Reklama

Až asi 37 milionů lidí by mělo brát léky na AIDS

Všichni lidé infikovaní virem HIV by měli co nejdříve po určení diagnózy brát antiretrovirální léky. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které se doporučení vztahuje v celém světě na zhruba 37 milionů lidí.

Antiretrovirální léky, které oddalují propuknutí nemoci, při včasném užívání prodlužují život lidí s virem HIV a snižují riziko přenosu nákazy mezi partnery. Potvrdily to poslední klinické testy, uvedla WHO v prohlášení, jímž stanovila nové cíle pro boj s AIDS.

    Předchozí směrnice doporučovaly antiretrovirální léčbu (ART) 28 milionům pacientů, u nichž počet imunních buněk klesl pod určitou úroveň. Nyní WHO vyzývá, aby tyto léky brali i preventivně všichni lidé se “značným“ rizikem nakažení HIV, což neplatí jen o homosexuálních mužích provozujících sex.

    Nové instrukce jsou hlavním bodem plánu WHO zastavit šíření AIDS do roku 2030. “Každý člověk s HIV má právo na léčbu, která zachraňuje život. Nové směrnice jsou velmi důležitým krokem směrem k zajištění toho, aby všichni lidé žijící s HIV měli bezprostřední přístup k antiretrovirální léčbě,“ řekl šéf Programu OSN pro boj proti HIV a AIDS (UNAIDS) Michel Sidibé.

    “Podle odhadů UNAIDS může rozšíření ART na všechny lidi žijící s HIV a rozšíření možností prevence pomoci do roku 2030 zabránit 21 milionům úmrtí v souvislosti s AIDS a 28 milionům nových nakažení,“ dodal podle agentury Reuters Sidibé.

Reklama

    Organizace Lékaři bez hranic (MSF) plán WHO na “léčení všech“ uvítala. Věří, že se tak léčby dostane i HIV pozitivním v chudších zemích. MSF ale také varovala, že převést nová doporučení do praxe bude vyžadovat výrazné zvýšení finanční pomoci ze strany dárců a vlád.

    WHO odhaduje, že do roku 2020 budou chudší země potřebovat 18,4 miliardy dolarů (zhruba 445 miliard Kč) ročně na rozšířený boj proti HIV.

    Za 30 let svého šíření si AIDS (syndrom získaného selhání imunity) ve světě vyžádal kolem 40 milionů životů.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama