Reklama

Kvalita pitné vody přímé spotřeby

Je v silách (nejen českého) vodárenství docílit vysoké kvality stále dražší pitné vody podle stále přísnějších standardů?? A dopravit ji na místo spotřeby bez úhony na kvalitě, aby se jen nepatrná část z ní skutečně "vypila"??

Na přímý dotaz u Vaší vodárenské společnosti budete nepochybně ubezpečeni, že ano, že Vaše voda vyhovuje současnému platnému závaznému standardu. Odkud se tedy berou čísla z oficiálních statistik o špatné kvalitě pitné vody? A jaká bude nepřikrášlená skutečnost po převzetí přísnějšího předpisu EU?

Lidové noviny (26. 11. 1999, str. 17) zveřejnily zprávu, že bude nutno vynaložit 100 - 120 miliard Kč na to, aby se české vodárny dostaly na technologickou úroveň obvyklou v EU. A že cílová cena vodného + stočného je odhadována na více než 140 Kč za m3. Že by další novinářská kachna nesvědomitých novinářů honících se za senzacemi?

Lze ale z vypouštění novinářských kachen podezírat vodárenské odborníky publikující v odborném vodárenském tisku? Autor z MZ ČR (časopis SOVAK č. 2/00) referuje o nutnosti znovuvzkříšení výzkumné a vývojové základny vodovodů a kanalizací, rozprášené počátkem devadesátých let.... "jestliže nechceme být jen odbytištěm technologií a výrobků pro zahraniční firmy."

Jiní vodárenští odborníci naléhavě upozorňují na často nevyhovující kvalitu pitné vody na zdrojích a především na vodárenských sítích. Podle nich bylo v roce 1998 trvale, či občasně nacházeno na sítích překračování kvalitativních limitů normy pro pitnou vodu na značném počtu vodárenských lokalit: u obsahu železa na 68 %, koliformních bakterií na 56 %, pH na 20 %, obsahu dusitanů na 15 %, CHSK - Mn na 13 % lokalit atd... (SOVAK č. 3/00).

Reklama

Pro splachování WC jsou tyto aktuální údaje nezajímavé. Pro lidskou potřebu oněch necelých 2 % pitné vody přímé spotřeby jsou tyto údaje zarážející. Žádná ze statistik přitom neudává věrohodné údaje o pachových a chuťových vlastnostech vodovodní vody. Určení pachu a chutí je požadováno v čl. 27 a 32 normy pro pitnou vodu. Až na výjimky se ale předepsaným - ani jiným - způsobem v kontrolních laboratořích neprovádí. Přitom právě smyslové hodnocení kvality vody je pro zákazníka rozhodující. Pachem či chutí se navíc prozrazují některé kontaminanty vážně ohrožující lidské zdraví.

Přesvědčení či tušení o nedokonalé kvalitě pitné vody z veřejných vodárenských sítí a ze studní přivádí stále více spotřebitelů k přechodu na požívání pitné vody, upravené v domácnostech vodními filtry nebo na balenou vodu.

Rady k zapamatování:
? rada první:
Přechod na filtrovanou nebo na balenou vodu má smysl pouze tehdy, jestliže takto bude pořizována všechna (alespoň skoro všechna) voda, ze které připravujete nápoje a jídlo.
? rada druhá:
Naučte se rozlišovat dobré vodní filtry a dobré balené vody od špatných.
? rada třetí:
Soustavné nahrazování pitné vody minerálkami nebo naopak vodou, upravovanou tzv. reversní osmózou či vodou destilovanou, povede k poruchám Vašeho zdraví. V prvém případě pro nadměrný příjem minerálních solí, v druhém případě pro jejich naprostou absenci.

Autor: Ing. Václav Michek
Autor je vodárenský technolog, zakládající člen Československé asociace vodárenských expertů a pracuje ve firmě Aqua Aurea.

Reklama

Komentáře

krupickova.len… (Pá, 26. 1. 2007 - 11:01)
Můžete, prosím, aktualizovat články o jakosti vody a předpisy související? Už je rok 2007 a kvalita vodárenské i balené vody se mění. Děkuji za pravdivé informace.
Návštěvník (Čt, 4. 9. 2008 - 15:09)
Můžete, prosím, zhodnotit tyto údaje rozboru vody z vodovodního řádu:

chlor volný - 0,1 mg/l
dusičnany -15,0 mg/l
dusitan - 0 mg/l
tvrdost - 0,7 mmol
železo - 0,05 mg/l
konduktivita -18,0 mS/m
reakce vody - 7,2 Ph
chloridy -14,18 mg/l

hlavně pokud jde o tvrdost vody, která je hodně pod limitem, díky magnetickému filtru, který nám sice šetří domácí spotřebiče, ale jestli to tím pádem neodnášejí naše cévy.
děkuji za odpověď, radi bychom úplně odstranili nákup vody balené.
Radka Marečková
jirijglnovak (Čt, 15. 1. 2009 - 08:01)
pro R. Marečkovou:chlor volný celkem nevadí, stačí převařit.Horší, že Cl(zn.pro vhlor) je zde i vázaný-chlornany chlorečnany chloristany- byť ve stopovém množství, ale tyto 3 látky jsou karcinogeny, navíc se běžným rozborem nezjišťují.Dusičnany -norma dovoluje 50mg/l, jejich nebezpečí spočívá v tom, že lidské tělo část z nich může přeměnit na dusitany, což jsou opět rakovinotvorné látky. Tvrdost respektive měkkost zase až tolik nevadí. Železo je pod limitem.Konduktivita (max.125mS/m)v pořádku, Ph též,chloridy(norma max.100mg/l)též v pořádku, ale obecně platí,že čím míň,tím líp.jirijglnovak-o vodu se trochu zajímám.
Taffey (Pá, 17. 4. 2009 - 10:04)
Tak to je odpověď jako od chytré horákyně. Fakt. Mít já takovou vodu a dát na řeči kdejakého amatéra o rakovinotvorných látkách, šel bych se zastřelit. Docela bych si tipl na to, že jste díler s balenou vodou.
Petr (Pá, 17. 4. 2009 - 12:04)
Pro jirijglnovak: Kde by se v pitné vodě vzaly chlorečnany a chloristany? To by na tu vodu musel někdo působit velmi silnými oxidačními činidly nebo za horka elektrolýzou. A i pak by chloristan draselný vypadl z roztoku ve formě sraženiny, protože je nerozpustný.
Návštěvník (St, 27. 5. 2009 - 19:05)
Balene vody nejsou kvalitni,akorat tahaj z lidi penize,nejlepsi je voda z vodovodu,jsem vyucena v oboru a v takovych podminkach jakych by se mela voda skladovat,se u nas neskladuje a hodnoty namerene vody co davaji na etiketu,plati 12hodin po naplneni a to tezko nekdo z vas koupi.Takze baleny vody nebrat.
jirijglnovak (Ne, 14. 6. 2009 - 07:06)
Pro p. Petra: Železo je též ve vodě nerozpustné a též se ve vodě nachází ve formě mikročástic oxidů železa, které jsou též ve vodě nerozpustné.
Pro Taffey: Můžete se jít s klidným svědomím zastřelit. Nebo si prostudujte ČSN pro pitnou vodu a zjistěte, které látky jsou karcinogeny a kolik jich norma připouští. K tomu vám doplním větu stařečka pagáče: "Hochu v životě to máš tak: Troška ke trošce a ožereš se i z koštování!" A co myslíte? Může toto platit i o příměsích v pitné vodě? Byť jsou ve stopovém množství?
Marcela (Ne, 14. 6. 2009 - 09:06)
Kvalita pitné vody u zdroje ano,než se dostane do domácností je znečištěná, kontaminovaná(stav potrubí),balená voda,není zaručená kvalita(skladování atd.),stojany?,to bylo to poslední(výměna barelů jednou měsíčně,voda měla pachuť).Nyní mám víc než filtr.e-Spring,který upravuje vodu na 99.99% a zachovává minerály,mohu doporučit.
jirijglnovak (Ne, 14. 6. 2009 - 14:06)
Ještě pro p. Petra: A ve vodě nejsou silná oxidační činida? A co dusičnany? (Dřívějším názvoslovím ledky.)Mám vám k tomu něco doplnit? Třeba to, že v ČR už prakticky neexistuje zdroj pitné vody, který by nebyl dusičnany kontaminován. Zároveň netvrdím, že ze všech dusičnanů se ve vodě stanou chlorečnany. To by byl holý nesmysl. Nicméně u části z nich to možné je. A pokud vím, tak chlorečnany se běžným rozborem nezjišťují. Jen speciálním, který stojí okolo 6000-,Kč.
Petr (Po, 15. 6. 2009 - 06:06)
Chlorečnany se v pitné vodě nezjišťují, protože tam nejsou. Snad by mohly být v nějakých průmyslových odpadních vodách. Dusičnany jsou mnohem slabší oxidační činidlo než chlorečnany, takže jejich působením chlorečnany vzniknout nemohou.
Lenny (Út, 30. 1. 2018 - 17:01)
My raději koupili fitr Berkey. Je kvalitní a opravdu účinný.
antireklamka (Út, 30. 1. 2018 - 17:01)
Jistě
Lenny (Út, 30. 1. 2018 - 21:01)
JistěPokud reagujete na mne, tak nechápu. Rozhodovali jsme se ještě mezi dionelou, ale spočetl jsem, že mě prostě berkey vychází ročně finančně líp, než dionela. A rozhodla u mě ještě jedna věc - možnost převést si filtr, kam chci.
Kinda (St, 31. 1. 2018 - 09:01)
My mame filtr, ktery odstranuje pesticidy
Reklama