Reklama

Nebezpečné chemické výpary v domácnosti. Vyvarujte se jim!

Řada výrobků pro domácnost, od barev a nátěrů po nábytek a koberce, uvolňuje chemické výpary. Na svoji ochranu dodržujte několik jednoduchých pravidel.

Nekupujte nábytek z dřevěných kompozitních materiálů, jako je dřevodrť, dřevotříska nebo překližka. Tyto materiály jsou většinou vyrobeny za použití těkavých organických látek. Případně nábytek nalakujte netoxickým lakem, abyste zabránili unikání výparů, nebo ho před instalací nechte týden stát na dobře větraném místě.

Dávejte přednost přírodním materiálům před syntetickými. Ze syntetických pěn a tkanin většinou unikají těkavé organické látky (VOC). 

Používejte nízkotoxické čisticí prostředky nebo zkuste používat pomůcky, které neobsahují žádné chemické látky, například hadříky z mikrovlákna. 

Kupujte hygienické potřeby, kosmetiku a parfémy které neobsahují chemikálie ani syntetické vůně. 

Reklama

Vyhýbejte se aerosolovým sprejům a lakům na vlasy, které vypouštějí snadno vdechnutelný jemný poprašek. Používejte kuličkové deodoranty a spreje a jiné výrobky s pumpičkou. 

Nestříkejte parfémy ani spreje v místnostech, kde trávíte hodně času, například v ložnici. 

Potřebujete-li se zbavit nepříjemného zápachu, zvolte některý z přirozených způsobů místo chemického osvěžovače. Skvělé účinky má například eukalyptový nebo melaleukový (tea tree) olej. 

Když stavíte nebo renovujete, věnujte pozornost výběru materiálů. Používejte přírodní materiály a barvy, laky a nátěry vyrobené na rostlinné bázi. 

Při nákupu barev, odstraňovačů starých nátěrů, lepidel, paliva a jiných chemických produktů kupujte jen tolik balení, kolik skutečně potřebujete, a neskladujte tyto produkty v domě. V případě, že je musíte mít po ruce, uložte je na dobře odvětrané místo, nejlépe venku.

Nekupujte výrobky obsahující rozpouštědla. Prostředky na bázi rozpouštědel používejte jen v dobře větraných prostorech, nejlépe venku.

Při nákupu nového koberce si zvolte výrobek z přírodních vláken a kladeče poproste, ať na jeho připevnění použije místo chemického lepidla mechanické prostředky.

Přestaňte kouřit, zakažte kouření v domě.

Nepoužívejte jedy, spreje a repelenty proti škůdcům. Používejte nechemické bariéry (desky, sítě) a insekticidy na rostlinné bázi (např. pyrethrum).

Zdroj: Žijeme v souladu s přírodou, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Reklama

Komentáře

Default User Image
Jana (Út, 21. 11. 2023 - 11:11)

Ahoj, za mě jsou opravdu velký problém PFAS chemikálie, které jsou dnes skoro ve všem, ale moc se o tom nemluví. PFAS jsou tzv. věčné chemikálie, respektive toxické látky přidávané do výrobků, aby byly odolné například vůči vodě, nečistotám, teplu apd.. Najdete je v kuchyňském nádobí, kosmetice v potazích na sedačky a bohužel taky ve vodě. Super článek o PFAS jsem našla tady, kdyby se někdo chtěl dozvědět víc: https://ekoguru.cz/9-tipu-jak-snizit-mnozstvi-chemikalii-ve-vasi-domacnosti/

Default User Image
Marek (Út, 21. 11. 2023 - 17:11)

Ten článek je strašně dlouhý - obecně se dá říct, že per- a polyfluorované alkylové látky (PFAS) jsou skupinou chemikálií, které se v minulosti běžně používaly v průmyslu a výrobě různých produktů, včetně potravinářských obalů, oděvů, kosmetiky, chemických hasicích prostředků a mnoha dalších výrobků. Tyto látky jsou odolné vůči teplu, tuku a vodě, což jim dodává širokou škálu aplikací.

Problém s PFAS spočívá v jejich perzistenci v životním prostředí a tendenci akumulovat se v tělech organismů. Mohou se dostat do půdy, vody a potravinového řetězce. Některé PFAS jsou známé jako perzistentní organické látky (POP), což znamená, že se mohou hromadit v životním prostředí a v tělech živočichů, včetně lidí, kde mají potenciální negativní dopady na zdraví.

Studie naznačují, že dlouhodobá expozice PFAS může mít různé škodlivé účinky na lidské zdraví, včetně možného ovlivnění imunitního systému, endokrinního systému, reprodukčních funkcí a zvýšené riziko některých nemocí, jako jsou rakovina, zvýšený cholesterol, nebo problémy s játry.

V důsledku potenciálních rizik spojených s PFAS začaly mnohé země regulovat jejich používání a snižovat jejich přítomnost v různých produktech. Stále se však jedná o látky, které jsou v životním prostředí poměrně rozšířené, což znamená, že problematika PFAS zůstává důležitým tématem pro ochranu životního prostředí a lidského zdraví.

Reklama