Reklama

Nebezpečí používání dezinfekčních přípravků

Čistota a dodržování zásad hygieny jsou klíčovými předpoklady zdravého prostředí. Současný trend užívání dezinfekčních prostředků a drogistických výrobků s dezinfekčním účinkem v běžných životních situacích ale paradoxně přispívá k oslabování imunity a způsobuje riziko alergií a jiných onemocnění.

V nemocnicích dezinfekce slouží k přerušení infekčního řetězce - na kontaktních místech, kde se mohou vyskytovat patogeny, vytváří dekontaminované prostředí. V běžném životě však zcela dostačuje dodržování základních hygienických opatření v podobě častého mytí rukou běžným mýdlem a pravidelného úklidu s pomocí přípravků bez dezinfekčních přísad,“ říká Petr Havlíček, produktový specialista výrobce dezinfekčních přípravků BODE.

Nadměrná snaha o dezinfekci totiž ohrožuje zdraví. Odstranění často neškodných mikrobů vytváří prostor pro jiné, které mohou způsobit onemocnění i doposud zdravých členů domácnosti, a znemožňuje dětem trénovat imunitní systém kontaktem s běžnými bakteriemi a prachem. Z dlouhodobého hlediska vede nadužívání produktů s antimikrobiálními vlastnostmi k rozvoji rezistence vůči antibiotikům a zvyšuje míru toxicity životního prostředí.

Používání dezinfekčních přípravků v běžném životě by se proto mělo omezit na situace, kdy to má skutečně smysl. Cílená dezinfekce je vhodná v případě výskytu infekčního onemocnění mezi členy rodiny, při domácí péči o osobu se sníženou imunitou nebo při návštěvě míst, kde lze očekávat nižší úroveň hygieny nebo výskyt exotických mikrobů.

„V takových případech je ale nutné věnovat pozornost volbě dezinfekčního prostředku. Měl by být určený k profesionálnímu použití a cíleně účinný proti konkrétním bakteriím, virům a dalším patogenům. Důležité je také dodržet doporučovanou délku působení přípravku,“ dodává Petr Havlíček ze společnosti HARTMANN - RICO.

Reklama

Reklama

Komentáře

anonym (Pá, 14. 9. 2012 - 20:09)
no když vidím hrabající se osoby v popelnicích, které pak třeba chodí nakupovat do supermarketů nebo jezdí veřejnou dopravou nebo jen zajdou někam do hospody....no nevím, nevím, je mi z toho nanic
Eva (St, 18. 9. 2013 - 06:09)
Ostatky v popelnici jedince,kdy jeho tělo je skutečnou schránou hnusu,jak tělesného,tak i duchovního NEMAJÍ NIC společného s člověkem!Jde jedinec,doma se hrabajíc v rektu,a v obchodě s gpustem přehrabuje rohlíky,já jsem zažila jak: obsluha v restauraci za pultem se hrabala prstem v ústech a pak šla obsluhovat hosty!
Jan (St, 18. 9. 2013 - 06:09)
Nechutné!
Dominika (Po, 6. 6. 2022 - 12:06)
Je nebezpečné používat dezinfekční přípravky u miminek nebo batolat na kůži při odření? Nám se to tedy stalo zatím poprvé, kdy si dcerka odřela kolínko o postýlku. Raději jsem jí to jen pořádně umyla vodou a nevěděla jsem, jestli mohu použít dezinfekci.
Michaela (St, 8. 6. 2022 - 12:06)
Nevím, jak je to u ostatních, ale já jsem se na to zeptala rovnou v porodnici. Ptala jsem se, jaká dezinfekce je vhodná pro malé děti i třeba na pupík, nebo když se hodně škrábnou.
Dominika (Pá, 10. 6. 2022 - 01:06)
To jsem se také mohla zeptat, ale tohle mě tam v tu chvíli vůbec nenapadlo. Co používáte?
Michaela (So, 11. 6. 2022 - 01:06)
Máme doma připravenou dezinfekci Octenisept, která má i německé atesty pro použití na pokožku i do otevřených ran novorozenců. Je neškodná a ránu dobře vyčistí. Objednávala jsem domů sprej i gel z internetové lékárny.
janca.fachtmannova (Po, 30. 9. 2013 - 14:09)
mno kdybych to věděla, tak .KFdlk"LfklůD
Reklama