Reklama

Fukary na listí jsou fatální pro hmyz a představují riziko pro veřejné zdraví

Německá vláda odrazuje občany od používání fukarů a vysavačů na listí, jelikož ničí hmyz, drobné živočichy, znečisťují životní prostředí a představují rizikový faktor pro veřejné zdraví.

V roce 2017 byla zveřejněna studie, ve které se uvádí, že počet létajícího hmyzu v 60 chráněných oblastích Německa poklesl za posledních 30 let o 75%. Podobné studie dokládají alarmující úbytek hmyzu po celém světě. 40% známých druhů hmyzu míří dle globální únorové studie k vyhynutí.

Mezi hlavní viníky úbytku hmyzu patří podle odborníků intenzivní zemědělství, destrukce přírodních stanovišť, ubývání biodiverzity rostlin a tím pádem potravy pro hmyz, klimatická změna a používání pro hmyz jedovatých pesticidů. Na úbytku biodiverzity rostlin a potravy pro hmyz se opět podílí pesticidy (herbicidy - přípravky na likvidaci plevelů) a nevhodný management o zelené plochy.

Fukary a vysavače na listí kromě hlukové zátěže znečišťují ovzduší, nasávají hmyz a drobné živočichy, které usmrcují, drtí vysátá semena rostlin a celkově vážně narušují biologii půdy.

Hluková zátěž z fukarů může dosáhnout i 90 -120 decibelů, což je hluk jako při startu helikoptéry.

Reklama

Víření prachu, bakterií, plísní a zvířecích exkrementů obsažených v půdě a listí představuje riziko pro zdraví lidí vyskytujících se v oblasti, kde se s fukary pracuje a zejména pak pro samotné pracovníky.

Hmyz je důležitý pro celý přírodní ekosystém, pro výživu dalších živočišných druhů včetně člověka. Na opylovačích je přímo či nepřímo závislá produkce většiny našich potravin.

Organizace Greenpeace jako hlavní opatření v boji za záchranu hmyzu navrhuje následující:

- Ochranu divokých stanovišť za účelem udržení zdraví opylovačů.

- Obnovu ekologického zemědělství.

- Eliminaci nejvíce škodlivých pesticiců.

Každý člověk může přispět k záchraně hmyzu podporou biodiverzity (rozmanitosti druhů) zejména divokých rostlin, koupí produktů z ekologických farem a zřeknutím se používání pesticidů, fukarů a vysavačů listí na svých zahradách.

Autor: MK

Zdroj: DailyMail

Reklama

Komentáře

Michal (Pá, 14. 10. 2022 - 14:10)
U nás nikdo fukary nemá, ale neustále i teď hlučí sekačky - lidi jimi sbírají listí. Nikde nesmí být ani lísteček - blázni.
Mirek (Pá, 14. 10. 2022 - 14:10)
A ty jsi fatalni magor k vuli takovim debilum jako jsi ty mame misto lesu jen holiny jeste par takovych vymastencu jako ty a skoncime zpet na stromech!!!No vypada to spis na nejake diry!!Vzdy kdyz pises takovou picovinu dej si studenou koupel!!!!
Michal (Pá, 14. 10. 2022 - 19:10)
Můžeš mi vysvětlit v čem jsem magor a jak můj komentář souvisí se vznikem holin či s tím , že skončíme na stromech (rozhodni se člověče, co vlastně chceš napsat).
Monika (Pá, 14. 10. 2022 - 18:10)
Miluji vůni spadaného listí a města zapadaná listím, ale znám to spíš z dětství či z ciziny Dnes se kochám hlavně fotkami na fb. U nás je též listí hned hrabáno, navíc lidi spíš sází tůje či jehličnany, aby z nich právě listí nebylo :(
Mirek (Pá, 14. 10. 2022 - 23:10)
nechas listi pod stromama a ty plisne co v tom buji to je pohoda co !!!A pak to je to vsude a az si zlomis ruku nebo haxnu na umrzlem listi nechal bych te tam chcipat kdyz to tak milujes!Ze uz nelitaji ani vosy nebo cmelaci toho jsi si patrne jeste nestihl vsimnout,ale ze je podzim to jsi snad poznal ne!!! A pokud ne zkus zajit do nektere MS tam ti 5lete dite vysvetli pojem BROUCKYADA. Snad se ti pak rozsviti pane ekolog
Michal (St, 19. 10. 2022 - 14:10)
Koukám, že si hodně vytočený. Nikde nepíši, že by se listí z chodníků či trávníku nemělo nikdy shrabat. Ale nemusí to být denně a za pomoci řvoucí sekačky. Jinak k tomu kůrovci a plísním- v listnatých lesích nikdo listí nesbírá a les nezplesnivý ani ho nenapadne kůrovec - obvzlášť, když napadá jehličnany, takže tvoje původní obava, že kvůli mně sežere kůrovec lesy, je hodně lichá. A tvou poznámku s vosami, čmeláky či broučkyádou fakt nechápu.Podzim je, ale u nás teda ještě nemrzne, takže bavit se o zmrzlém listí je taky mimo mísu.
Honza (Čt, 20. 10. 2022 - 14:10)
vypozoroval jsem, že je rozdíl mezi tím, co se děje s neshrabaným listím na horách a třeba v Praze. Zatímco tam, kde je hodně sněhových srážek, není na jaře po listí ani památky, tak v Praze je nutno minimálně z trvalkových záhonů na jaře nezetlelé listí shrabat, aby rostliny mohly růst. Když je málo srážek, tak listí do jara nezetleje. Jinak je ale listí skvělou ochranou před nebewzpečnými suhomrazy, které by květiny poškodily. I mladé či choulostivější stromky je dobré zaházet listím, ale nezapomenout na jaře včas odhrabat.
Klára (Čt, 20. 10. 2022 - 15:10)
Presne tohle mam v planu - zahrabat stromky do listi. Jiz pred 2 lety jsem koupila na zahradu tomel a fikovnik. Vzdy mi pres zimu vymrznou, ale v pulce leta znovu obrazi a tak mam stale male sazenice.
Reklama