Reklama

Lékař: Nechat si vyšetřit infekčnost klíštěte je zbytečné

S teplým počasím je tu opět i sezona klíšťat. Některé společnosti nabízejí vyšetření nakažlivosti klíštěte, které vyjde řádově asi na tisíc korun. Podle primáře českobudějovické nemocnice Václava Chmelíka je ale toto vyšetření zbytečné.

Přítomnost viru v klíštěti neznamená automaticky nákazu člověka. Záleží, v jak velké dávce se dostane do těla původce nemoci, řekl ČTK. Podle Chmelíka tyto údajně komerční aktivity nepodporuje ani výbor Společnosti infekčního lékařství. 

 

Lidé, kteří si vyšetření zaplatí a laboratoř jim potvrdí pozitivní nález jak na boreliózu, tak klíšťovou encefalitidu, spěchají za lékařem a dožadují se léčby marně. "Když lékař zjistí, že se pacientovi přisálo klíště infikované virem klíšťové encefalitidy, nemůže udělat nic," řekl Chmelík. 


Biotechnologická společnost, která vyšetření provádí, argumentuje, že většina infekčních chorob přenášených klíšťaty je údajně dobře léčitelná, pokud je léčba zahájena včas. 


Avšak proti klíšťové encefalitidě nelze zahájit léčbu, žádné virostatikum neexistuje. Z lidí, kteří byli prokazatelně infikováni virem klíšťové encefalitidy, onemocní jenom část. Podle terénní studie v jednom jihočeském městě z pěti lidí byli asi dva klinicky nemocní, uvedl Chmelík. 


Co se týká boreliózy, z těch, kteří byli infikováni lehčí formou klinického onemocnění a měli třeba červenou skvrnu na kůži, onemocní asi deset až dvacet procent, vysvětlil. Takovému pacientovi by lékař teoreticky mohl podat antibiotika, ale v drtivé většině případů by to asi bylo zbytečné, míní. 


Podle epidemiologických studií se vyskytuje v ohnicích nákazy v České republice například virus klíšťové encefalitidy v několika procentech, uvedl Chmelík. "Těmto laboratořím to vychází odlišně, vychází jim to o řády jinak. Tedy aspoň té jedné laboratoři, pokud vím," řekl. "Takže co z tohoto poznání? Člověk se akorát vyděsí, ale není to k ničemu dobré," soudí. 


Táňa Švrčková ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Rudolf Kramář (Čt, 11. 6. 2009 - 23:06)
Pan doktor Chmelík bude první kdo klíště do laboratoře pošle až ho kousne. Pane doktore cca 25% klíšťat infikovaných boreliozou přenese nákazu na pacienta. ucca 30% z nich se nazachytí 1. lehká forma onemocnění tzn. přechází do těžších stádií. Prevence má rozhodně smysl. Nejde jen o encefalitidu. Propagátor očkování spol. Baxter jste jistě dobrý ale na boreliozu očkování není co poradíte?
Rita (Čt, 11. 6. 2009 - 23:06)
Úvodu nerozumím, Dr. Chmelíka neznám, ale zajímalo by mě, jak zjistím, že mám boreliózu. Příznaky má každý jiné, někdo skoro žádné. Jak je drahé vyšetření krve? Může si ho člověk nechat udělat sám? A kde?
Návštěvník (Pá, 12. 6. 2009 - 00:06)
muž šel k obvodnímu Dr. vzal krev a pak léčil
Návštěvník (Pá, 12. 6. 2009 - 11:06)
doktor odebírá krev ,pouze,když jsou kožní příznaky borreliozy/zarudlý,nemizící flek/,jinak ne/alespoň u nás./Jenže, také jsem slyšela,že takto se borrelioza nemusí projevovat vždy.
Dr. Šejba (Čt, 13. 5. 2010 - 11:05)
Pan primář zcela bez skrupulí protěžuje očkování proti nemoci (kl. encefalitida), na kterou u nás ročně onemocní několik stovek, max. tisíc lidí. To znamená riziko pro 1 z 10 000 lidí! To znamená, že 9 999 lidí podstoupí drahou vakcinaci zbytečně. Navíc se nejedná o život ohrožující nemoc, umírají na ní převážně lidé přestárlí nebo se sníženou imunitou. Pan primář naproti tomu zcela bagatelizuje závažnost lymské boreliózy, na kterou onemocní až 5x více pacientů. Při zanedbání prvních příznaků, které se navíc nemusí projevit, borelióza přechází do závažných chronických stavů, které ve svém důsledku ohrožují život daleko více než klíšťová encefalitida a léčba těchto stavů je velice vleklá a nákladná. Fakt, že tento postoj pan primář zaujímá jen kvůli komerční podpoře výrobce vakcíny je alarmující a nedůstojný!!!
doktorský vrazi (Čt, 25. 11. 2010 - 08:11)
Vím,že to sem nepatří,ale lékaři nejsou lidi ale vrazi.19.11 jsem byl u své lékařky.Chtěla mě léčit 120/75/80 2x egilokem,1x ramiprilem.EKG také v pořádku.Něco jako syndrom bl.pl.jí není známo.Nakonec mně vnutila sklenici s vodou.Po hodině bolesti u srdce,hadrovej, jako když jsem byl léčenej prenessou.Léčím se argininem.Za 48 hodin 191/113.Zachráni jsem se česnekem.Bohužel hodnoty kr.tlaku a tepu se nevrátily na původní hodnoty.Doktorský svině,hajzlové ,vrazi.Důkazy jsou na stahuj ulož to rapidshare pod NWO
Aniette (So, 31. 8. 2013 - 22:08)
Zájem lidí o očkování proti klíšťové encefalitidě rok od roku stoupá. Dokazují to aktuální údaje VZP. Do poloviny prázdnin letos využilo možnosti získat příspěvek 750 korun na očkování proti této nákaze bezmála stejně klientů, jako loni za celý rok. Oproti roku 2010 stoupl zájem více než čtyřnásobně.

Za čtyři měsíce, kdy měli klienti VZP možnost o příspěvek požádat, jim pojišťovna vyplatila téměř 5,5 milionu korun.

Další informace najdete na www.komunita111.cz nebo www.trijednicky.cz
Elisabeth Pharmacon (Út, 12. 6. 2018 - 15:06)
Článek je zavádějící, opakovaně každý rok se nám potvrzuje, že je velmi užitečné testovat klíšťata na baktérie, zejména ta, která se léčí odlišnými antibiotiky. V současnosti, kdy se potvrzuje extrémní význam mikrobiomu u člověka je nutné omezovat antibiotika a pokud může lékař na zákaldě laboratorní zprávy použít cílenou léčbu ihned od začátku, nemusí docházet ke zbytečnému nadužívání ATB, zejména širokobakteriálních a nebo není nutné ATB užívat měsíce (což je typické u léčby boreliózy). Napadne-li člověka klíště, může si v lékárně zakoupit za pár korun odběrovou soupravu EliTest Tick, která klíště uchová pro pozdější analýzu a pokud se objeví potíže, může klíště poslat k analýze. Ukazuje se nám, že klíšťová encefalitida nepředstavuje velké riziko, vyskytuje se v klíšťatech velmi málo a navíc jak je pravdivě uvedeno v článku - nelze s ní nic zásadního dělat.
Reklama