Reklama

Jak poznat fibrilaci síní?

Fibrilace síní patří mezi nejčastější druhy poruch srdečního rytmu. Během arytmie se srdeční síně rychle, nekoordinovaně a nepravidelně stahují, což se projeví nepravidelným tepem. V srdci tak může dojít ke vzniku sraženiny.

Pokud se uvolní, může směřovat krčními tepnami do mozku a ucpat některou z mozkových tepen. Následkem nedostatečného okysličování a vyživování postihne mozek cévní mozková příhoda. „Jestliže lékař zjistí fibrilaci síní a předepíše léky na snížení srážlivosti krve, měl by je pacient pravidelně užívat. Tyto léky při správné indikaci a dobré spolupráci pacienta výrazně snižují riziko vzniku cévní mozkové příhody,“ říká docent Táborský- přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc a Univerzity Palackého v Olomouci. 

Postup, jak poznat fibrilaci síní, je velmi jednoduchý. Stačí si sáhnout na radiální tepnu na zápěstí, kde si nahmatáte puls,“ vysvětluje docent Táborský. Pokud člověk cítí opakovaně nepravidelný tep, může se jednat o předstupeň fibrilace síní - tzv. extrasystoly či již běžící arytmii. Asi 60 % osob s fibrilací síní pociťuje bušení srdce, tlak na hrudi, dušnost. „Někteří lidé však tyto změny srdečního rytmu nemusí vnímat, a proto doporučuji u všech jedinců nad 65 let věku alespoň jednou ročně provedení EKG a komplexní vyšetření lékařem,“ dodává docent Táborský.

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama