Reklama

Evropani se nechtějí vracet do kanceláří s pevnou pracovní dobou

Pouze 14 procent evropských zaměstnanců se chce vrátit do kanceláře s klasickou pracovní dobou, to je od devíti do pěti. Více než polovina z nich tvrdí, že díky práci z domova, která se rozmohla za pandemie, se stali efektivnějšími.

Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu mezi 14.000 Evropany, který nechala vypracovat společnost Samsung Electronics a poradenská firma The Future Laboratory.

Takzvaný hybridní model práce, tedy zčásti doma a zčásti z kanceláře, má ale i svá úskalí: více než čtvrtina respondentů má pocit, že pracuje neustále, popřípadě se práci věnují dlouho do noci.

Průzkum také ukázal, že 83 procent pracovníků hledá u svých zaměstnavatelů větší podporu, která by jim pomohla sladit pracovní a osobní život. Loni v Evropské unii obvykle z domova pracovalo asi 12 procent zaměstnaných lidí, zatímco před pandemií to bylo kolem pěti procent, vyplývá z údajů statistického úřadu Eurostat.

Dvě třetiny dotazovaných Evropanů k usnadnění hybridního způsobu práce provedly úpravy v domácnosti, anebo to plánují. Někteří z nich si například doma zařídili kancelářský prostor. Přestěhovat se rozhodlo 41 procent dotazovaných.

Reklama

V průzkumu největšího světového výrobce paměťových čipů a chytrých telefonů Samsung uvedlo 51 procent respondentů, že jim technologie pomáhá stanovit hranice, například mobilní budíky nebo aplikace pro správu času.

"Je pravděpodobné, že technologie vstoupí do sledování našeho duševního zdraví a štěstí, stejně jako do našeho fyzického zdraví. Chytrá zařízení se stanou našimi asistenty pro dobrou pohodu," řekl výkonný ředitel dánského Institutu pro výzkum štěstí Meik Wiking. Institut spolupracuje se Samsungem na výzkumu budoucnosti práce.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Pavel (Út, 28. 12. 2021 - 14:12)
Bacha, evropanů, co nic nedělají přibývá...
Milan Fikar (Út, 28. 12. 2021 - 22:12)
Dokut se duševní práce bude považovat za nic nedělání, bude čím dál větší problém z nespokojeností lidí. Fyzickou práci zastanou nejen stroje, ale i čím dál chytřejší automaty. A k vytvoření těchto automatů je zapotřebí nejen fyzická práce, ale i, a to především, práce duševní.
Než přemýšlet kde lidé pracují, by bylo vhodnější přemýšlet ,jak kterou práci a hlavně výrobky, zdanit. Už dlouho, v podstatě od dob Baťi, neplatí pro ceny zboží: "trh vše vyřeší".
I socialismus, jeho solidárnost, se také neosvědčila, hlavně v oblastí výchovy ne přizpůsobivých. Ti asi ještě po několik generací nebudou moci dělat z domu, i když doma by mohly dělat i něco jiného než "děti".
Lidé se nechovají jen tak: jak se říká: na zdař Bůh, ale jak mají uspokojeny jaké své potřeby. Svoje priority Čím snáze mají uspokojeny své potřeby, tím se okruh jejich potřeb zužuje. Nebo přesněji. Mají menší snahu si svoje potřeby uspokojit sami.
Neřešme kde kdo pracuje, to je věc vedoucího zodpovědného daného podniku, ale jaké jsou výsledky jeho práce. Výsledky jeho činnosti. Jakým způsobem kdo uspokojuje svoje životní potřeby. zda poctivou prací a je jedno zda duševní prací, nebo prací fyzickou. Jde především o poctivost práce.
Jde tedy o přerozdělování vytvořených prostředků. Tomuto přerozdělování se lidé učí od dob počátků společenské dělby práce. Nenaučilo se to lidstvo v dobách vlády církví, feudálů, kapitálu, ba ani sociálního přerozdělování. Nyní když si uvědomíme, že se lidé chovají, snaží se, podle toho jaké mají kdo neuspokojené potřeby, co považují za své priority a jak si je uspokojují, vyjít z těchto krizí úspěšně. Nejprve však musíme dát penězům jejich prvotní význam.
Mnoho směnný prostředek, nikoliv obchodní produkt. Mít finanční prostředky ke směně za práci, a nikoliv jako prostředek spekulantů
Kana (Út, 27. 12. 2022 - 13:12)
taky mám ve své pracovně podtácek na kávu. Ale určitě nesedím jako paní na tvrdé lavici, ale mám kvalitní kancelářskou židli
Reklama