Jak si rozvrhnout velký vánoční úklid

Rozhodnete-li se patřit mezi lidi, co se v období Adventu pouští do velkého úklidu, tak snad vám přijdou vhod naše rady, jak postupovat krok za krokem.  Důležité je vyčlenit si na úklid dostatek  času. V případě menších bytů vám bude stačit jeden den, na rodinné domy si však vyhraďte celý víkend. Poté je jen na vás, rozhodnete-li se postupovat od místnosti k místnosti nebo podle jednotlivých úkonů. V každém případě byste měli vždy končit koupelnou a toaletou, která je využívána k mytí věcí a vylívání špinavé vody. Též se snažte co nejvíce využívat k úklidu přírodních prostředků místo často škodlivé chemie.

Stěny a stropy

V každé místnosti nejprve omeťte pavučiny, vyčistěte omyvatelné tapety a nezapomeňte otřít i rámy obrazů a fotografií, prostor nad konzolemi, prach na elektrických zásuvkách a prostor za topením. Máte-li doma ještě pozůstatky barvy z posledního malování, přetřete šmouhy a jiné nečistoty.

Okna, dveře a balkon

Následně se pusťte do oken, dveří a balkonů. U oken začínejte parapetem a rámy a poté pokračujte samotnou výplní oken. Ať už zvolíte přípravek ve spreji nebo saponát, který se ředí vodou, pamatujte, že k mytí oken je vždy zapotřební čistý a chlupy nepouštějící hadřík nebo papírové utěrky. Když už bude v tom, můžete zároveň vymyslet nějakou vánoční dekoraci do truhlíků za okny. U dveří nezapomeňte na rámy a pokud vás již nějakou dobu rozčiluje jejich vrzání, rovnou je namažte. Na balkoně se poté zbavte všeho nepotřebného a otřete i šňůru na prádlo. Taktéž se porozhlédněte po zdi kolem balkonu, zda na ní nejsou pavučiny, a omeťte je.

Čisté poličky, sedačky a postele

Poté pokračujte všemi skříňkami, a to i těmi kuchyňskými. Abyste mohli řádně utřít prach a zbavit se veškeré mastnoty, vyndejte vše z poliček ven. Při té příležitosti můžete zároveň vytřídit věci nepotřebné včetně oblečení, nepoužívaného nádobí, starých nabíječek apod. U sedacích souprav a postelí nezapomeňte na úložný prostor, který vysajte a věci v něm uložené přerovnejte. Matrace vysajte z obou stran, máte-li na nich navíc rozepínací kryt, dejte ho vyprat společně s povlečením a přehozy.  Od prachu otřete i rámy postelí a co se týče pokrývek a polštářů, buď je vyperte nebo je dejte do čistírny.

Elektrospotřebiče

Zapomenout byste neměli ani na nejrůznější elektrospotřebiče, a to včetně těch kuchyňských. Pozornost věnujte i lednici a mrazáku, které nejprve rozmrazte a následně vyčistěte octovou vodu. Vyhoďte veškeré prošlé potraviny a z mrazáku se zbavte věcí, které tam jsou již od minulých Vánoc. Čas si udělejte i na digestoř, odvápněte kávovar a zbavte se vodního kamene v rychlovarné konvici. Stačí v ní akorát uvařit vodu s octem a bude se lesknout jako nová.

Podlahy a koberce

V každé místnosti odsuňte veškeré kusy nábytku a vysajte a vytřete i za nimi. Celoplošné koberce můžete vyčistit profesionálním tepovačem, které je dokonale zbaví prachu a oživí barvy. U koberců kusových zkontrolujte v jakém jsou stavu a pokud se vám zdají mdlé nebo mají roztřepené kraje, poohlídněte se po novém.  Ostatní podlahové krytiny poté ošetřete přípravky na ně určenými a nezapomeňte otřít i podlahové lišty.

Koupelna a toaleta

V koupelně poté otřete poličky, vytřiďte nepoužívanou kosmetiku a věnujte pozornost i odpadu v umyvadle a ve sprchovém koutu. Se zašlými spárami si poradí speciální čističe dostupné v drogeriích nebo kypřící prášek či jedlá soda. Jedná se však o práci, která si žádá spoustu trpělivosti, a tak není od věci zkusit si od známých zapůjčit parní čistič, který by si s touto lapálií měl hravě poradit. Nezapomeňte také vyčistit prostor za pračkou a pračku samotnou. Na trhu jsou dostupné speciální přípravky, které se přidají do bubnu pračky a následně se spustí prací program.  

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  No tak takový bleskový "velký úklid" je na totální kolaps chudiny ženské. Toto všecko by dalo bez újmy a v klidu snad stihnout postupně v průběhu 3-4 týdnů! Ta mladá žena snad musí chodit do zaměstnání, nakoupit, chystat jídlo, vyprat, vyžehlit, průběžně uklízet, věnovat se dětem a také si odpočinout, aby to v klidu zvládala. Někdo do toho může onemocnět, přijít zdržující návštěva, měsíční ženská indispozice...A nedejbože mít náročné povolání natož ještě nějaké koníčky. Před vánoci (hlavně) nás ženy čeká organizování výzdoby, pečení, přípravy dárků a spousta jiných věcí, ne takové obrovské GRUNOTVÁNÍ, dokonce se zamýšlením se, co z oblečení a jiných věcí ve skříních vyhodit a další aktivity, na které je čas předvánoční rozhodně nejméně vhodný. Ta bezstarostná blbka při úklidu z nadbytku energie rozjařeně ještě hopsající ( na obrázku) si zřejmě místo úklidu jen něčeho šňupla. Pokud člověk není vyložené čuně, tak přece nemusí ometat stěny ani pavučiny až před vánoci (nehledě k tomu -kde by se ve městech našel v bytě pavouk?), nábytek, dveře,rámy i okenní může umýt už v listopadu a v předvánoční dobu jen přeleštit všechna skla. Místo kupování hotového cukroví se taková hopsalka může s dětmi nadšeně pustit do vlastního pečení, a když je hotovo, vylepšit podlahy, protože děti, co si budeme povídat, i sebelepší organizaci a opatrnosti...Nakonec vyluxovat, vyčistit koberce, po večerech tajně balit dárky a už myslet taky na sebe, uf, zmírnit tempo, zklidnit a těšit se, protože atmosféru domova má dělat přece MÁMA. Na probírání a vyřazování něčeho ze skříní je určitě nejméně vhodný předvánoční čas, kdy myšlenky jsou (nebo by měly být) jiné a někde úplně jinde. Pořádek by se měl udržovat průběžně, pak stačí vygruntovat 2x za rok, včetně vnitřku všech skříní, poliček, balkonu, "pavučin" i vyřazování věcí. Článek jistě psal mužský nebo zoufale moderní děva, co o domácnosti ještě nemá sebemenší tušení, ba ani zájem o podobné věci, děva povrchní, z domova nepřipravená, prostě nejchytřejší "radilka", jakých je na internetu plno. No, když jim někdo dává ten prostor a možnost si takto vydělávat...

  Lis 29, 2019
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Na obrázku je sice žena, ale ve článku píšou "byste měli" s měkkým i, takže asi myslí, že se na úklidu podílí celá rodina. Já ještě děcka nemám, ale s přítelem větší úklid před Vánocemi děláme již v listopadu. Energii do toho dáváme tak půl na půl, takže pohoda. Máme malý byt.

  Lis 29, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama