Reklama

Arnika: Nekupujte výrobky z PVC

Ačkoli jedovaté ftaláty zákon zakazuje používat v hračkách pro děti do tří let, stejné látky obsahuje legálně vyráběná a prodávaná odsávačka hlenů pro malé děti. Na paradox, který vyplývá z evropské legislativy, dnes v Praze upozornila ekologická organizace Arnika. Ftaláty poškozují imunitní systém člověka a mohou způsobovat vrozené vady, kardiovaskulární problémy či neplodnost. V těle se tyto látky postupně ukládají.

Analýzy, které nechalo sdružení vypracovat Institutem pro testování a certifikaci ve Zlíně, prokázaly, že odsávačka vyráběná tuzemskou firmou Gama Group obsahuje ftalát DEHP. Tuto látku povoluje pro zdravotní pomůcky z PVC používat takzvaný Evropský lékopis. "Firma zatím neoficiálně uvedla, že odsávačku deklaruje jako zdravotní pomůcku, oficiální stanovisko se chystá vydat za týden," informoval novináře mluvčí Arniky Marek Jehlička. Kvůli zjištění podala Arnika podnět České obchodní inspekci, je podle ní proti zdravému rozumu nechat ji v prodeji. Současně ale Arnika dodává, že zákon porušen nebyl.

Arnika se proto bude podle vedoucí kampaně "Nehrajme si s PVC" Miroslavy Jopkové zasazovat o změnu zákonů tak, aby jedovaté ftaláty nemohli výrobci používat k měkčení nejen hraček, ale ani zdravotnických pomůcek. Organizace léta dokazuje, že alternativy existují, jsou však dražší, než výrobky ze ftaláty měkčeného PVC. "I na českém trhu existují odsávačky z jiných materiálů, lidé je ale nekoupí za 20 korun," poznamenal na tiskové konferenci Arniky vedoucí zlínské laboratoře Jiří Samsonek.

Testy, které zlínská laboratoř provedla, prokázaly přítomnost ftalátů i u dalších hraček a výrobků pro děti. Inspekce už několik typů hraček nařídila v posledních měsících stáhnout z prodeje. Poslední analýzy odhalily přítomnost nepovolených ftalátů například také v pláštěnce "Veselá žába" a jejím obalu a plážových botičkách. Podle Samsonkových zkušeností se nicméně po zákazu používání ftalátu v hračkách pro malé děti začal počet závadných výrobků snižovat. "Je pochopitelné, že velké firmy, které pravidelně kontrolují kvalitu svého zboží, mají s těmito vzorky mnohem menší potíže, než dodavatelé zboží na stánky s levným zbožím," míní.

Aby se spotřebitelé zcela vyhnuli riziku, doporučuje Jopková výrobky z PVC vůbec nekupovat.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama