Reklama

Liberecká nemocnice léčí chrápání

Chrápání, které je nejen nezdravé, ale někdy i děsí blízké postižených osob, bude vyšetřovat a léčit liberecká nemocnice. Otevřela novou spánkovou laboratoř, kde během jedné noci speciální přístroj odhalí charakter a příčiny chrápání a pacientům určí možnosti léčby.

"Dosud jsme museli pacienty odesílat na vyšetření do Prahy, nyní jsme jediné místo v severních Čechách, které se chrápáním zabývá," řekl ČTK primář ORL Alios Kafka.

Spánková laboratoř je v podstatě ložnice. Pacientovi, který se rozhodne v ní přespat, bude celou noc přístroj monitorovat tepovou frekvenci a dechové pauzy. "Mohou trvat až deset sekund. Nebezpečné jsou tím, že během nich klesá hladina kyslíku v krvi, což může zavinit infarkt nebo mozkovou cévní příhodu," vysvětlil Kafka. Chrápající lidí se podle něj budí vyčerpaní a objevují se u nich deprese.

Chrápání podle něj postihuje častěji muže, kuřáky, obézní a staré lidí. Pacienti většinou přicházejí na žádost rodinných příslušníků. Nejsou to jen partneři, ale nemocnice léčila i babičku, u níž se bály spát její vnučky, protože tvrdily, že v noci přichází do ložnice bubák. "Babička dlouho přemýšlela, než zjistila, že děti děsí její spánek," vzpomínají ošetřovatelé.

Přístroj na sledování spánku stál 250.000 korun. Za vyšetření zaplatí pacienti 650 korun a za případnou operaci, kterou pojišťovny nehradí, asi 11.000 korun.

Reklama

Ročně léčí v Liberci asi 30 lidí, které trápí chrápání. Nemocnice počítá, že nová laboratoř jich přivede podstatně více. V ČR je těchto laboratoří patnáct. Podle lékařských studií chrápe zhruba jedna třetina celé populace.

Liberecké oddělení ORL provede ročně asi 22.000 vyšetření. Jeho spádovou oblastí je celý Liberecký kraj a Šluknovský výběžek. Zabývá se i plastickými úpravami boltců a nosu.

Petra Laurinová - ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama