Reklama

11 tipů na proměnu dětského pokojíčku

Není právě teď v zimě dobrý důvod zamyslet se nad tím, zda dětský pokojíček plní roli, kterou jsme od něj (my i děti) očekávali? Možná bude stačit něco upravit, přestěhovat, zkrátka proměnit k lepšímu. Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík přináší hned 11 praktických tipů pro inspiraci.

1. Dětské obrázky si zaslouží vystavit

Kupí se vám někde na stole obrázky, které děti přinesly ze školky a ze školy? Škoda. Každé dítě bude potěšené, když jeho obrázek uvidí co nejvíce očí. Můžete jim dát krásné barevné rámečky a umístit je na stěnu. „Nebo stačí umístit jen lanko či provázek a obrázky zavěsit kolíčky, jako když se věší prádlo k sušení. Velmi originální bývá také „pavučina“ z provázků vytvořená na stěně, která může sloužit k přikolíčkování dětských výtvorů,“ dává vyzkoušený tip Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

 

2. Nepodceňte výběr dětského koberce

Reklama

Koberec udělá jakýkoliv prostor útulnějším. Pokud si ale právě v pokojíčku bude vaše dítě hrát, buďte velmi opatrní na koberec se vzorem. Tak krásné jsou koberce s dráhou pro auta. Super nápad. Ale tak špatně se na takovém koberci skládají puzzle nebo hrají různé hry. A najít na takovém pestrém koberci figurky, to je opravdu svízel. Ideální je proto jednobarevný, na který (anebo vedle něj) můžete umístit druhý s dráhou pro auta. Nebo rovnou koberec s hracím plánkem na hru Člověče, nezlob se či se skákacím panákem.

 

3. Každý plyšák má svůj šuplík

„Víceméně se nedá najít shoda mezi názorem maminky a dítěte na to, jak by měl vypadat uklizený pokoj. Proto se mi osvědčilo zpřehlednit si a zjednodušit si situaci jak pro sebe, tak pro děti. Nejvíc se mi osvědčily jednotlivé šuplíky a boxy, kam se hračky uklidí tak, že se tam zkrátka nahází,“ říká Štěpánka Štrougalová, která je sama maminkou 4 dětí. Pokojíček tak bude vypadat uklizeně, a o to přeci jde. Ideální je nechat děti, aby si jednotlivé krabice samy označily vlastnoručně namalovanými obrázky nebo samolepkami. Mohou tak rozlišit jednotlivá „oddělení“ pro autíčka, plyšáky, lego, oblečky pro panenky...

 

4. Hra se světly

Každý věk dítěte má svá specifika. Malé děti rády usínají, když ještě není úplná tma. Osvědčeným tipem jsou světla na stěnách ve tvaru sluníčka, měsíčku, která mají velmi slabou intenzitu světla a dodávají pokojíčku poklidnou atmosféru. Dětem udělají radost i světýlka, která se rozsvítí a na stěnu a strop vrhají stíny ve tvaru hvězdiček či jiných hravých něžností. U starších dětí nezapomeňte na kvalitní lampičku, aby si mohly číst před spaním.

 

5. Knihovna nesmí chybět

Každý dětský pokojíček by měl mít určitě alespoň jednu poličku vymezenou pro knížky. Ty ovšem v žádném případě nepatří mezi hračky, které by se měly jen tak naházet do krabice. Naopak. Děti by měly umět knihu hezky založit do knihovny, aby se neponičila. S přechodem do školy se jim to navíc bude opravdu hodit.

 

6. Dopřejte dětem aspoň kousek tělocvičny

Pokud to jen trochu jde, nechte dítěti jeden koutek pokojíčku na skotačení. Dejte tam žíněnku, pár horolezeckých úchytů na stěnu, malý basketbalový koš a molitanový míč – uvidíte, kolik zábavy si dítě v tomto koutku vymyslí,“ přimlouvá se za děti Štěpánka Štrougalová. Nebo prý bude stačit i jen nakreslit na stěnu kruhy – dítě pak vydrží střílet míčem do vymezených kruhů či rovnou terčů opravdu dlouho. Malé děti ocení i malé molitanové schody, které se využívají v tělocvičnách.

 

7. Prostor pro schovávačku

Děti milují bunkry, stany, schovávačky. Nechte jim proto prostor pro jejich fantazii. Ve větším pokoji se dá umístit stan ve tvaru zámku pro princezny či rytíře, ale klidně postačí i dvě židle a přes ně přehozená deka. Děti si už pak své nitky tajných snů a představ upředou samy. Někdy stačí pro fantazii i baldachýn nad postelí.

 

8. Mít, na co kreslit a psát

Stěnu v dětském pokoji můžete klidně natřít tabulovou barvou, ale postačí i magnetická či korková nástěnka. Dobrou službu udělá i role papíru, která se dá přidělat na stěnu, kreslí se na zemi, roluje se tam a zpět, utrhává se, slepuje se…

 

9. Kam se všemi plyšáky? Do sítě!

Plyšoví kamarádi – ti zkrátka k dětskému světu patří. Kam s nimi? Pokud je dost místa v posteli, pak je to jasná volba, ale když už je jich příliš… Originální může být i zavěšení rybářské sítě ke stropu a plyšáky do ní naaranžovat. Anebo ušít kapsář a každému plyšákovi přidělit postýlku.

 

10. Zrcadlo by nemělo chybět

„Máte doma malou princeznu? Tak pak zrcadlo opravdu nesmí v pokojíčku scházet. Před ním se dá tančit, hrát divadlo, ale třeba se dá na něj i křídovými smývatelnými fixami kreslit. Máte doma teprve batole? Tak to umístěte zrcadlo hodně nízko. Malé dítě se bude do zrcadla křenit, smát, bude na něj vyplazovat jazyk… A bude ho to bavit hodně dlouho,“ dává další tip Štěpánka Štrougalová.

 

11. Kolik je hodin?

Velké a dobře čitelné hodiny se budou v pokojíčku dobře hodit, zvláště s příchodem školy. A vzhledem k tomu, že po ránu se každá minuta počítá, měly by být číslice opravdu dobře vidět. Možná bude nakonec nejlepší a nejspolehlivější velký digitální budík.

 

 „A nezapomeňte, že dítě má také právo na svůj názor. Zkuste si vymezit nějaký čas a návrh na změny v dětském pokojíku nakreslit. Když bude dítě do změn zapojeno, určitě bude výsledek zajímavější, a hlavně podle jeho představ. Ono přece samo nejlíp ví, po čem touží. Samozřejmě, budeme muset jeho názor malinko usměrňovat, ale už při společném plánování se hodně věcí dozvíte, a hlavně si užijete spoustu legrace,“ vzkazuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Zdroj: Baby Club Juklík

Reklama

Komentáře

Lenicka (So, 22. 1. 2022 - 18:01)
Ta tabule na stěně je fakt bomba! Asi je to teď moderní, protože jsem to viděla poprvé nedávno u mé kolegyně doma. My teď předěláváme pokojík synovi, ale ten je už na tabuli moc velký. Je mu 13, takže by si na ni asi stejně nekreslil... :D Jinak většinu vybavení jsme sehnali se slevou odsud: https://slevovykupon.net/.
Reklama