Reklama

Od chrápání pomůže mlaskání, míček na zádech či páska na nose

Podle odhadu lékařů chrápe 40 procent dospělých. Kvůli sdíleným ložnicím narušuje chrápání spánek až 80 procentům lidí. Někdy pomůže probrat narušitele nočního klidu mlaskáním, nebo mu všít na záda pyžama kapsičku s míčkem, aby se převalil a přestal chrápat. Někdy partnerovi nezbývá, než si dát do uší špunty. Může také připevnit tomu, kdo obtěžuje chrápáním, nosní pásku na strany nosu. Páska tahem rozevře nosní cesty, takže se spáči lépe dýchá a nechrápe.

Příčinou chrápání je nejčastěji snížená průchodnost nosu. Člověk dýchá ústy a chrápe. Nepříjemný zvuk způsobují vibrace měkkého patra.

"Prosté chrápání je společenským problémem, ale lékařská věda ví, že se často jedná o předstupeň obstrukčního syndromu spánkové apnoe, laicky řečeno opakované krátkodobé zástavy dýchání ve spánku," řekl ČTK Miloš Taudy z kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Motol.

Cesty k odstranění poruchy jsou od nejjednodušších, jako je změna polohy při spánku, až po nejsložitější, jako je operace či užívání malého ventilátoru při spaní. "Zevní nosní aplikátory, jako je nosní páska, mohou ovlivnit prosté chrápání. Zda pomohou u lehčích forem obstrukčního syndromu, je předmětem probíhající studie," uvedl lékař.

"Chrápání často znepříjemňuje partnerský život," doplnil psychiatr Jan Cimický z pražského Centra duševní pohody Modrá Laguna. V praxi je podle něj běžné, že do ordinace přijde nejen chrápající, ale i ten, kdo je chrápáním obtěžován. Medicína zná několik způsobů řešení - operace, prášky na spaní nebo nácvik správného dýchání. "Jsou i nemedicínská řešení, jako odluka od lůžka a v krajním případě rozchod," poznamenal Cimický.

Reklama

Jednoduchým testem si každý může zkusit, jak na tom je s průchodností nosu - palcem a ukazováčkem si uchopí tvář v oblasti lícní kosti a kůže se táhne směrem od nosu. Pokud se mu okamžitě začne lépe dýchat, pak si právě potvrdil, že otevření nosní chlopně mu zlepšilo dýchání nosem a pásky jsou pro něj vhodným řešením. Pokud se po tomto manévru nic nezmění, měl by navštívit lékaře. Jeho problém je složitější a potřebuje léčit.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Lída (St, 2. 10. 2013 - 14:10)
My doma vyzkoušeli taky všechno možný proti chrápání, ale nic nezabíralo! Pomohl až zmíněný Pssst ústní sprej. Používáme ho každý den.
Reklama