Reklama

Oteplení přináší riziko úpalu a úžehu

Oteplení, i když po dlouhé zimě vítané, může podle primářky Vilmy Benešové z Nemocnice Na Homolce znamenat pro řadu lidí zvýšené riziko zdravotních obtíží. Po chladných měsících roku jsou oslabeni a jejich organismus se hůře vyrovnává s náhlým náporem slunce a tepla. Hrozí jim úžeh z pobytu na přímém slunci nebo úpal z přehřátí, na ten jsou citliví zejména lidé s nízkým tlakem. Dalším rizikem je dehydratace.

Při pobytu na přímém slunci proto meteorologové doporučují používat ochranné krémy s vysokým faktorem, sluneční brýle a pokrývky hlavy. "Nejvíce ohroženi teplem jsou lidé s nemocemi srdce a cév a dýchacího ústrojí, s alergiemi a vysokým tlakem," řekla dnes Benešová novinářům. Citlivost na slunce mohou zvyšovat antibiotika, léky na alergie a psychiatrické léky, ale také umělá sladidla a antikoncepce.

    Úpal z přehřátí postihne člověka nejspíše ve městě v přeplněných dopravních prostředcích, kde je horko a dusno. Postižený má pocit obluzení, zmatenosti, mohou ho postihnout křeče a mdloby. První pomoc je uložit ho na chladné místo, otírat mu pokožku chladnou vodou, a pokud je při vědomí, podat mu nápoj, nikoli alkoholický, popsala Benešová. Jedinou prevencí úpalu je nosit vzdušný volný oděv, omývat se během dne chladnou vodou a dostatečně pít.

    Úžeh vzniká naopak při pobytu na přímém slunci, zejména s nekrytou hlavou. Pokožka zarudne, mohou se objevit puchýře, bolesti hlavy a zvracení. První pomoc a prevence je stejná jako při úpalu. Citlivější na úžeh jsou lidé se světlou pletí, děti a senioři. Benešová doporučila, aby se lidé nevystavovali mezi 11. a 14. hodinou slunci.

    Důležitý je podle ní i pitný režim, v létě funguje voda v lidském těle jako chladicí kapalina v motoru. Tělo je ze 70 procent tvořeno vodou, pro chod organismu je nezbytná. Člověk denně vyloučí potem až 600 mililitrů vody, močí 1,5 litru, na metabolické procesy v těle spotřebuje až 300 mililitrů, uvedla lékařka.

Reklama

    Celkově by člověk měl podle ní denně přijmout zhruba 2,5 litru tekutin, v extrémních vedrech či při sportu a fyzické námaze až čtyři litry. Nejvhodnější je čistá voda, doplněná minerálkami, ředěné džusy a také bylinkový a zelený čaj, pro děti i mléčné nápoje. Nevhodné jsou káva a silný černý čaj, protože organismus odvodňují, stejně jako nápoje s obsahem kofeinu.
    Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

Toňa (Čt, 22. 6. 2006 - 11:06)
Nemohli by lékaři už konečně přestat s tou propagací mléka. Lze celkem pochopit, že jim to zajišťuje trvale přísun nových pacientů, protože dle výzkumů, které zrovna nefinancuje mlékárenský průmysl, se mléko podílí tím či oním způsobem na osmi chorobách z desíti, ale proč to musejí odnášet už malé děti !!?
Dita (Čt, 22. 6. 2006 - 12:06)
To je pravda. Děti jsou pak pěkně zahleněné. Mléčné nápoje jsou zbytečností, ono stačí , že se maže chleba máslem či sýrem.
Trixi (Čt, 22. 6. 2006 - 13:06)
Co to má společnýho s úpalem?!
Reklama