Zdravé světlo: osvětlení pro fyzické i duševní zdraví

Snad všechny přírodní národy uctívaly Slunce jako božský zdroj života a jeho nezbytnost pro fungování našeho organismu potvrzuje i moderní věda. Tím, že trávíme většinu života v místnostech s umělým osvětlením, životodárné působení Slunce omezujeme, což může mít fatální dopad na naše zdraví. Lze tomu předejít? A jak nám v tom může pomoci tzv. zdravé světlo?

Bránu, jíž světlo vstupuje do našeho těla, představují především oči. Ty ovšem světlo nepřijímají jen kvůli tomu, abychom viděli, ale vysílají jej dále do jedné z nejdůležitějších částí našeho mozku ? hypotalamu.Tento orgán je zodpovědný mimo jiné zařízení nervové soustavy, rovnováhu energie, hospodaření s tekutinami, regulaci teploty, aktivity a spánku, krevního oběhu, dýchání, růstu, rozmnožování a citové rovnováhy. S jistou nadsázkou jej tedy lze označit jako ?vrchní velitelství pro zachování harmonie v organismu?. A právě ono je světlem stimulováno a regulováno v mnohem větší míře, než byla moderní věda donedávna ochotna akceptovat.

Věda potvrzuje prastaré zkušenosti
Ani největší skeptici již dnes nepochybují o tom, že světlo a jeho barvy mají na lidskou psychiku a zdraví mimořádný vliv. Výzkumů na toto téma už totiž proběhla celá řada.
A co všechno vědci prokázali? Například fakt že, opakované vystavování slunečnímu světlu například vede ke snížení tepové frekvence, krevního tlaku, dechové frekvence či krevního cukru, a zvyšuje příliv energie, vytrvalost, odolnost vůči stresu a schopnost krve vázat kyslík. Potvrzeny byly i tisíce let staré poznatky o vlivu barev. R. Gepard například zjistil, že lidem vystaveným červenému světlu se zvyšuje krevní tlak, zrychluje se tep a stoupá agresivita, napětí a vzrušení. Při modrém světle naopak tlak i tepová frekvence klesají a dostavuje se uvolnění a snížení úzkosti. Modré světlo rovněž zmírňuje potíže u lidí trpících revmatismem, červené zase přináší úlevu při migréně.
Vědci Martinek a Berezin zase zjistili, že některé barvy dokáží stimulovat enzymy v těle až k 5x vyšší účinnosti, a Dr. John Ott zase prokázal, že dlouhodobé osvícení červeným světlem způsobuje zeslabení buněčné stěny vedoucí až ke smrti buňky.

Když tělu chybí Slunce
Většina z nás však tráví svůj čas v uzavřených místnostech osvícených buď umělým osvětlením, nebo denním světlem filtrovaným přes okenní skla, která rovněž mění jeho barevné složení. K umělému osvětlení jsou přitom využívány buď tepelné zdroje (tj. žárovky) nebo zářivky. Běžné žárovky přitom produkují světlo, v němž jsou oproti slunečnímu záření mnohem více zastoupeny žlutá a červená barva, které mají na tělo stimulační vliv a při dlouhodobém působení nás tak vedou k  permanentnímu stresu. Důsledkem je nejen předčasná únava, ale i narušení hormonální rovnováhy. Zorničky očí se navíc trvale rozšiřují, což může vést ke vzniku zeleného zákalu.
U zářivek zase prakticky chybí červené a modré světlo, které je ve slunečním záření zastoupeno nejvíce. Navíc obsahují tzv. luminiscenční vrstvu, která se rozsvěcí a zhasíná podle toho, jak dostává impulzy z elektrické sítě. A protože střídavý elektrický proud má frekvenci 50 Hz, zářivka ve skutečnosti nesvítí, ale bliká 50x za sekundu. To je frekvence, kterou sice vědomě neregistrujeme, ale na naše oči a mozek přesto působí negativně.
Působení nedokonalého osvětlení však má na naše zdraví i další negativní účinky:

 1. Zvyšuje stres, agresivitu a zhoršuje schopnost soustředění.
 2. Snižuje obranyschopnost, zvyšuje hladinu cholesterolu.
 3. Snižuje tvorbu vitaminů A a D, což má za následek zhoršení zrakových funkcí, respektive sníženou absorpci vápníku v kostech a zubech.
 4. Mnohé výzkumy naznačují, že může vést ke vzniku zhoubných nádorů, poruch plodnosti a urychluje celkové stárnutí organismu.
 5. Podporuje vznik SAD (sezónní afektivní poruchy-poruchy duševního zdraví z nedostatku slunečního světla), která se projevuje náhlými výkyvy nálad, úbytkem energie a depresemi.
 6. U žen zhoršuje průběh premenstruačního syndromu.

Zdravé světlo: Osvětlení pro naše zdraví
Podstatně zvýšit dobu, po kterou pobýváme na slunci, se asi podaří málokomu z nás. Velkou naději nám tak přináší tzv. zdravé světlo s vyváženým spektrem, které se slunečnímu záření podobá z více než 92 % (zatímco běžné žárovky a zářivky pouze ze 40-70 %). Jeho pozitivní vliv potvrzují vědecké výzkumy i zkušenosti uživatelů.
V jedné americké studii byly například srovnávány dvě skupiny studentů. Ti, kteří se učili v místnostech osvětlených obyčejnými zářivkami, byli častěji hyperaktivní, unavení, podráždění a nepozorní. U žáků v učebnách, kde bylo instalováno celospektrální světlo, naopak došlo k výraznému zlepšení chování i studijních výsledků, a dokonce se u nich snížila kazivost zubů.
Z dalších příznivých účinků zdravého světla pak můžeme zmínit následujících:
- Snižuje únavu zraku (zejména při dlouhodobé práci s počítačem), zlepšuje ostrost vidění a zmírňuje některé oční vady.
- Výrazně zvyšuje schopnost soustředění a produktivitu práce, oddaluje nástup únavy, snižuje úrazovost a díky snížení agresivity omezuje výskyt konfliktů na pracovišti.
- Umožňuje nezkreslené vnímání barev, což ocení například grafici, tiskaři či umělci.
- Snižuje nejen výskyt sezónní afektivní poruchy, ale i dalších typů depresí.
- Při použití v domácnosti usnadňuje ranní vstávání a urychluje regeneraci.
Zdravé světlo již vyzkoušela i řada lidí v ČR (zářivkové trubice, úsporní zářivky, žárovky i lampy byly instalovány např. v architektonických kancelářích, uměleckých ateliérech,mateřských školách i v domácnostech) a jejich zkušenosti se shodují se zahraničními poznatky. Většina uživatelů uvádí, že zpočátku  si museli na nový typ světla zvykat, poté však začaly výrazně převažovat pozitivní pocity a někteří uživatelé dokonce začali vnímat běžné osvětlení rušivě.

 

Čím si můžete posvítit?
Zdravé světlo s vyváženým spektrem vyrábí firma Verilux a NASLI. V jejích nabídce najdete například:
- stolní i stojací lampy,
- simulátor slunečního světla (10 000 lx),
- trubicové i kompaktní úsporné zářivky,
- žárovky 60 W, 75 W a 100 W,

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  v čem jsi první,první budou posledními,pícha předchází pád

  Dub 15, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Jste kreteni a hovada!

  Dub 15, 2007
 • Obrázek uživatele tereza holasova
  tereza holasova (anonym)

  Svetlo je nejlepsi zdroj naseho zivota

  Lis 19, 2007
 • Obrázek uživatele ..........
  .......... (anonym)

  Toto svetlo se mi vubec nelibi je osklivej

  Lis 19, 2007
 • Obrázek uživatele student
  student (anonym)

  prodává se voda, prodává se světlo...kdy nám nabídnete vzduch k dýchání??

  Pro 17, 2007
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Zářivky se dají sehnat v některých esoterických prodejnách, osobně mám dobrou zkušenost s prodejnou "Barevný svět"-Praha 7, Milady Horákové- proti obchoďáku Letná(Brouk a Babka). Prý je mají i "U Džoudyho" na I.P.Pavlova. Stojí podle délky- 60cm(18W)-240,-Kč,120cm(36W)-260,-Kč. Stačí je normálně nasadit do standardních svítidel na klasické zářivky, příp. si koupit kompaktní "úsporku" místo žárovky za 560,-Kč. Doporučuji, mám tu 36W zářivku doma od podzimu a v práci už rok- pracuji v místě, kde není vůbec žádné denní světlo, a od té doby mě už večer nebolí oči a vidím i na čtení v pohodě. Není potřeba přesvětlovat, třeba garsonku mě v pohodě osvětlí ta 36W zářivka na stropě+ 18W nad stolem, čili celkem spotřeba s předřadníky cca 60W. A životnost udávají min.10000hodin, čili při průměru 5 hodin denně mě to vydrží cca 6 let.Myslím, že pětistovka jednou za pět let

  Led 11, 2008
 • Obrázek uživatele JohnBull
  JohnBull (anonym)

  Teda myslím, že není potřeba blbnout s nějakým esoteričnem. Pro lepší práci a spánek docela pomáhají barevné LED světýlka - modrá do pracovny, načervenalá do ložnice a viděl jsem, tuším na esvitu článek, kde je to podrobnějc. Já zkoušel ty modré a kupodivu to docela dává smysl...

  Dub 25, 2013
 • Obrázek uživatele Sluneční světlo
  Sluneční světlo (anonym)

  Sluneční světlo je pro lidský organismus nenahraditelné. Žárovka, led osvětlení a ani svíčka jej nemohou nahradit. V obývacím pokoji jsme neměli žádná okna a na všechny v rodině i návštěvy to působilo velmi depresivně. V létě jsme si proto pořídili světlovody a rozdíl je to neskutečný. http://www.lightway.cz/denni-svetlo/ podívejte se sami jak to s tím světlem je.

  Zář 27, 2013
 • Obrázek uživatele Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích
  Doporučuji knih... (anonym)

  Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět. http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257

  Pro 28, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama