Reklama

Jak si provonět celý dům či byt? S rozmyslem.

Časté používání nekvalitních aromatických produktů může totiž škodit zdraví. Dostupné vědecké analýzy stále prokazují, že se spolu s vůní ve sprejích uvolňuje do vzduchu také koktejl chemických látek. Proto je třeba věnovat pozornost nejen deklarované vůni na obalu, ale také složení výrobku.

Běžně dostupné spektrum aromatických produktů zahrnuje vonné svíčky a tyčinky, spreje a rozprašovače, elektrické a přenosné osvěžovače, aromalampy a difuzéry.

Které jsou však bezpečné a jaká jsou jejich případná rizika?

Časté používání vonných svíček v nevětraném prostoru může představovat zvýšené riziko astmatu, ale i rakoviny plic. V žádném případě by jejich knot neměl kouřit.
Většina vonných tyčinek není určena pro použití v uzavřených místnostech. Setkáváme se i s názory, že ze zdravotního hlediska vdechování kouře z tyčinek působí úplně stejně jako vdechování kouře z cigaret.

Gelové přenosné osvěžovače nepoužívejte v nevětraných prostorách. Hrozí riziko vzniku alergické reakce.

Reklama

Běžně dostupný sprejový osvěžovač vzduchu do něj spolu s rychle vyprchávající vůní uvolňuje také škodlivé látky jako benzen, toluen, xyleny a styren.

V porovnání aromatických produktů vychází nejlépe výrobky s čistými esenciálními oleji.

Pozor, ne všechny oleje do aromalamp jsou přírodního původu! Vonné směsi v lahvičkách dostupných téměř na každém rohu častěji obsahují aromata syntetická. Většina aromalamp je navíc nízká, voda se v nich vaří a vonná látka se rychle spálí.

Jak zní doporučení odborníků, když se člověk chce vyvarovat přílišných dávek škodlivých látek?
Kupovat kvalitní výrobky, zjišťovat, jaké složení mají věci, kterými si vybavujeme domov.
Pro domácí využití jsou ideální tekuté vůně s rozprašovačem. Tyto difuzéry s čistými esenciálními oleji mohou obsahovat také molekuly pohlcujícími zápach.
Vůně s esenciálními oleji jsou zdravotně nezávadné, jsou šetrné k životnímu prostředí, jsou navíc vysoce koncentrované, takže přinášejí radost po dlouhou dobu. „Jsou vhodné nejen k provonění ovzduší, ale také textilních materiálů - koberců, pohovek, závěsů a dalších. Tyto bytové vůně se stejně jako klasické parfémy v textilu udrží déle než ve vzduchu, čímž docílíte dlouhodobého účinku,“ uvádí Michaela Krištofová Hanusová, manažerka rozvoje ze společnosti LORIKA CZ, která se se svým produktem Voňavé logo zabývá vůněmi.

Reklama

Komentáře

Mansie (Po, 5. 6. 2017 - 10:06)
v rpvni rade uplne zapomente na prumyslove vyrabene osvezovace -- vsechny brise a podobne jedy prestante kupovat. na blogu mame podrobny clanek o rizicich a negativnich dopadech techhle jedu a vhodne prirodni nahrady /hlavne drevo a vonne silice/ --- http://www.detoxikujeme.cz/osvezovace-vzduchu/
Reklama