Reklama

Každé místo má svou energii

Často skloňovaný pojem feng shui nedovede obsáhnout celou problematiku energie bydlení. Zdrojem energie je totiž i lokalita, ve které pobýváme.

Existují hladiny zemské energie, které jsou pro člověka obecně prospěšné, jiné, příliš slabé, jsou jednou z příčin špatné kondice, nízkého výkonu a ztráty radosti ze života,“ uvádí PhDr. Jan Jílek, který se ve své psychologické praxi desítky let věnuje tématu seberealizace a práce s energií. 

Energie Země vyzařuje na různých místech nestejně intenzivně. I sousedící lokality se často liší v tom, kolik energie nám předávají. Jak dobře se cítíme a kolik máme energie, ovlivňuje místo, kde se nacházíme. „V životě se setkáme se zdánlivě nepochopitelnými příčinami, proč se nám nedaří práce, proč vázne rodinný život,“ líčí psycholog Jan Jílek. 

Pobyt v místě s nízkou energií může být příčinou. „Zhoršuje se zdraví a nálada, jsme unavení, nevidíme před sebou perspektivu,“ vysvětluje Jílek. „K rovnováze organismu přispívá životospráva, optimální poměr samoty a společnosti, stimulace smyslů, rozumu i intuice, ale i prostředí našeho rodinného a pracovního života,“ říká Jan Jílek. Přestěhování do místa s vysokou energií pak může být impulsem, jak v životě nastartovat změny. 

Právě množství energie, kterou do organismu bezděčně „nasáváme“ z okolí, může ovlivňovat naši realizaci v rodinném i pracovním životě. „Mimořádně vysoká energie podporuje tvořivou práci ve výzkumu, v umění i duchovní práci. Je optimální pro studium,“ prozrazuje psycholog Jan Jílek. 

Reklama

Zajímavostí je, že v oblastech se silným vyzařováním energie se nalézají prestižní světové univerzity a výjimečné stavby jako hrady a zámky, kláštery, kostely a svatyně. V obecné rovině nás místa s vysokou energií „nabíjejí“, zvyšují náladu, sebevědomí, podporují nás v práci. 

Záleží i na charakteru činností, kterou v místě provozujeme. „V praxi je vhodné posoudit, jak je dané místo vhodné pro konkrétního člověka v jeho konkrétní životní situaci,“ upozorňuje Jílek. Zatímco tvořiví lidé dobře využijí místo s vyšší energií, při rutinní činnosti může být optimální nižší energetická hladina. 

Energie místa je vedle feng shui novým pojmem v přístupu k bydlení a prostoru, který nás obklopuje. „Feng shui se zabývá maximálním využitím dostupné energie. Čím vyšší je její hladina v bytě nebo v kanceláři, tím lepší výsledky feng shui přináší. Kde však není energie, nepomůže ani feng shui,“ popisuje Jan Jílek. Podle Jílka je proto důležité žít a pracovat v místech, která mají dostatek energie, a podle toho vybírat lokality pro bydlení nebo práci. „Energii v daném místě lze navíc díky určitým technikám, které se za pomoci odborníka můžete naučit, efektivněji využívat, a tím organismus udržovat v optimální kondici,“ zakončuje psycholog Jan Jílek.

 

Reklama

Komentáře

Reklama