíme trochou javorového sirupu.

Poznámka

Oves byl jednou z hlavních potravin našich předků. Ovesné vločky jsou cenné především pro svůj obsah bílkovin, vitamínů řady B a minerálních látek, jako je železo, zinek, draslík, jód a fluor. Jsou vhodnou potravinou nejen pro stravování dětí, mladých lidí a sportovců. Ovesná kaše je prospěšná i lidem s nemocnou slinivkou nebo s žaludečními obtížemi, protože je šetrná k zažívání. Zasytí a přitom je lehce stravitelná. Je vhodná jako startovní jídlo dne.

Pro lidi s nemocnou slinivkou je vhodné omezit oříšky a mandle vcelku, protože mohou sli-nivku či žaludek dráždit. Jsou lépe stravitelné namleté.

Nemůžeme-li oříšky v žádné podobě, získáme kvalitní tuky přidáním lžičky panenského oleje z vlašských ořechů nebo z mandlí, které jsou k dostání v prodejnách zdravé výživy.

Skořici můžeme dát do kaše i na kaši. Jednak kaši mírně osladí, ale také prospěje tělu svými protiplísňovými, antivirovými i antibakteriálními účinky.

Zdroj: Alena Mokrá - Vaříme zdravě bez cukru, nakladatelství Computer Press

Reklama

Komentáře

Reklama