Reklama

Uspořádání pracovní plochy u počítače je prevencí syndromu karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu vzniká především opakovaným zatížením ruky. Jako zdravotní problém se ve větší míře začal vyskytovat až s masivním nástupem počítačů.

Uspořádejte si pracovní plochu u počítače

Pravděpodobně trávíte hodně času u počítače, a proto byste měli přizpůsobit polohu židle i klávesnice svým potřebám. Při psaní na klávesnici by ruce měly být ohnuty v úhlu 90°, tak aby zápěstí byla rovnoběžná se zemí. Kolena by měla také svírat úhel 90°. Seďte zpříma a dávejte pozor, abyste se nehrbili v ramenou.

Klávesnici se snažte nastavit o něco níž, než držíte zápěstí, tak aby konce prstů dopadaly na klávesy snadno a zlehka.

Klávesy mačkejte jen zlehka, nesnažte se psát silou. Čím méně tlaku při psaní vyvíjíte, tím lépe.

Reklama

Používejte uživatelsky příjemné ergonomické výrobky. Obzvlášť důležitá je podpěrka zápěstí, která se dá koupit ve většině obchodů s kancelářskými potřebami.

Kupte si ergonomicky tvarovanou nebo půlenou klá-vesnici. Ergonomické klávesnice odpovídají přirozené poloze rukou při psaní, takže zápěstí nejsou namáhána a prsty dopadají na klávesy zlehka. (Stačí vyvinout mnohem menší tlak než u běžných typů klávesnic.) Některé ergonomicky tvarované klávesnice obsahují dvě sady kláves v jednom rámu s pohodlnými podpěrkami zápěstí. Půlené klávesnice se skládají ze dvou oddělených rámů, které lze nastavit v takovém úhlu, který vyhovuje poloze obou zápěstí.

Mezi další činnosti, které mohou syndrom způsobit, patří hra na klavír, zatloukání hřebíků nebo dojení krav. Syndrom karpálního tunelu trápívá například hudebníky, řemeslníky a ošetřovatele dobytka.

Zdroj: 1000 rad domácího lékaře, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Reklama

Komentáře

Reklama