Jak vybrat ten správný koberec do dětského pokoje?

Zařizujete dětský pokoj nebo uvažujete o výměně koberce, jen si nevíte rady, jakou zvolit velikost, materiál či model vzhledem k jeho choulostivým uživatelům? Správný výběr koberce se liší podle místnosti, kde bude položen, funkce, jakou má plnit, a co od něj očekáváme. Jinak bude vypadat koberec, který je určen do dětského pokoje, jinak ten, který si umístíme do ložnice. Čím se řídit při výběru koberce pro naše nejmenší?

Není to tak dávno, kdy starostliví rodiče v zájmu zdraví svých děti odstraňovali koberce v dětských pokojích a nahrazovali je snadno udržovatelnou laminátovou či vinylovou podlahou. Hlavním důvodem byla obava, že koberce jsou lapačem prachu a mohou u citlivých dětí způsobovat alergie. To už dnes dávno neplatí a koberec do dětského pokoje doporučují i odborníci. Na trhu jsou dnes dostupné kobercové textilie z moderních syntetických materiálů s výbornými antistatickými vlastnostmi, které prach nejenže nepřitahují, ale dokonce odpuzují. Podlahové krytiny jsou oproti tomu velmi praktické co se týče úklidu, ale zase nenabízí mnoho pohodlí. Děti často běhají po pokoji bosy a tráví spoustu času hraním na zemi - na rozdíl od jiného nábytku a doplňků se koberec stává přímou součástí her. Pocit pohodlí při kontaktu bosé nohy s měkkým a hřejivým kobercem je pro dětskou nožku k nezaplacení.

Jsou tu i další výhody mluvící ve prospěch koberců - tlumí hluk, zlepšují akustiku v místnosti a chrání dítě od chladu. V neposlední řadě jsou pestré motivy a barvy vhodným podnětem pro rozvíjení fantazie. Motivy zvířátek, pohádkových postaviček, určitých prostředí anebo rovnou celé výjevy - koberce mohou mít i didaktickou funkci a učit děti rozpoznávat barvy a tvary, číslice a písmena. Barvy také dokážou působit psychologicky. Vhodnou barevnou skladbou tak můžete podpořit či naopak utlumit dětský temperament.

Jaký zvolit materiál a typ?

Vzhledem k tomu, že koberec v dětském pokoji je vždy velmi vytěžovaný, měl by být ze snadno udržovatelného materiálu. Nejkvalitnějším materiálem pro koberce je vlna, vyznačující se dlouhou životností a vysokou odolností. Avšak vlněné koberce jsou velmi drahé a vzhledem k tomu, že je nepořizujeme na desítky let, se příliš nevyplatí. Větší uplatnění najdou koberce ze syntetických materiálů jako akryl či polyamid. Jsou cenově příznivé, odolné vůči zašpinění, mají výborné antistatické vlastnosti a snesou větší zátěž. „Jedno z důležitých kritérií vedle materiálu je také délka vlasu koberce. U dětských koberců má přednost husté, krátké vlákno. Je to proto, že prach a špína se nemá šanci dostat hluboko dovnitř, odkud by ji nevytáhl ani sebelepší vysavač,“ vysvětluje Renáta Stuchlíková, odbornice z Koberce Trend. „Co se týče samotné konstrukce vlasu, komfortnější je střižený vlas než kobercová smyčka. Ta se ale lépe udržuje a velmi se hodí do zatěžovaných místností, kterou dětský pokoj bezpochyby je,“ dodává Stuchlíková.

Je důležité brát v potaz také věk dítěte. Pokud nepořizujete koberec pro ty nejmenší, kteří si budou na koberci hrát se svými hračkami, je možné porozhlédnout se po koberci, který slouží spíše jako bytový doplněk či dekorace do pokoje. Když se budete procházet prodejnou s koberci, narazíte na široký výběr, pestrou barevnou škálu a značně odlišné ceny. Zorientovat se ve stávající nabídce chvilku trvá, proto využijte možnost podrobně se vyptat vyškolených profesionálů a zkonzultovat s nimi vaše potřeby i představy. 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele LenkaC
  LenkaC (anonym)

  Neřekla bych, že výběr koberce je nějaká alchymie. Já jsem hodně dávala důraz na příjemný materiál, barvu a motiv, prostě se mi musel líbit. Nakonec jsem sehnala tento - https://www.hezkydetskynabytek.cz/detsky-nabytek/doplnky/koberec-story-133x190-cm.html , líbí se mi motiv sovičky a pokojíček má syn laděný do zelenkavé barvy, takže se mu tam krásně hodí i barevně. Materiál je velmi příjemný, často si na koberečku hraje, tak snad se mu líbí :)

  Led 29, 2018
 • Obrázek uživatele no
  no (anonym)

  My jsme všechny koberce nahradili podlahou, která se dá dobře udržovat a nezdržují se tam různí paraziti, kteří hlavně dětem škodí. Už nikdy do bytu koberec!

  Led 29, 2018
 • Obrázek uživatele ano
  ano (anonym)

  Roztoči to roztočí v každém koberci a hlavně v dětském pokoji. Je-li doma ještě nějaké zvířátko, je dítě ohroženo!

  Led 29, 2018
 • Obrázek uživatele Obecně Oblíbený Omyl
  Obecně Oblíbený Omyl (anonym)

  My jsme všechny koberce...Polétavý prach se v koberci usadí a nevíří se v místnosti. Z tohoto hlediska je tvrdá podlaha pro alergiky mnohem škodlivější.

  Led 29, 2018
 • Obrázek uživatele :-))
  :-)) (anonym)

  Polétavý prach se v koberci...Dokud se po něm nechodí, nebo si na něm nehrají děti. Pak jej dýchají. A když se v něm vyválí pes nebo kočka, mají to obohaceno o zvířecí chlupy, či pach.

  Led 29, 2018
 • Obrázek uživatele Ignác
  Ignác (anonym)

  Hlavně bych dval pozor, aby si děti neodřely kolena, až zahájí sexuální život. Kdo má s nima chodit potom k doktorovi a vysvětlovat mu to?

  Led 29, 2018
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Chtěla bych se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenosti s magnetickou barvou do dětského pokoje?

  Led 16, 2020
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Já jsem ji nechala dát na jednu část zdi, aby nemusela mít dcerka v pokoji tabulku, která by byla nepraktická. Magnetky na stěně opravdu pěkně drží.

  Led 18, 2020
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  A nevíte co to přesně obsahuje? jako kousky železa? je to na tom nějak vidět?

  Led 20, 2020
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Podívejte se na stránky svk-barvy .cz, kde můžete magnetickou barvu koupit, neobsahuje kousky železa, ale železné pigmenty, díky kterým na stěně barva drží.

  Led 23, 2020
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  Tak my jsme holkám pořídili kreslící koberec a je super. Holky se u něj parádně zabaví!

  Feb 20, 2021
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  Můžeš mi napsat o tom kreslícím koberci více? A ještě se zeptám dá se i vyprat?

  Feb 22, 2021
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  Dám ti sem rovnou odkaz https://www.mujkoberec.cz/2122-vybarvovaci-kreslici-koberce, mají více druhů. Vyprat se dá a můžeš ho používat opakovaně :-D, což mi přijde fajn.

  Feb 27, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama